19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Horká čokoláda podomácku

23.11.2018

S tímto receptem jsem čekala, až se trochu - hodně - ochladí.

Totiž před lety jsem si dala v kavárně horkou čokoládu, a byla jsem velice zklamaná - chutnalo to jako kakaový pudink, jen řídký. Znechutilo mě to, soudila jsem, že v čokoládě, byť v hrnku, nemají škroby co dělat. V restauracích i v obchodech však byli jiného názoru.

Neopouštěla mě však představa plné čokoládové sametové chuti, kterou si v klidu popíjím a smiřuje mě i s chlístajícím mokrým sněhem a břečkou.

Receptů jsem časem našla hafol, byly však většinou dost složité, plné hrnců a hrnků. Až jsem narazila na tuto videoinspiraci, o kterou se s vámi podělím.

Budeme potřebovat:

Ingredience pro výrobu horké čokolády - kocour není součástí

  • 1/2 l plnotučného mléka
  • 100 g tmavé (hořké) čokolády, aspoň 70% - zde jsem překvapivě uspěla v déemdrogerce i v jednom červenožlutém řetězci, kde ji měli za plus mínus dvě dvacky.
  • skořici v celku, tak dvě ruličky
  • špetku cukru
  • špetku soli
  • pár kapek vanilkové esence nebo kousek lusku, případně trochu vanilkového cukru (vanilinového jen v případě nezbytí)
  • 1-2 polévkové lžíce kakaového prášku (totiž pro někoho je kakao automaticky granko, tak to prosím ne-e)

Tak jedem:

Do hrnce s tlustším dnem (který v případě plynového sporáku podložíme rozptylovačem plamene) vlijeme mléko a rovnou do něj vložíme skořici a vanilku. A ohříváme.

Skořice se v mléce potopila

Jakmile mléko začíná vařit - tj. hodně pění -, nenecháme ho utéct, ale stáhneme plamen. Promícháme a necháme 10 minut mírňoučce probublávat. Smyslem je, aby mléko natáhlo ty báječné chutě a vůně.

Mléko se skořicí a vanilkou už vaří

Potom ochutnáme, jestli je to dost ochucené a voňavé, a pokud ano, skořici vytáhneme.

Teď přidáme asi jednu a půl lžíci kakaa - myslela jsem, že lepší je ho proklepat přes sítko a současně mléko míchat metlou, aby bylo co nejméně hrudek. Jenže po chvilce se mi sítko zespodu zalepilo párou a bylo po legraci, takže jsem kakao vyklopila do hrnce rovnou. Mícháme, mícháme, až usoudíme, že s těmi hrudkami už stejně nic nenaděláme. V tomto okamžiku autor radí kakaové mléko přecedit, aby byl výsledek co nejhladší. Udělala jsem to i já, nakonec - budu to fotit.

Po přidání kakaa jsem mléko procedila - to je zbytek, nijak dobrý

Přecezené nebo nepřecezené, pokračujeme dál na mírném ohni. Přidáme trochu cukru, opravdu špetku, spíš méně než více, a zároveň špetku soli - ta totiž zvýrazní sladkost. Promícháme a teď konečně přidáme i na kousky nalámanou tabulku čokolády. Opět mícháme, nejlépe metlou, a čokoláda se velmi rychle rozpustí.

A nakonec přidáme nalámanou čokoládu

A teď je v podstatě hotovo. Můžete si pohrát s hustotou - čím déle budete vařit, tím hustší čokoláda bude. Jakmile budete s hustotou spokojení, ochutnejte. Teprve potom, případně, doslazujte.

Dobrou chuť!

Hotovo. Připravte si pěkný hrneček a debužírujte. A místo třešinkou si můžete hladinku dozdobit kopečkem šlehačky.

Mimochodem, v tu chvíli jsem přišla na to, proč v kavárnách podávají ty nedomrlé pudinky. Toho totiž můžou servírovat pořádný kafáč a člověk má pocit, že si zaplatil aspoň kvantitu. Zato tahle podomácku připravená čokoláda je tak plná chuti, že čtvrtlitrák se jí vypít nedá. Však i ten Francouz si do ní namáčí briošku, nepije ji přímo.

Je to neuvěřitelně dobré, maličko pikantní. Napadlo mě, že kromě skořice bych příště mohla do mléka přidat i kus toho zázvoru, nebo chilli, nebo... co byste přidali vy?

Dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes