19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ROZHLEDNÍK: Tarot - úvod

22.11.2007

Nejstarší dochované tarotové soubory vznikly v době renesance v Itálii, ale zmínky o něm nalezneme i v mnohem starších pramenech. Ovšem přesné stáří a původ neznáme. Postupem času vzniklo mnoho tarotových souborů lišících se výtvarnými zpracováním, barvami i velikostí významu obrázků. Lojdová - tarot logo

Soubor tarotových karet obsahuje 78 listů a rozděluje se na dvě části: velkou a malou arkánu. Velká arkána má 22 karet označených římskými číslicemi 0 - XXI. Karty patřící do velké arkány mají větší a hlubší význam a obsahují několik rovin. Např. v alchymické rovině velká arkána popisuje výrobu zlata. Kabalisté a hermetici spojují každou kartu s jedním písmenem z hebrejské abecedy a důležitá je i jejich číselná hodnota.

V malé arkáně jsou čtyři barvy: žezla (nebo též hole, kopí, žaludy, kříže), kalichy (poháry, červené, srdce), meče (zelené, piky) a mince (disky, pentakly, peníze, kameny, kule, káry). Každá barva reprezentuje jeden živel. Od každé barvy je 14 karet - eso až desítka, kluk, rytíř, královna a král. Některé soubory v malé arkáně zobrazují pouze patřičné množství kusů dané barvy (např. 5 mečů). Na jiných jsou výjevy odpovídající výkladu karty. Tyto jsou vhodnější pro začátečníky. Dále je tu Mytický tarot, jehož malá arkána vypravuje řecké antické mýty - každá barva jeden. Malá arkána - na rozdíl od velké - nemá ustálené obrazy.

Mezi lidmi koluje mnoho pověr ohledně tarotových karet, např. že je musí někdo darovat, že se musí zabalit do hedvábí, používat je jen jednou denně po západu slunce za svitu svící a ukládat se smí jen do dubové krabičky. Většina z toho jsou opravdu jen pověry. Na druhou stranu něco by se mělo dodržovat. Karty si musí vybrat každý sám, tak aby mu vyhovovalo a oslovovalo ho výtvarné zpracování. Karty se ukládají tak, aby se nepoškodily a pokud možno ani neušpinily. Musí se k nim majitel chovat s respektem. Při výkladu je nutné se na to soustředit.

Malá rada na závěr: Při výkladu je třeba mít na paměti, že karta obrácená vzhůru nohama má jiný (většinou horší) význam. Důležité jsou i ostatní karty, ne jen vždy ta jedna jediná.

LFSH



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !