19.3.2024 | Svátek má Josef


ROZCESTNÍK: Klokánie a okolní ostrovy (5) – Rottnest Island

1.4.2014

Klokánie je nejmenší kontinent nebo největší ostrov na světě. Záleží na úhlu pohledu a přesvědčení pozorovatele. Břehy Klokánie omývají největší, nejbouřlivější a nejteplejší oceány světa. Na severu, blízko rovníku, to jsou teplé vody moří Timorského, Arafurského a Korálového, co odděluje australský kontinent od Indonésie a Papuy - Nové Guineje. Na východu to je Pacifik, na jihu nejbouřlivější vody chladného Jižního oceánu a na západě to je oceán Indický. Díky veškeré této vodě je kontinent obklopen nesčetnými ostrovy, ostrůvky a ostrůvečky, které k Austrálii patří. Tedy přesně, 8 222 kusů.

 

Je zde postaráno o všechny chuti. Idylické tropické ostrovy v mořích na severu a severovýchodě jsou asi favority většiny lidí. Palmové háje, prohřátý písek liduprosté pláže, pod vodou čarokrásné korálové útesy, čerstvé kokosy jen si je utrhnout a pěkné domorodky či domorodci. Dovolte však upřesnit. Jak holčičky, tak i chlapci jsou festovně stavění a jak se jim přehoupne 18 let tak připomínají obrněný transportér. Žádné etherické bytosti to nejsou ani omylem. Ale pěkně zpívat a tančit umí všichni. A navíc jsou skoro furt usměvaví. Ostatně všichni ostrované připluli kdysi z Asie.

 

George Rottnest Island 1

 

http://www.janeresture.com/oceania_resources/index.htm Toto jsou zajímavé stránky správně švihlé Dame Dr. Jane Resture, ale v angličtině. Jsou plné informací o ostrovech v Pacifiku a ostrovanech. Ona je sice bílá ale rozená ostrovanka a velká vlastenka.

V prvních dvou povídáních o australských ostrovech jsem vás zavedl na ostrovy kam soudný a normální člověk ani nepáchne díky kruté přírodě a počasí vhodném jen pro velryby, tučňáky a tuleně. Abych ostrovní informace trochu vyvážil, tak jsme se také podívali na subtropický ostrov Lorda Howeho kam jezdí normální lidé za odpočinkem jak aktivním tak i pasivním a dokonce i na ostrovy Francouzské Polynésie na našem pacifickém záhumenku. Tentokrát se vydáme na náš záhumenek, kterému se říká Indian Ocean, tedy Indický oceán, který omývá břehy Západní Austrálie.

Pro většinu obyvatelstva Klokánie, která žije na východě a jihu kontinentu, to je tak trochu exotika a z ruky. Jen doletět ze Sydney do Perthu představuje minimálně 5 hodin letu a 4 000 km. Odtud pak máme možnost objevovat a obdivovat přírodní krásy okolní krajiny.

 

George Rottnest Island 2

Průzračné vody Indického oceánu lákají obyvatelstvo na četné pláže a nedaleké ostrovy. Jeden z nejpopulárnějších je ostrov Rottnest. Místní ho láskyplně zvou „Rotto“. Tento je jen 19 km od pobřeží a má zajímavou historii. Díky tomu, že na ostrově nežijí žádní dravci a žádná zvířata dovlečená lidmi, tak se zde dobře daří domácímu vačnatci jménem quokka. (Setonix brachyurus) Je to zvířátko podobné malému klokánkovi. Podle tohoto původního obyvatele dostal také ostrov svoje nynější jméno. Stalo se takto.

Když v roce 1696 holandský kapitán Willem de Vlamingh strávil šest dnů průzkumem ostrova, spletl si četné quokky s obřími krysami a pojmenoval ostrov „Krysí hnízdo“, tedy Rotte nest. Dále se však vyjádřil, že zde je „Ráj na Zemi“ jak se mu zde líbilo. Jinak je tento ostrov námořníky nazývaný „cihla na cestě do přístavu“. To proto, že zde, v jeho okolí, ztroskotaly četné lodi, co mířily do největšího západoaustralského přístavu ve Fremantle, dnes už vlastně předměstí rostoucího Perthu. Z tohoto důvodu zde byla zřízena služba lodivodů, kteří byli od roku 1846 do roku 1903 ubytováni na ostrově. http://en.wikipedia.org/wiki/Rottnest_Island_shipwrecks

 

George Rottnest Island 3

Tento ostrov ovšem má i svoje jméno původních obyvatel Klokánie. Příslušníci místního kmene Noongar mu říkají Wadjemup, což volně přeloženo znamená „místo za vodou“. Nebylo ale tomu tak vždy. Než, zhruba před 7000 lety, vystoupily vody oceánů do své nynější výše, tak na něj domorodci dorazili suchou nohou. Místní archeologický výzkum nám prozrazuje, že místo bylo obýváno v údobí před 6500 až 70 000 lety. (Jak se homo sapiens ve stejnou dobu poprve ocitl zde a zároveň začal opuštět svoji kolébku v Africe na to se mě neptejte, nebyl jsem u toho, nebo je všecko jinak). Později vody oceánu zabránily domorodcům z pevniny tento vzniklý ostrov navštěvovat. Neměli k tomu potřebné plavidlo. A tak posledních 6 500 let byl tento ostrov lidmi neobydlený. Proto asi prvním bělochům co zde počátkem sedmnáctého století přistáli, připomínal „Ráj na Zemi“.

 

Když ve třicátých letech 19. století vznikla na pevnině v ústí řeky Swan, první anglická kolonie, kde dnes leží město Perth, tak na ostrově byla zřízena tvrdá trestanecká kolonie pro domorodce, aby koncem tohoto stejného století zde přibyla i polepšovna pro neposlušné chlapce. Jak domorodci, tak i chlapci, zde byli drženi v podmínkách ve kterých by dnešní vězeň nepřežil ani týden. Ze 3 700 domorodců kteří „využili“ zdejší „pohostinnosti“ 369 skončilo ve hrobech, ale z těchto 95 % zemřelo na chřipku. Budova chlapecké polepšovny dnes slouží k ubytování hostů jako část resortu Rottnest Lodge.

 

George Rottnest Island 4

Během obou světových válek byly na ostrově zřízeny sběrné a internační tábory, kde byli drženi nepřátelští cizinci. Za druhé světové války byla na ostrově instalována dvě velkorážní děla na obranu strategicky důležitého přístavu ve Fremantle. Od roku 1917 je ostrov rezervací, nejsou zde žádné soukromé pozemky a flora i fauna je udržována v původním stavu. Přesto zde žije 300 stálých obyvatel, kteří se ale občas mění, aby o víkendu, prázdninové a dovolenkové letní sezoně denní počet návštěvníků čítal i 15 000. O přísun davů se starají přívozy, z Fremantle, je to jen skok cesta trvá jen 25 minut a navíc pěkná projížďka na lodi. http://www.rottnestexpress.com.au/

 

Ostrov je nejlepší prozkoumat na kole, které si zde půjčíte, cyklostezky k tomu přímo vybízí. Ostrov je placatý a jediný vrch, který se jmenuje Oliver Hill má na temeni 9,5 palcový (24 cm) kanón. Navíc, je s kopce krásná vyhlídka na celý ostrov. Nejvíce však táhnou turisty krásné pláže a korálové útesy tak vhodné ke šnorchlování. Fauna, jak pod hladinou, tak na ostrově je bohatá, zvláště ptactvo a je na co se dívat, zrovna tak i kytky, čili flora. Pro turisty je zde i golf, muzeum a pohodlné, komfortní ubytování. Počasí je přívětivé, od září do března dovede přes den být i více jak 35°C a v zimě, v srpnu až kolem nuly. Nad Indickým oceánem, když není zataženo, je možno pozorovat pohádkové západy slunce. Je zde populární rybaření a hlavně chytání skalních humrů – langust, (rock lobster - Panulirus cygnus), které zde v průměru dorůstají do váhy 2,5 kg. Ve zdejší teplé a průzračné vodě se jim na vápencových skalních útesech asi velice líbí.

 

Pro aktivní jedince se zde každý rok pořádají četné závody a soutěže. Ať už na souši, běžecké tak i v okolních vodách plavecké. Snad nejznámější je plavecký závod z Fremantle na ostrov, zvaný „Rottnest Channel Swim“ i přes to, že zdejší vody oplývají velkými a hladovými žraloky. Však jeden z prvních, kteří se pokoušeli v padesátých a šedesátých letech minulého století tento průliv přeplavat je dosud znám pod jménem „pan návnada na žraloky“ (shark bait man). 15. března 1969 se pan Herbert Voigt vnořil do vln průlivu, aby ho přeplaval, ale nedoplaval a zmizel beze stopy. Hned nato, 13. dubna přeplavala průliv první žena, Lesley Cherriman.

 

Ostrov téměř nemá zdroj pitné vody a tak ta co se používá je vyráběna desalinací mořské, metodou reverzní osmózy. Všech 500 000 litrů denně. Potřebnou elektřinu získávají kombinací větrných turbín - větrníků a dieselagregátu o kapacitě 600 kW. Ostrov zásobuje denní služba lodi Spinifex, která na zpáteční cestě odváží odpadky. Na ostrovu fungují i dva plně automatické majáky, aby snad v noci někde nějaká loď nenarazila.

 

Více je pro ty, co mají zájem a čas, zde je chudá informace na české Wikipedii

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rottnest

a zde téměř vyčerpávající na anglické

http://en.wikipedia.org/wiki/Rottnest_Island

http://www.rottnestisland.com/

Pěkné fotky jsou zde:

http://www.mattlauder.com.au/gallery.php?category=Rottnest%20Island,%20WA

a zde jak to vidí dnešní mladí z kotlinky

http://australia.blokuje.cz/770968-vylet-na-rottnest-island-php

zde je toho od nich o Klokánii více. Proč asi kvalitní mladí lidé opouští kotlinku? Moc jim fandím!!!

http://australia.blokuje.cz/

 

Moje fotky najdete tady: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Ostrov_Rottnest_v_Zapadni_Australii

 

George Švehla Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !