22.5.2018 | Svátek má Emil
RECENZE: Susanna Clarke, Dámy z Grace Adieu a jiné povídky

1.2.2010 0:05

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Susanna ClarkováTOPlistNa vydání další knihy Susanny Clarkové jsem byla velice zvědavá. Povídky vznikaly souběžně s jejím prvním románem Jonathan Strange & pan Norrell, který byl oceněn Hugem. A hned po první povídce ve sbírce, která jí dala jméno – Dámy z Grace Adieu, jsem se nadchla. Jsem jimi okouzlena snad více než románem. Jemný humor a troška šibalství, kterého jsem si u Jonathana Strange a pana Norrela ke své škodě nevšimla, se vine všemi povídkami. Každý příběh je jiný, jiné postavy, jen země a její tajemství jsou stejná. Opomenu-li úvod, ale to bych neměla dělat, každý úvod ke knize stojí za přečtení, od Jamese Sutherlanda, profesora Výzkumného ústavu sidheských studií při Aberdeenské univerzitě, je povídek osm.

Název každé z nich v nás vzbudí zvědavost. Nalistujete-li si první stránku jakékoliv příběhu, uvítá nás křehký černobílý obrázek Charlese Vesse. Některé povídky jsou obohaceny o obrázek i uprostřed textu. Kresba nás vrátí do devatenáctého století, kdy bylo k Ferii blíže než dnes.

Všechny povídky stojí za zmínku, proto je těžké rozhodnout se jen pro výběr. Ale například povídka Na Vilným veršku je jedinečná hlavně jazykem, který spisovatelka zvolila:

Jako malý ďouče sem žila u doktora Quince na druhý straně Vilnýho veršku. Vobčas sem v zimním soumraku koukala z vokna doktora Quince a viďála Vilnej veršek (kde žijou permoníci) jako dlouhej hnědej koráb na šedým moři a mezi temnejma stromami vzdálený světýlka jako stříbrný hvězdy.

To, že si povídku můžeme přečíst "v celý její kráse" je i zásluha překladatele Viktora Janiše. Hned přemýšlíte, z kterého že kraje si půjčil nářečí.

Čarovat nebo využívat magii, které je kolem nás spousta, můžeme i pomocí výšivek. Přesvědčil se o tom i lord Wellington, kterému se zaběhl kůň, i skotská královna Marie Stuartovna, která utekla do Anglie před hněvem svých utlačovaných poddaných (Nestvůry ve výšivkách). Zajímavý je příběh Johna Uskglasse a cumbrijského uhlíře. Na jejím konci Král Havran věděl, že někde udělal chybu, jen nemohl přijít na to kde. Proto se krajům v Cumbrii vyhýbal padesát let, dokud neměl jistotu, že je uhlíř po smrti. Povídka Paní Mabbová je o lásce, tak jak je slušné o ní mluvit v Anglii devatenáctého století, a o tvrdohlavosti a neústupnosti. Pan Simonelli si z počátku pomůže ve vyprávění svého příběhu úryvky ze svého deníku nebo dopisy. Učený univerzitní vědec přijal místo vikáře na venkovské faře a rozjel se do neznáma. Na místě byl překvapený, jak lidé na venkově vlastně žijí. Ty nevědecké pověry! V dalším příběhu se dozvíme, proč byl konečně u Thoresby postaven most přes řeku a odkud kam vede. Nakonec mi zbyla povídka, která dala celé knize jméno, Dámy z Grace Adieu, která je příběhem tří přítelkyň. Žijí na venkově, jedna z nich je vdaná, druhá pracuje jako vychovatelka u dvou osiřelých děvčat a třetí z nich uvažuje o tom, jestli by se neměla vdát. A všechny tři dámy o magii něco ví. Další postavou v povídce je pan Jonathan Strange a nevede si zrovna příkladně.

Opravdu jsem ráda, že kniha Dámy z Grace Adieu a jiné povídky vyšla i u nás.

A zapamatujte si:

Magie, madam, je jako víno, a pokud na ni nejste zvyklá, pak vás opije. To, jak se domnívám, platí i pro pány.

  • Dámy z Grace Adieu
  • Na Vilným veršku
  • Paní Mabbová
  • Jak se vévodovi z Wellingtonu zaběhl kůň
  • Pan Simonelli aneb Elfí vdovec
  • Tom Brightwind aneb jak byl u Thoresby postaven elfí most
  • Nestvůry ve výšivkách
  • John Uskglass a cumbrijský uhlíř

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky (životopis autorky, ukázka z románu J. S. a pan N., recenze románu J. S. a pan N., J. Strange a Mr. Norrell uvádí věci na pravou míru, rozhovor s Viktorem Janišem, úvaha o románu od O. Neffa)
/The Ladies of Grace Adieu and Other Stories/
Clarke, Susanna

Nakladatel: Argo
Překladatel: Viktor Janiš
Obálka: Charles Vess
Redakce: Miloš Urban, Milan Dorazil
Rok vydání: 2009
Počet stran: 224
Rozměr: 155 x 235
Provedení: hardback
Cena: 279 Kč

Zuzana Ričovská


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...