29.9.2016 | Svátek má Michal


RECENZE: Juraj Červenák, Kámen a krev

7.7.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistPříbalový leták výrobku Kámen a krev.

Informace pro užití, čtěte pozorně.

KÁMEN A KREV

(Lapis sanguidum)

sbírka povídek

Výrobce: Juraj Červenák

Složení: Vysoce koncentrovaná heroická a historická fantasy z pera slovenského klasika žánru. Červenák představuje nejoblíbenější hrdiny svých knih, setkáme se s Iljou Muromcem, černokněžníkem Roganem či silákem Bivojem a nechybí ani nejčerstvější přírůstek v řadách bohatýrů - kapitán Báthory. Soubor povídek a svižných novel nabízí ohlédnutí za dosavadním dílem plodného autora a zároveň si touto ochutnávkou dělá spisovatel nejlepší reklamu, jakou si mohl přát. Protože tady platí dvojnásob, že s jídlem roste chuť.

Charakteristika: Juraj Červenák není na písečku historické fantasy žádný zelenáč, což dokazuje na každé stránce. Dějiny se v jeho podání mění ze suchopárného výčtu letopočtů na vzrušující pozadí pro osudy jednotlivých reků. Autor se úspěšně vyhýbá poučování a dějepisnému výkladu, historické konsekvence poznáváme ve zručně napsaných dialozích. Zejména kletby působí věrohodně a zároveň jsou ostřejší než mexická kuchyně. Středověká Evropa v Červenákově podání ovšem skrývá pro leckterého dějepisáře pár překvapení. V hustých hvozdech se prohánějí běsové, staří bohové nespí a kouzla není radno brát na lehkou váhu.

Kulisy magií okořeněného dávnověku slouží k rozehrání dobrodružných příběhů howardovského stylu, autor nešetří souboji ani hláškami, napětí zkušeně katalyzuje využitím místy téměř filmového střihu. Aby čtenáři maximálně prodloužil požitek, s promyšleným sadismem střídá pohledy v těch nejdramatičtějších okamžicích. A my to bereme, protože je to prostě jízda.

Účinné látky: Vládce stříbrného šípu zavádí čtenáře do českých luhů a hájů, kde se na povrch prodralo něco, co mělo zůstat navždy pohřbené. Do cesty se tomu postaví junák Bivoj - a Červenák všem ukáže, o kolik nás Alois Jirásek ochudil na bojových scénách.

V Kapce krve se představí jediná dáma sborníku a nenechá se chlapy pranic zahanbit. Zaklínačka Mirena sestoupí do temných dolů pod Sitnem, kde se dostane ke slovu její meč, důvtip i čáry. Svižný příběh ženou vpřed rozhovory plné špičkování, text otvírá vkusná erotická scéna a vsadím roh medoviny proti vodě z kohoutku, že tady se nudit nebudete.

Pokud mě něco zklamalo, tak je to závěr povídky Věrozvěsti. Po slibném začátku přichází přehuštěný a zbytečně složitý konec. Stačilo by jen trošku ubrat plynu a zábavná dvojka černokněžník Rogan a vlk Goryvlad by nostalgický text dotáhla na špičku knihy.

Strážce hvozdu se kdesi v širé Rusi postaví na obranu svého lidu proti vikinským cizákům. Po komornějších soubojích ukáže autor, že mu není cizí ani žár bitvy. Střet kmene Vjatičů je vylíčen barvitě a naplno využívá gradace napětí.

Na východě zůstaneme i v příbězích Černé srdce a Doupě řvoucí smrti, jimiž nás provede bohatýr nad jiné chrabrý - samotný Ilja Muromec. Gerojskému šarmu tohoto veterána ruských bylin je nemožné odolat. Ne nadarmo mluví Červenák o Iljovi jako o slovanském Conanovi, heroickou akci se mu daří navíc prokládat vtipem.

Směrem poledním se přesuneme v titulním textu Kámen a krev. Detektivně laděná povídka přináší pátrání po původcích masakru významného úředníka a v příběhu plném zvratů a nečekaných odhalení pohlédneme až na dno konstantinopolské špíny. Příběh si výsadní postavení ve sbírce vyslouží dobrými nápady a zajímavým prostředím.

Závěreční Pekelníci přivádějí na scénu kapitána Báthoryho a bandu poturčených marodérů, aby se střetli v boji o horskou vesnici. Ke slovu se dostanou i nevyřízené účty a jak se ukáže, obě strany mají v rukávu i nějakou tu magickou kartu. Kornelius Báthory si charismatem španělského granda a odvahou toreadora snadno získá sympatie čtenáře, o lepší promo akci svému nejnovějšímu cyklu si Juraj Červenák mohl nechat leda zdát.

Indikace: Přípravek Kámen a krev je vhodné podávat v případě akutního záchvatu nudy, aplikace je však žádoucí i preventivně. Kniha potěší čtenáře dobrodružné literatury, servíruje řemeslně bezchybnou porci akce a nenáročné zábavy. Ideální prázdninová knížka, která si na nehraje na žádné intelektuální veledílo. Nejvíce ji ocení lidé dosud autorem netknuti, krom Věrozvěstů totiž všechny texty již někde vyšly. A téměř pětisetstránková ochutnávka toho nejlepšího z Červenáka je nejspíš přesvědčí, že s tímto autorem je třeba počítat.

Kontraindikace: Nevhodné pro lidi s alergií na Conana a jeho deriváty.

Dávkování: Na ex.

Nežádoucí účinky: Možná návykovost. Dosud neexistuje spolehlivá lékařská dokumentace k tomuto problému.

Datum poslední revize: 3.7.2010

Kámen a krev
Červenák, Juraj

Nakladatelství: Brokilon
Překladatel: Robert Pilch
Obálka: Michal Ivan
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2010
Rozměr: 115 x 180
Počet stran: 488
Provedení: paperback
Stav: 1. vydání
Cena: 328 Kč

Jan Žlebek


19 tweetů ze života rodičů, které vás rozesmějí
19 tweetů ze života rodičů, které vás rozesmějí

Hlášky, které bez dětí nevymyslíte.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...