28.4.2017 | Svátek má Vlastislav


RECENZE: Neil Gaiman a Michael Reaves, Mezisvět

17.1.2008 0:05

Mezisvět Neil Gaiman Michael ReavesTOPlistVíte co je Altiverzum? Je to ten kousek Multiverza, který obsahuje všechny nesčetné Země. Některé z nich jsou ovládány výhradně magií, některé pouze technologiemi a na některých je to vyvážená směs obého. Poměry sil jsou udržovány v rovnováze Mezisvětem, což je nanejvýš důležité, protože obě strany se permanentně snaží o ovládnutí celého Altiverza. Patnáctiletý středoškolák Joey Harker se podivnou náhodou dostane do Mezisvěta, aby zde s překvapením zjistil, že všichni ochránci rovnováhy jsou vlastně alternativní varianty jeho samého z jiných Zemí. On a všichni další Harkerové (obojího pohlaví) mají schopnost Putovat, tedy přemisťovat se mezi světy. Joey projde s ostatními nováčky výcvikem, ale po katastrofálním neúspěchu první cvičné mise je s vymazanou pamětí vrácen domů na svou mateřskou Zemi. Po čase se mu ale vzpomínky vrátí a on se tentokrát sám a z vlastní vůle rozhodne vrátit do nebezpečného stínového světa magie a zachránit své uvězněné kamarády.

Neilu Gaimanovi už u nás vyšla pěkná řádka knih, Mezisvět má ještě spoluautora Michaela Reavese. Příběh je zaměřen především na –náctileté čtenáře a řekla bych, že termín mezisvět může nést i tento význam - svět mezi dětstvím a dospělostí. Kdo z nás dospělých si ještě vzpomene, že to nebylo vždycky slunečné období a že některé situace a z nich plynoucí nutnost rozhodování mohly být peklem? Rodičům ani spolužákům se Joey svěřit nemůže, a proto se obrátí (na české poměry překvapivě) na jedinou osobu, které důvěřuje – svého poněkud výstředního učitele. Ten mu v rozhodování pomůže, aniž by mu vnucoval svůj názor. Jistě není náhoda, že Gaiman knihu věnoval svému synovi Mikovi. Řada autorů píše kromě literatury pro dospělé i knihy pro děti, třeba pohádky. Psát pro puberťáky je podle mne těžší a dělat to dobře, to dokáže málokdo; na rozdíl od primitivních příběhů pro nedospělé všech generací, které svede kde kdo. Knížka je zakončena úsměvným doslovem Gaimana a Reavese o tom, že televizní šéfové nečtou knížky a některé nápady jsou pod (nebo spíš nad?) jejich rozlišovací schopnost. Možná by to částečně vysvětlovalo i to, proč většina sci-fi filmů působí tak zjednodušeně a naivně.

Hodnocení: 70%.

Mezisvět
/Interworld/

Gaiman, Neil - Reaves, Michael 
Nakladatel: Polaris
Překladatel: Ladislava Vojtková
Obálka: James Jean
Redakce: -
Rok vydání: 2007
Počet stran: 184
Rozměr: 130 x 200
Cena: 199 Kč

Magda Dědková


Volvo XC70 2.4 D5 2011 ·...
Volvo XC70 2.4 D5 2011 ·...

r.v. 2011, naj. 66 085 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Diskuse


Pupicek Starostlivy
12:33
23.1.2008

počet příspěvků: 1, poslední 23.1.2008 12:33
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...