30.4.2017 | Svátek má Blahoslav


RECENZE: Orson S. Card, Hrobka písní (Mapy v zrcadle sv. 1)

16.2.2010 0:05

Mistr písní Orson Scott CardTOPlistOrsona Scotta Carda netřeba českému publiku představovat, jeho Enderovský i Alvinovský cyklus si v tuzemsku našel široké publikum. Za své romány Card obdržel cenu Hugo i Nebula a jeho bibliografie je pohádka na hodně dlouhou dobrou noc. Nicméně Hrobka písní je sbírka povídek. Jak se tedy autor porval s kratším rozsahem textů?

Předně je třeba říci, že O. S. C. patrně prožil značnou část života v utajeném horském klášteře. Tamní mniši jej dvanáct hodin denně učili techniky jako Úder napětí či Pěst plnou originality a mezitím psát, psát a psát. Popsal kilometry rýžového papíru a dodnes při cvičení za východu slunce skanduje motto školy: „Prostředí! Postavy! Pointa!“

Jednotlivé povídky jsou velmi různorodé a snaha vměstnat je do škatulek žánrů je zoufalá jako schodek českého rozpočtu. Ačkoliv je možné označit za horor jen některé z jedenácti příběhů, prvky pochmurnosti, temnoty či strachu tvoří leitmotiv celé knihy. Druhým význačným prvkem jsou záblesky autobiografičnosti prosakující tu více, onde zas méně v textech. Hrobka písní je první ze čtyř sbírek povídek, jež pod zastřešujícím názvem Mapy v zrcadle shrnují téměř celou Cardovu povídkovou tvorbu osmdesátých a raných devadesátých let.

Hrobka písní Mapy v zrcadle svazek 1 Orson Scott CardHluboké dýchání je stručná a úderná hříčka vycházející ze zajímavého nápadu. Vypráví příběh muže, jenž objeví záhadné jevy provázející sjednocení tempa lidského dechu. Společné dýchání se stává smrtícím stigmatem, jemuž nikdo neunikne. Jedná se o první povídku, kde čtenář skutečně ocení přidanou hodnotu v podobě doslovu, jenž mu blíže osvětlí vznik tohoto textu.

Asfaltové moře amerických dálnic představuje v povídce Dálniční hry lovecké teritorium muže, jenž pozvolna přestává kontrolovat své predátorské pudy. Žádné nadpřirozeno, žádné čáry, jen člověk a odvrácená stránka jeho psychiky. Vynikající pointa na závěr je jen třešničkou na dortu tohoto nervy drásajícího příběhu.

Ačkoliv Orson Scott Card hledí na Freudovu psychoanalýzu přes prsty, jeho Objevenec a král skečů patří díky promyšlenému zpracování oidipovského komplexu k nejvyšším kartám v balíku. Ovšem v této povídce se nehraje poker, ale vykládá tarot. Pod textem je cítit obrovská láska k příběhům a tato moderní variace na archetypální téma má strhující gradaci. A že ji samotný autor považuje za klišé a strojené využití symbolů? Tohle nechte k posouzení znuděným literárním kritikům a raději se před čtením pořádně nadechněte. Protože až s Objevencem a králem skečů začnete, na tyhle banality nebudete mít čas. Dojem z povídky (a celé sbírky) výborně zprostředkovali překladatelé Petr Kotrle a Vojtěch Pala, zejména za překlad názvu by zasloužili prémie.

Krom již zmíněného kvalitního překladu může čtenář ocenit i Cardův rozsáhlý medailón, jenž mu nabízí důkaz jeho značné spisovatelské plodnosti. Konkurenční výhodu v soupeření s jinými povídkovými sbírkami dává Hrobce písní i doslov autora, který nabízí odhalení zdrojů inspirace, objasnění myšlenkových pochodů a zajímavé postřehy o psaní obecně.

Hrobka písní (Maps in Mirror - The Changed Man )
Card Scott Orson
Série: Mapy v zrcadle (Díl: 1)
Nakladatelství: Laser-books
Překladatel: Petr Kotrle
Rok vydání: 2002
Počet stran: 267, Rozměr: 107×165, Vazba: brožovaná
ISBN: 80-7193-112-8 EAN: 9788071931126
Cena: 155 Kč

Jan Žlebek


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...