19.2.2018 | Svátek má Patrik
RECENZE: John Flanagan, Hraničářův učeň

6.3.2009 0:05

Původně vyšlo v Camelotu # 5. Publikováno se svolením autora.

Hraničářův učeň John Flanagan Rozvaliny GoelanuTOPlistKniha Hraničářův učeň je velice kontroverzní. Její hlavní hrdina je nízkého věku, nevyniká v tom, v čem by chtěl, ale umí něco, o čem neví. S tímto typem hrdiny se můžeme setkat až v příliš mnoha knihách (např. Ztracený svět v podzemí). Na druhou stranu je zde přece jen alespoň trošku originální děj, protože hraničáři nejsou obvyklým motivem knih.

Příběh je vcelku dobrý a čtivý, ale přece jen nesplňuje mé aktuální představy o žánru fantasy. Svět Hraničářova učně se velmi podobá našemu světu v době středověku, až na to, že se zde vyskytují nestvůry a jiné obludy. Svět je tomu našemu podobný i podobou a místopisnými názvy.

Kniha působí dojmem, že autor vzal klasickou zápletku o čarodějném učni, zasadil ji do jiné doby a z čaroděje udělal hraničáře. Jak jsem ale už říkal, objevuje se zde pár naprosto unikátních věcí a příběh disponuje rychlým spádem. K tomu připočtěme knihu plnou nečekaných zvratů, která je na konci přerušena v nejnapínavějším momentu (jak starý to reklamní trik pro donucení čtenáře ke koupi dalšího dílu :-)).

Obálka knihy od ilustrátora Paolini Barbieriho se náramně vyvedla. Příběh se bude určitě líbit mladším čtenářům, ti starší si asi raději přečtou něco jiného, i když přehlédnout tuto knihu by byla chyba. Kniha sama o sobě není žádný literární skvost, ale alespoň průměrné hodnocení si určitě zaslouží. Vzhledem k tomu, že je prvním dílem několikadílné ságy (první díl prý bude i zfilmován), se máme určitě na co těšit.

Hodnocení: 65 %.

Hraničářův učeň I - Rozvaliny Gorlanu
/Ranger's Apprentice I - The Ruins of Gorlan/
Flanagan, John

Nakladatel: Egmont ČR
Překladatel: Paolo Barbieri
Obálka: Zdena Tenklová
Redakce: Stanislav Kadlec, Alena Mrázová
Rok vydání: 2008
Počet stran: 272
Rozměr: 135 x 205
Provedení: hardback
Cena: 299 Kč

Jan Holan


Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


Martin
18:15
30.4.2009

folwarczny tomas
12:44
11.3.2009

David
7:05
6.3.2009

Jan Holan
16:02
8.3.2009

počet příspěvků: 4, poslední 30.4.2009 06:15
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...