25.4.2024 | Svátek má Marek


MLSOTNÍK: Mlsotník (nejen) pro Rpuť

5.8.2016

První recept je na malé houstičky.

Dělává je naše babča při každé slavnostní příležitosti – a ihned všechny zmizí. Podávají se jako příloha k pomazánkám a studeným mísám... Jen je fakt, že nejsou na dlouhé skladování – vynikající jsou čerstvě upečené, druhý den jsou obyčejné a třetí den tvrdé...

Potřebujeme:

Houstičky hlídané Nightem

  • 0,5 kg polohrubé mouky
  • 3 dkg droždí
  • 1 vejce
  • 6 dkg másla
  • čtvrt litru mléka
  • sůl

Vše nasypu do pekárny a nechám umatlat těsto a vykynout. Dříve jsem zadělala kvásek a udělala normálním postupem kynuté těsto.

Z vykynutého těsta uždibuju malé kousky, uválím vždy tři válečky a udělám minicopánek – malou pletenou houstičku. Pokládám na plech na pečící papír. Potřu vajíčkem a posypu hrubou solí a k tomu mákem či kmínem či sezamem či lněným semínkem... prostě jak kdo rád.

Druhý recept je na piškotové těsto podle receptu mojí babičky.

Dá se upéct maličký kastrůlek s porcí pro jednoho i veleplech pro skautský oddíl. Používám ho jako dortový korpus, jako základ pod letní ovocné koláče i piškotové bublaniny.

Kolik váží vajíčka (i se skořápkou), tolik si odvážím cukru a také polohrubé mouky. Ušlehám sníh z bílků. Utřu cukr se žloutky, přidám tolik lžic vody, kolik bylo vajec (babička měla proti mně velké lžíce, takže prostě tam cvrndnu vody tolik, aby se to i s moukou spojilo) a vmíchám mouku. Na závěr tam pomalu zamíchám i ten sníh. Peču ve vymazané (a hrubou moukou vysypané) dortové formě či pekáčku.

Babička si to pro sebe dělávala z jednoho vajíčka do minikastrůlku. Do dortové formy jako nízký korpus dávám dvě malá vajíčka, ze tří už je korpus docela vysoký. Na velký „vysoký“ plech do trouby dávám 5 vajíček – a do toho minulý týden přišly hustě pokladené vypeckované višně. Ňam.

Patrový piškot omatlaný tvarohem a čerstvým ovocem - dortík pro nejmenší

P.S.: Lika mě poprosila, ať dodám parametry pečícího procesu. A jsem v průšvihu. Správně má být trouba v obou případech předehřátá. Ale občas zapomenu. A vrazím to do trouby nevyhřáté. A taky se to upeče. Teplotu taky moc neřeším – většinou kolem 150 stupňů. Když je teplejší, je to rychlejší :o) Houstičky děláme malé a tak jsou zcela jistě propečené, když dostanou krásnou barvu. Já raději víc upečené s křupavými konečky.

Piškot je hotový, když zrůžoví a odlepí se mu okraje těsta od okrajů pekáčku. Pak pro jistotu do něj píchnu špejlí – ale už se těsto nechytá. Pokud je vyšší, tak se musí píct pomaleji, aby se stihnul propéct. Ale zase – podle oka a přiměřeně... :o)

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !