25.5.2018 | Svátek má Viola
RECENZE: Ondřej Netík, Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana

27.10.2006

 

Zelený skřítek & děvčátko jménem DianaDěvčátko jménem Diana se probudí v sanatoriu do hrůzných dní a ještě hrůznějších nocí v bloku F. Tam jsou samé děti, ostatně tak tomu je nejspíš i v celém sanatoriu. V té starobylé přístavbě, která prošla poslední rekonstrukcí zřejmě v době, kdy Křižík do něj zavedl elektřinu, jsou pacienti odsouzení k pomalému zániku osobnosti.

V noci jejich myšlenky cosi vypíjí, a Diana připoutaná na lůžko prožívá muka, když jí duši trhá na kousky černý pes. Jedinou naději ji dá Malý princ, jeden z pacientů, který jí položí podivné otázky. Možná jí odpovědi na ně pomůže najít Zelený skřítek Bo, pokud ho ale Diana najde dostatečně brzo. A pokud Diana bude znát tyto odpovědi, možná přežije.

Román je velmi nestandardní fantasy, na zadní straně obálky avizovaná jako příběh, který nebyl psán pro děti, i když ty snadněji přijmou jeho ponurou atmosféru. Dvojakost či možná dvojkolejnost příběhu je až příliš zřejmá. Víceméně pohádkový styl s konotacemi směrem ke Carollově Alici je totiž doprovázen až téměř sexuálním kontextem(*), se kterým děti (doufejme) nemají příliš zkušeností. Ovšem zase pro dospělé je tahle poloha až příliš krotká - nemyslím tím scházející explicitní vyjádření, ale to, že se pohybuje na úrovni dětských her.

Stavba zápletky a vlastně celý děj jsou naivní, v tom naplňují další avízo - tento příběh je cestou zpět, hledání našich zapomenutých dětských snů. Kromě již zmiňovaných konotací na Alici tu najdeme už jen obecné pohádkové bytosti, autor do něj nezapracoval další (a novější) odkazy a tak díky tomu román připomíná spíše carollovskou fan fiction (do toho by se dal víceméně počítat i onen téměř sexuální kontext) než samostatnou novou práci. Takže svým způsobem je Zelený skřítek cestou zpět, nikoliv dopředu - a to je docela škoda, autor má jinak bohatou fantazii a vybudoval věrohodný pohádkový svět.

Ondřej Netík: Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana
obálka, vnitřní ilustrace: Lucie Netíková
Straky na vrbě, 2006
250 stran, 160 Kč, brožované
ISBN 80-86428-44-4

 

(*) Ten kontext spočívá v něčem jiném, než si myslíte - ale kdybych prozradil v čem, byl by to spoiler velký jako ten u formule 1...Grafton Recruitment Praha
Technical writer - 1 year contract!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...