16.4.2024 | Svátek má Irena


MLSOTNÍK: Dnes s hádankou

16.3.2018

Jak vznikl dnešní Mlsotník?

To se vám nechce být doma a chcete si užít zimní podmínky a mrazivé noci na Beaveru…

Stýská se vám po kamarádech a tak se seberete a jedete.

Mají nové plyšáky – ne nebojte se, nejsem infantilní a i oni jsou normální. Plyšáci jsou jehňata.

No koukněte, jsem pyšnější jak jejich matky. Jsou nádherní.

„Plyšáci“

„Plyšáci“

Jehně - „plyšák“

Dvě holky

Kluk a holka, tmavší

Kluk a holka

Pojmenované jsou jejich matky. První letošní se narodily 31. 1. 2018 a porodila je Blondýna. Ty poslední 20. 2. 2018 s černým obličejíčkem a černejma nožičkama, ty jsou od Sidonie. Matka prostředních Plyšáků je  Skukyna. Plyšáci budou pořád Plyšáci, protože jinak bychom je se jmény měli asi na dožití a ne na maso.

A co tam děláme v zimě, když se nic moc dělat nedá? Kamarádi ruční práce a já jim vařím, protože mě to baví. A jelikož i Alenka realizuje některé nápady, co se jídla týče, vzniklo toto – víte co to je? Jestli chcete chvíli přemýšlet, tak dál ještě nečtěte…

Roláda z bramborového těsta s karamelizovanou cibulí

Rozhodly jsme se ozvláštnit naši klasiku. Ty další ingredience si musíte představit, nebojte se, půjde to snadno…

To upečete bůček tak, až se rozsejpá, má zlatou kůrčičku a voní po kmínu, česneku, soli a pečeném mase. Zelí máte domácí, poctivě našlapané, akorát kyselé a pěkně křupavé. Zatím moc fantazie nepotřebujete. Tohle si dokáže představit i ten největší suchar :-D

A pak to přišlo. Celou dobu jsme si říkaly, že jednou zkusíme, až bude čas, nějakou inovaci, a ten čas tu byl. Dokonce na dvě inovace. Tu první umíte od Wendulky, karamelizovanou červenou cibuli… recept je tady:

Karamelizovaná cibule ve skle

Ingredience

  • 1 kg červené cibule (cca 8 větších cibulí)
  • 150 ml balsamikového octa
  • 150 ml vinného červeného octa
  • 20 dkg hnědého cukru
  • 25 ml olivového oleje
  • 2 bobkové listy (vynechala jsem, přišly mi příliš aromatické)

Postup

1. Dokonale vymyjte alespoň deset malých skleniček. Ideální velikost? Od dětské přesnídávky nebo od menších jogurtů. Víčka dejte zvlášť do kastrůlku s vodou. Budete je taky nakonec vařit.

2. Červenou cibuli oloupejte a nakrájejte nožem na klínky. Na pánev dejte do velkého hrnce rozpálit olej. Do oleje přidejte cibuli a opékejte za občasného míchání, dokud nebude zlátnout. Nebojte se chvíli nemíchat, jen tak cibule chytne barvu. To celé bude trvat zhruba 15 minut.

3. Do hrnce nasypte hnědý cukr, přilijte červený ocet, balsamikový ocet a pořádně promíchejte. Duste pod pokličkou asi třicet minut, dokud hmota nebude hnědá – temná jako asfalt. Míchejte, kdy si vzpomenete. Ke konci častěji, protože je v tom cukr a ten se rád připaluje. Balsamiko i ocet se mají zredukovat na hustou omáčku. Celé to pak má mít konzistenci jako marmeláda.

4. Ještě horké plňte do čistých sklenic. Zavíčkujte vyvařenými horkými víčky. Utáhněte, postavte na víčko, za deset minut obraťte a nechte vychladnout nejlépe do druhého dne. Skladujte ve spíži jako džem.

Až přijde chuť, podávejte k masu nebo na toustech namazaných máslem. Záměrně dělám pro domácí použití velmi malé skleničky, protože po otevření je nutné obsah uchovávat v lednici a urychleně zkonzumovat. A kdo by pořád jedl jen maso, že?

Těsto na bramborové knedlíky je klasické – proč to nepřiznat, pytlíkové od firmy, kde pracuje Inka. Prodává ho Makro. A nám chutná. (Pro ty, co budou brblat, že ho lze udělat z vařených brambor, tak ano, doma pro rodinu ano, ale ne pro 30 a víc lidí). A je opravdu dobré, takže byste to ani nepoznaly, že je „z prášku“. A tohle těsto není ta druhá inovace. Tou je ta vyfocená bramborová roláda.

Je to obyčejné těsto na bramborové knedlíky a v něm je karamelizovaná červená cibule.

Postup je snadný (Bedo, tuhle roládu bys zvládla i ty):

Vypracuje se těsto, vyválí se z něj placka o tloušťce cca půl centimetru – rozvaluje se válečkem na potravinářské folii. Potře se karamelizovanou cibulí, jako se potírá roláda, a pomocí té folie – jejím přizvedáváním – se namazaná placka roluje. Potom se zavine do té folie, na které se placka válela, a dá se jí povalováním tvar, ten tvar uzpůsobujete šířce hrnce, ve kterém budete roládu vařit, my vaříme v hlubokém pekáči. Jakmile máte na koncích smotané camfoury folie, uděláte na nich těsně za roládou uzliky, aby se nerozjela, potom vezmete další kus folie a přebalíte tuto roládu ještě jednou, aby se do ní nedostala voda. Opět poválíte a zauzlujete a vložíte do vařící vody. Vaříte cca 30 minut, v půlce roládu otočíte. Pokud máte roládu o větším průměru, vaříte déle. Po rozkrojení a zjištění, že to ještě chtělo 5 minut, totiž roládu do hrnce nevrátíte… leda ji znovu rozkrojenou vložíte do igelitového sáčku a dovaříte…

Když roládu vytáhnete z vody, odstřihnete uzliky na jedné straně a chytnete ji za druhý konec (camfour), lehce ji vytlačíte ven z folie… a je to. Potom stačí šikmo nakrájet a obložit talíř, přidat to horké kysané zelí, vepřové maso a polít vypečeným sosíkem a troškou sádla.

Nedá to moc práce, ale vypadá to úžasně.

Nemusí se ta roláda plnit jen červenou cibulí, mohou se do ní dát škvarky, špenát… uzené maso smíchané se zelím… jen to nesmí být příliš mokré.

Pokud si tyhle rolády uděláte do foroty, tak uvařené nevybalujte, nechte je vychladnout a potom je dejte do mrazáku. Den před konzumací vyjměte z mrazáku, nechte pomalu rozmrznout a v obalu vložte do vody a zahřívejte. Budou chutnat jak čerstvé.

Třeba to někdo z vás zkusí…

Přejeme dobrou chuť!

Foto: Alenka B.

Sharka.68, Alenka Beavrovská Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !