19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Vepřové katsu

25.1.2019

Jak název napovídá, kořeny má toto jídlo v Japonsku. Nemylte se, Japonci jsou kadeti na smažené a vepřové! Takže při pátrání po nějakých variacích na obvyklá jídla, která bych mohla případně předložit návštěvě, jsem sáhla po tomto receptu. Na skládaný vepřový tenký balíček, smažený v trojobalu. A to všechno Japonci shrnou do „tonkatsu“.

Suroviny na vepřový skládaný řízek

Budeme potřebovat:

  • plátky masa, které lze dobře rozklepat hodně dotenka
  • dijonskou hořčici
  • pepř a sůl
  • zelené koření, tj. petrželku, případně rozmarýn nebo šalvěj - s těmi velmi opatrně
  • trochu sýra mírnější chuti, nemusíme do všeho cpát nivu, ta všechno ovládne. Sýr by měl jít nastrouhat, a opravdu je ho potřeba maličko
  • suroviny na trojobal - mouku, vejce, strouhanku

Tak jedem.

Řízek připraven k roztlučení dotenka - je mezi dvěma fóliemi, kocour nesouhlasí.

Nejlepší by bylo, kdybyste měli vepřovou panenku. Jde totiž o to, vyrobit co nejtenčí plátek masa, a panenka se k tomu náramně hodí. Jelikož jsem chtěla dodržet vepřové a panenka nebyla, sáhla jsem po plátcích z kýty. Ale patrně to půjde i z kuřecího, krůtího.

Dle návodu jsem do řízků, vložených mezi dva kusy potravinové fólie, mlátila usilovně tupým dnem těžké sklenice, a to od středu ke krajům. No, něco jsem z nich vymlátila, i když té krásné tenkosti (viz video níže) jsem nedosáhla. Je dosti podstatná.

Řízek zabalíme do plochého balíčku, i ze stran

Potom plátek trošku posolit, popepřit, lehounce pomatlat dijonskou hořčicí (proto není nutno dodávat příliš výrazný sýr, dijonka se postará), posypat troškou sýrových hoblinek, zelenými bylinkami a složit do placatého balíčku. Při skládání dbát na vložení okrajů dovnitř.

Ještě po povrchu maličko posolit a obalíme v trojobalu.

Nic se nešpendlí, nic se nesvazuje. Výsledkem jsou krásné placky, které bezvadně drží.

Obalený výsledek.

Smažit se má poměrně pomalu (díky krásnému zabalení nic nevyteče), asi 4 - 5 minut po každé straně, ovšem tady bude záležet na druhu masa. Jelikož jsem tvořila z vepřové kýty, pro jistotu jsem je strčila ještě na patnáct minut do trouby.

Výsledek byl poněkud macatější, než krásně ploché panenkové balíčky v předloze, ale výborné byly, to zase jo. Ta změna tvaru během tepelné úpravy je způsobena množstvím vaziva, blan apod. v mase, takže s tím je nutno počítat.

Smažíme.

Je to moc příjemné jídlo, praktické - dobře se osmaží, na rozdíl od závitků - a těch více ochucených vrstviček masa, to vše završeno křupavou krustičkou, no mňam. A přestože se to na první pohled nezdá, měla jsem hotovo do dvaceti minut (plus ta čtvrthodinka v troubě), a to jsem musela odhánět všetečné kocouří pracky a fotit.

Japonci k tomu jedí nikoli brambory, ale zelný salát, nebo jakýkoli zelený salát. Asi proto si to smažené dopřávají docela často. Vyzkoušela jsem, a taková příloha bohatě stačí (v tuto roční dobu jsem sáhla po čínském zelí posypaném ředkvičkovými klíčky).

Tradiční strávníci uvítají vařené brambory, i se zbytkem petrželky :-)

Vepřový skládaný řízek se salátem
Vepřový skládaný řízek s bramborami

Bezlepkoví strávníci uvítají bezlepkové směsi na obalování, aby se necítili zkrouhnutí na řízkových právech.

Přeji dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv!

Video, kterým jsem se inspirovala, najdete zde - je krásně názorné.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes