25.6.2019 | Svátek má Ivan


ROZHOVOR: S Danielem Hermanem nejen o církvi

25.12.2015

Uprchlíci, sociální stát, židovský humor a sexuální zneužívání v církvi

Váš názor na uprchlickou krizi?

Dá se nazvat hyenismem, že na uprchlících parazitují mafiánské převaděčské organizace, které dávají migrantům falešné představy. Že se tu žije jak ve skleněném zámku, že tady nebudou muset nic dělat a budou se mít 100krát lépe než doma, to je velký omyl.

Musíme se chovat humanitně, ale na druhou stranu – na loď si můžeme vzít jen tolik lidí, aby se nepotopila. Nikdo se zde nemůže pohybovat, jak chce. Oni chtějí žít s námi, ne my s nimi – mají se začlenit, pracovat.

Mezi uprchlíky budou pravděpodobně kolaboranti a spící agenti různých teroristických skupin, ale skuteční šíbři přiletěli v byznys třídách v letadlech.

Problém řešit primárně u nich doma – podpora Turecku. Potřeba, pod supervizí předsednického státu EU – Holandska, kontrolovat výdaje.

CSU velmi kritizuje kancléřku Merkelovou, na kterou jsou podány stovky žalob za vlastizradu - viz zde nebo zde, výsledek ankety iDnes.cz na otázku „Lze přístup Angely Merkelové k uprchlické krizi označit za vlastizradu?“:

ank

Jaký je váš názor?

CSU kancléřku Merkelovou podporuje, ale vyjadřuje kritiku ve věci uprchlíků – to je v demokratické společnosti normální a správné.

Sociální zabezpečení obyvatel se vyplácí – Skandinávie má po desetiletí nejvyšší životní úroveň na světě. Nemyslíte, že je to stejné jako když chceme, aby kráva dávala hodně mléka, musí o ni být dobře postaráno?

To jste velmi výstižně řekl, já si myslím, že toto je evropská tradice, a právě proto jsem vstoupil do KDU-ČSL, která vychází z podobných programových principů jako právě bavorská CSU. I základy KDU-ČSL vycházejí ze základů křesťanské sociální politiky, to je naprosto nutné. Pokud se na tuto dimenzi zapomíná, tak se to projevuje velmi špatně - francouzská revoluce, Pařížská komuna nebo bolševický puč v Rusku, takže sociální stránka je velmi důležitá. Myslím, že u nás stále doznívá takové nedorozumění , že sociální politika a sociálno se slučuje se socialismem, to je velký omyl, řada sociálních projektů, které vycházely z křesťanských ideálů (penzijní systémy), je známa z minulosti.

A ekonomické úspěchy Číny? (zvyšování životní úrovně obyvatel a hospodářský růst)

V Číně, pokud vím, sociální síť vůbec neexistuje. Čínská realita si vzala to nejhorší z kapitalismu a to nejhorší z komunismu. Tam se rozvijí ekonomika, bohatnou určité vrstvy za absence sociálního systému, je tam autoritářský režim, který velmi brutálně šikanuje lidi jiných názorů, a ekonomika se rozvíjí právě proto, že tam není žádná demokratická diskuze. Čína ničí životní prostředí, jako u nás dříve na severu.

Zaujalo mne, že se vám líbí film Pretty Woman, mně to připadne jako pohádka pro prostitutky, která způsobuje, že místo aby se snažily ze své situace dostat, tak čekají na prince.

Někteří čekají na prince, jiní na princezny:-) Mně se na filmu nejvíc líbí osoba ředitele hotelu. To je styl, který mám strašně rád. Styl, který nedořekne, který jen naznačí... To je prostě kultura.

Jak si vysvětlujete obrovský židovský smysl pro humor?

Jestliže je tu nějaký národ tisíce let – současník Mezopotámie, faraónského Egypta a starověkého Říma a zvládl ve starověku, středověku i novověku těžké situace -, tak ten humor, a to máme i my Češi, je způsob, jak přežít těžké chvíle.

Můj strýc, nyní 87letý, přežil Osvětim a to, co říkám, není vtip, to je pravda. Když navštívil Osvětim po desetiletích, tak šel na toaletu a ta dáma, která tam měla službu, říkala: Pane, pozor, tady se platí. No a můj strýček říkal, tady se nikdy neplatilo, a ta paní na to: Tady se vždycky platilo. Strýček: No, když já jsem tu byl, tak se tady neplatilo.

Nebo když můj strýček přijel do Halifaxu, do imigračního střediska, tak úřednice chtěla, aby doplnil do životopisu, proč odjel z Terezína do Osvětimi. Strýček říkal – no, proč jsem asi odešel z Terezína do Osvětimi... a ta paní tam napsala: To get a better job. (Za lepší prací)

Hlavně v zahraničí byly případy, kdy kněží sexuálně zneužívali děti po desetiletí a byli jen přemísťováni do jiných farností. Nemyslíte, že taková snaha zametat věci pod koberec, spíše škodí?

Jednoznačně, to je něco naprosto trestuhodného... v katedrále Los Angeles tak tam je jedna kaple vyhrazená této bolestné kapitole. Je tam kříž ze syrového dřeva s hrubou kůrou – působí to velice drsně a tam je jenom prosba za odpuštění. Takže ta otevřenost je nutná a je trestuhodné, jestliže se něco takového děje a že někdo svým mlčením a zakrýváním jenom zhoršuje tu věc samu! Jde především o ty oběti, takže samozřejmě to je neomluvitelné a špatné a je na místě nulová tolerance – ta je naprosto potřebná!

V některých státech přecházejí k tomu, že automaticky takové případy předávají policii – světským úřadům - a někde se to snaží řešit přes církevní soudy atd. Myslím si, že cesta přes policii je lepší a účinnější. Jsou případy z Itálie, kdy tyto záležitosti rovnou předali policii, co myslíte vy?

Jestliže k takovému flagrantnímu porušení práva dojde, musí to v první řadě určitě řešit policie, ale po stránce církevní se to musí řešit také – má to i kanonické důsledky, to nejde proti sobě.

Děkuji za rozhovor a přeji krásné svátky.

Také Vám pěkné svátky.

Celé video, kromě začátku (nečitelný pásek) zde: https://youtu.be/7QtYgWYwrucDobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Diskuse


počet příspěvků: 1, poslední 25.12.2015 09:16

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.