24.4.2024 | Svátek má Jiří


MLSOTNÍK: Zimní dobroty

15.1.2016

Venku máme docela zimu, sníh, občas i mrzne a protivně fučí.

Podíváme se, co k tomuto období nabízí moje stále oblíbenější stará kuchařka Nové Anglie.

Tak třeba mandlové křupinky zvané anguské toffee. To se dvě lžíce másla rozpustí na pánvi, vmíchají se tři šálky cukru, čtvrt šálku mletých (nebo drcených) mandlí a jeden šálek mléka. Pěkně to ohříváte, až se směs začne vařit, a nepřestáváte míchat, a mícháte asi 6 – 7 minut. Až se směs začne odtahovat od okrajů pánve, sundejte ji z plotny. A mícháte, dokud to nezhoustne. V tu chvíli směs nalijte do máslem vymazaného pekáčku (v dnešní době bych asi vsadila na pečicí papír). A po vychladnutí plát krájejte ostrým nožem. Křup a mňam!

Pak tu máme i pečená vepřová žebírka. Na těch mě zaujala nádivka. Totiž mám v lednici zásobu čerstvých brusinek, a tady by našly krásné uplatnění. Takže brusinková nádivka k vepřovému:

Vezme se 1 1⁄2 šálku brusinek (jeden šálek je asi 250 ml), 4 lžíce cukru, 1/3 šálku rozpuštěného másla, 4 šálky nadrolené chlebové střídky (nechci psát strouhanky, česká strouhanka je na tohle moc jemná), 1 lžička soli, 1/8 lžičky pepře, 1/8 lžičky tymiánu, 1/8 lžičky kopru, 1 lžíce strouhané cibule, 1 rozmačkaný stroužek česneku.

Brusinky nakrájet na maličké kousíčky a dobře promíchat s ostatními přísadami. Nejdřív se vaří na mírném ohni asi 10 minut a teprve po vychladnutí se směs použije jako nádivka do masa. Tolik recept.

Vždycky jsem z masa měla nejradši nádivku. A ráda jsem objevovala její inovace – někdo přidal ořechy, někdo kaštany... a hle, tady i brusinky. Asi je to tak, že co domácnost, to speciální nádivka, viďte? A věnujte prosím pozornost i volbě koření – v něm tkví tajemství jedinečnosti a vzpomínek.

A ještě vás musím seznámit se zimním receptem z výše jmenované kuchařky, který se jmenuje Syllabub. Nevím, co to znamená, zní mi to nějak švédsky, ale usoudila jsem, že to je zvuk, na který se člověk zmůže, když výsledek požije. Posuďte sami:

Pro začátek potřebujete asi deci brandy, které promícháte s dvoudeckou bílého vína. Přidejte šťávu z jednoho citronu, a když už ho máte v ruce, přihoďte do mísy i kůru (omytou!), a nakonec vmíchejte deset deka moučkového cukru. Nechte odpočívat přes noc, ať se chutě hezky propojí. Ráno pak (či odpoledne, ať se nenaladíme hned po ránu) do směsi vmíchejte dva šálky (tj. půl litru) šlehačky a sníh ze dvou bílků. A to nejlepší nakonec: je to pro šest lidí, resp. je toho šest porcí. Kažodpádně nakonec zazní: syllabub! Já říkám: Ať slouží!

Panečku. Z toho by mohla být příjemná a vydatná svačinka mezi lyžováním.

Tak přeji veselou krásnou zimu.

Máte své oblíbené zimní dobroty?

Lika Neviditelný pes