25.6.2018 | Svátek má Ivan
RECENZE: Petr Heteša, Démoni jsou věční

14.5.2009 0:05

Démoni jsou věční Petr HetešaTOPlist„Pomsta je pokrm, který nejlépe podáváme za studena.“

Staré klingonské přísloví

Tento citát ze známého filmu Kill Bill Volume 1 Quentina Tarantina přesně charakterizuje nejnovější román Petra Heteši. Nevybral jsem ho náhodou, protože vím, že je Petr Quentinovým velkým obdivovatelem, což je koneckonců vidět na jeho ohromujících dialozích.

Hlavní postavou je Lenny Grimwood, který není ani soukromé očko, ani policista či novinář. Lenny Grimwood totiž vlastní společně se svým kamarádem Bennym společnost Lenny a Benny production, která se věnuje nejrůznějším činnostem - službám všeho druhu.

Ovšem Benny je mrtvý již od první stránky knihy a vypadá to, že pěti set stránkový román bude o nejrůznějších mejdanech, klácení asistentky a jezdění ve sporťáku. Jak ale brzy vyjde najevo (po několika úvodních stránkách) – Bennyho někdo chladnokrevně odpráskl a stejný osud čeká i na Lennyho.

Bohužel Lenny se, z jakéhosi záhadného důvodu, neocitá v nebi, ale na místě podobném peklu, které je doslova zavaleno odpadem (a tím nemyslím lidským, ale skutečným - lidmi vyprodukovaným - odpadem). Aby toho nebylo dost, jsou jeho obyvateli démoni, od kterých se Lenny dozví, že odpad sem hází firma AMRUBBISH. Tatáž firma, která stojí i za smrtí jeho a Bennyho. Ovšem Lenny se nechce smířit se svým osudem, takže netrvá dlouho a uzavře s démony dohodu s cílem zlikvidovat AMRUBBISH.

To je teprve pouhý začátek košatého příběhu, který je psán skvěle zvládnutou ich formou, charakterizovaný černým humorem, čtivými dialogy, u kterých budete řvát smíchy a jako návdavkem dostanete skvěle zvládnutou akci. To vše okoření detektivní zápletka. Pokud jste u všech těchto bodů kývli hlavou, je tento román určen právě vám.

Petra Hetešu znají mladší čtenáři jenom díky Edici Pevnost, kde mu vyšly romány Šest diamantů a Láska až za hrob, a nebo o něm vůbec nevědí. Což je rozhodně škoda, protože toho má opravdu hodně co nabídnout. Je to spisovatelské eso a nestor akční fantastiky, který může směle konkurovat takovým borcům jako Jirka W. Procházka či Mirek Žamboch.

Démoni jsou věční tento jeho status jenom potvrzují, a zároveň se stávají jednou z nejlepších českých knih roku 2009 v mém soukromém žebříčku. Jen doufám, že to není první a zároveň poslední kniha autora, která v Brokilonu vyšla.

Hodnocení 75 %.

Démoni jsou věční (ukázka)
Heteša, Petr

Nakladatel: Brokilon
Obálka: Juraj Maxon
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2009
Počet stran: 488
Rozměr: 115 x 180
Provedení: paperback
Cena: 288 Kč

Martin Stručovský


Diskuse


Vlcice
0:56
7.7.2009

abobr
21:51
5.7.2009

nelde
13:54
14.5.2009

Sirius
17:25
14.5.2009

Sirius
10:44
14.5.2009

Robert Pilch
8:23
14.5.2009

počet příspěvků: 6, poslední 7.7.2009 12:56
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...