11.12.2017 | Svátek má Dana
RECENZE: Marianne de Pierres, Nylonový anděl

20.8.2009 0:05

Nylonový anděl Marianne de PierresTOPlistJakkoliv má autorka francouzské jméno a v dedikaci knížky připomíná svého předka - francouzského vikomta, žije a tvoří v Austrálii a sem umístila i děj románu Nylonový anděl. Je to ovšem Austrálie postkatastrofická, vlastně jeden její malý kousek, dvě města od sebe vzdálená jen malý kousek - ovšem nepřekročitelný. Tert se rozkládá na poloostrovním výběžku, který byl zčásti zdevastován při jaderném konfliktu a nemalá část jeho území je navíc ekologovou noční můrou. Od "čistého" Vivacity je Tert oddělen karanténní zónou, kterou může oficiálně překračovat jen někdo a jen někdy, nebo se jí pokusit proniknout ilegálně. Kdo takový pokus přežil, ještě neměl vyhráno.

Dívka Parrish Plessis žije v Tertu a patří do jednoho z několika silných zločineckých klanů. Ráda by nepatřila nikomu, byla svojí vlastní paní - jenže v tak nahloučeném prostoru pro nezávislé příliš místa není. A tak se zamotá do složitého propletence intrik, začínajícího vraždou televizní moderátorky a pokračujícího tempem, které by záviděli i piloti formule 1. Parrish, ošklivé káčátko (vlastně spíš kachna, na dívku je nadprůměrně vysoká), bojuje o život a ještě přitom zkouší tu a tam udělat dobrý skutek.

Marianne de Pierres svoji Austrálii zná dobře - a tuto znalost při psaní románu Nylonový anděl dobře využila. Moderní lidé a jejich věda - či spíše paravěda fantastické literatury - je v jejím podání doplněna o aborigeny a jejich legendy, a v nich našla i klíčové konfliktní momenty příběhu. Parrish sama má svůj volný předobraz v dickenskovských a hugovských dětských hrdinech, bojujících o přežití v chudých čtvrtích. Mezi oběma klasiky a autorkou je odstup půldruhého století, což se samozřejmě promítlo do kulis a rekvizit, princip tu však zůstal. Parrish je stále trochu dětsky naivní - ne ve smyslu hloupá, ale při svých bláznivých eskapádách, kdy kulky létají a krev stříká, se dokáže zastavit a pomoci těm, kdo to opravdu potřebují, protože jsou mimo klanovou síť a v tertské společnosti nemají zastání, je to taková solidarita vyvrženců. Přestože autorka většinu svých postav obdařilo dosti značnou dávkou životnosti (i když některým to při setkání se smrtí nepomohlo), najdeme v příběhu také několik schematických postav.

Nylonový anděl je příběh z neobvyklého světa i prostředí, dobře navrstvený, plný akce a zápletek, inspirovaný americkou drsnou školou, avšak ještě o poznání drsnější. Zajímavě slučuje moderní a tradiční motivy, a je i lidsky vnímavý. (A jeho zakončení přímo křičí, že nás čeká další pokračování.)

Hodnocení: 65 %.

Marianne de Pierres: Nylonový anděl (Nylon Angel)
překlad: Mgr. Jana Odehnalová
obálka: Aleš Horák, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autorky: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2008
340 stran, 249 Kč (členové klubu Trifid 199 Kč), brožované
ISBN 978-80-7387-063-8

pagi


11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...