28.8.2016 | Svátek má Augustýn


RECENZE: Sergej Lukjaněnko, Lord z planety Země

20.7.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

Lord z planety Země Sergej LukjaněnkoTOPlistMladík Serž hluboko v noci zachrání před třemi násilníky asi tak třináctiletou dívenku. Ta se s ním po krátkém, avšak přátelském rozhovoru zasnoubí - aspoň tak to prohlásí těsně předtím, než Seržovi vloží do ruky masivní zlatý prsten s podivným velkým kamenem. A tím to všechno začalo...

Serž si čas od času připomíná ono podivné setkání a prsten mu připomíná, že to není nic vymyšleného a že asi na onom slibu něco bude. Po letech se ta dívenka - v tuto chvíli již vlastně mladá žena - ozve a on na cestě za ní vyrazí daleko od Země. Zjistí, že jejich zasnoubení se díky jakýmsi meziplanetárním politickým zápletkám stalo podmíněným a že mu nezbývá než si svoji nevěstu, do které se stihl mezitím doopravdy zamilovat, tvrdě vybojovat v prostředí, které nezná, a s technikou, o které neví ale zhola vůbec nic.

Trilogie Lord z planety Země je čistokrevnou dobrodružnou space operou - a protože je u nás vydaná v jednom svazku, nechám si děj zbývajících dílů pro sebe. Sergej Lukjaněnko tu osvědčuje své řemeslné kvality, okořeněné talentem, v prostředí čistokrevné SF. Příběh tu je ze zcela jiného košíku, než třeba Spektrum, Na(ne)čisto či Hvězdy, ty studené hračky. Autor tu sáhl po formě i obsahu klasické space opery stylu R. A. Heinleina či H. Harrisona, a ukázal, že dokáže napsat téměř vše, co si umane. Samozřejmě i tady Lukjaněnko dodržuje svá obvyklá schémata. Najdete tu tak popis současné ruské společnosti, střídání prostředí a tajemné entity, které si čas od času pohrají s dějem.

A ještě jedna poznámka: Vláďa Šlechta se v Mlokovi 2009 věnoval "otevíracím větám" - v této kategorii Lord z planety Země patří ke špičce: Je možné se do tebe zamilovat? je krátká větička, která uvozuje celou trilogií. Aniž byste se v ní dozvěděli víc (do perexu jsem si dovolil použít zkratku, nejde tam opisovat skoro dvě stránky textu) o obou účastnících této konverzace, nastavuje nejdůležitější motiv celého příběhu. Odpověď na ni je motorem, díky kterému se dá do pohybu celý děj, a její realizace je pak pohonným prostředkem, kterým se děj v pohybu udržuje. Je také v pozadí mnohých Seržových rozhodnutí. Přitom ale se v ní nedozvíme předem nic z prostředí či postav (samozřejmě mimo Serže a Terri), se kterými se v trilogii setkáme. Jako kdyby se autor rozhodl, že vše kromě lásky má být pro čtenáře překvapením.

Sergej Lukjaněnko rozhodně patří ve své zemi ke špičce a ve světovém kontextu k nadprůměru. I když Lorda nemohu postavit na roveň Ocelové kryse nebo Planetám smrti, má k jejich úrovni blíže než naprostá většina ostatní produkce v této oblasti.

Hodnocení: 65 %.

Sergej Lukjaněnko: Lord z planety Země (Lord s planěty Zemlja)
překlad: Pavel Weigel, Eva Bůžková
obálka: Jan Doležálek, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autora: Konstantin Šindelář
Triton, Argo, 2009
527 stran, 298 Kč, brožované
ISBN 978-80-7387-326-4 (Triton), 978-80-257-0195-9 (Argo)

pagi


Přidejte zkušenost se svou porodnicí na eMimino.cz
Přidejte zkušenost se svou porodnicí na eMimino.cz

pomůžete tak jiným maminkám, které mají porod před sebou.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...