14.12.2017 | Svátek má Lýdie
RECENZE: Robin McKinley, Modrý meč

9.10.2009 0:05

Modrý meč Robin McKinleyTOPlistTak trochu omylem jsem se zavázal recenzovat „Modrý meč“ od Robin McKinley. Nevěděl jsem, že je to literatura s poněkud odlišným cílovým publikem, fantasy převážně zaměřená na ženy a dívky. Ale není tak špatná, abych ji nepřečetl i já.

Synopsi děje najdete i na obálce, ale neškodí si ji zopakovat a sentiment nahradit cynismem. Mladá hlavní hrdinka jménem Harry pochází z kultury, která ne náhodou připomíná viktoriánskou koloniální Anglii. Osud ji zavane do zámořské pouštní kolonie, kde se na hornatých severních hranicích prohánějí zpocení domorodci na ušlechtilých koních a žijí v harmonii s přírodou (něco mezi Mongoly, Jemenci a Tibeťany). Jedná se o potomky kdysi úžasné kultury a dávného mocného národa, jsou nesmírně hrdí a smrdí. Potud tedy něco jako Lawrence z Arábie v sukních. Za horami, obývanými romantickými jezdci, je říše zla. Hlavní hrdinka je osudem vyvolená, aby se přidala k horalům a porazila říši zla. To jsem ale hezky cynický, musím se pochválit. Přesně s takovým despektem jsem k Modrému meči zpočátku přistupoval.

Ale knížka si získala i moje sympatie. Přestože je děj vcelku jednoduchý a sentimentální, není naivní. Hlavní hrdinka není modelka ani cvalík, ale pěkně rostlá holka se silnou kostrou, která je od malička zvyklá trávit dlouhé hodiny v sedle. Když se pak na obrovském hřebci řítí do bitvy s mečem nad hlavou, nepůsobí to hloupě a je to uvěřitelné – minimálně proto, že v době psaní Modrého meče spisovatelka sama pracovala s koňmi. Horalští nomádi vládnou magií, ale není to nějaké abrakadabra s kouzelnou hůlkou, ale docela působivě vymyšlené čarování, které by nedělalo ostudu žádné fantasy. Robin McKinley také celkem slušně pracuje s postavami, kterých není zbytečně moc a nechovají se až tak hloupě, jak jsem čekal.

Místy se na můj vkus autorka na úkor akce příliš zaobírala city, rozpoložením a obavami postav, což mě osobně otravovalo. Musel jsem ale uznat, že to k žánru patří a je to dobře napsané. Lépe než akční a bitevní pasáže knihy, ve kterých jsem se trochu ztrácel. Velký prostor je věnován popisům zvyků a kultury horalů. Je zajímavě vymyšlená a nedivím se, že McKinley ji po jedné novele nezahodila a časem přidala další knihu ze stejného světa.

Modrý meč je příjemná oddechová fantasy s prvky romance. Klidně jí můžete koupit mladší sestřičce, která má nad postelí plakát s koněm, protože neobsahuje přemíru násilí, hrůz a vůbec žádné čuňačinky. Troufnu si odhadnout, že taková holčina bude z téhle knížky upřímně nadšená. Ráda si ji ale asi přečte i maminka a dokonce i mě se docela líbila, snad až na přeslazený happy-end a trochu pomalejší rozjezd.

Modrý meč
/The Blue Sword/
McKinley, Robin

Nakladatel: Talpress
Překladatel: Veronika Krajňanská
Obálka: Milan Dubnický
Redakce: Květa Svárovská
Rok vydání: 2009
Počet stran: 328
Rozměr: 110 x 175
Provedení: paperback
Cena: 299 Kč

Jaroslav Houdek


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...