18.6.2018 | Svátek má Milan
RECENZE: John Flanagan, Hraničářův učeň

6.3.2009 0:05

Původně vyšlo v Camelotu # 5. Publikováno se svolením autora.

Hraničářův učeň John Flanagan Rozvaliny GoelanuTOPlistKniha Hraničářův učeň je velice kontroverzní. Její hlavní hrdina je nízkého věku, nevyniká v tom, v čem by chtěl, ale umí něco, o čem neví. S tímto typem hrdiny se můžeme setkat až v příliš mnoha knihách (např. Ztracený svět v podzemí). Na druhou stranu je zde přece jen alespoň trošku originální děj, protože hraničáři nejsou obvyklým motivem knih.

Příběh je vcelku dobrý a čtivý, ale přece jen nesplňuje mé aktuální představy o žánru fantasy. Svět Hraničářova učně se velmi podobá našemu světu v době středověku, až na to, že se zde vyskytují nestvůry a jiné obludy. Svět je tomu našemu podobný i podobou a místopisnými názvy.

Kniha působí dojmem, že autor vzal klasickou zápletku o čarodějném učni, zasadil ji do jiné doby a z čaroděje udělal hraničáře. Jak jsem ale už říkal, objevuje se zde pár naprosto unikátních věcí a příběh disponuje rychlým spádem. K tomu připočtěme knihu plnou nečekaných zvratů, která je na konci přerušena v nejnapínavějším momentu (jak starý to reklamní trik pro donucení čtenáře ke koupi dalšího dílu :-)).

Obálka knihy od ilustrátora Paolini Barbieriho se náramně vyvedla. Příběh se bude určitě líbit mladším čtenářům, ti starší si asi raději přečtou něco jiného, i když přehlédnout tuto knihu by byla chyba. Kniha sama o sobě není žádný literární skvost, ale alespoň průměrné hodnocení si určitě zaslouží. Vzhledem k tomu, že je prvním dílem několikadílné ságy (první díl prý bude i zfilmován), se máme určitě na co těšit.

Hodnocení: 65 %.

Hraničářův učeň I - Rozvaliny Gorlanu
/Ranger's Apprentice I - The Ruins of Gorlan/
Flanagan, John

Nakladatel: Egmont ČR
Překladatel: Paolo Barbieri
Obálka: Zdena Tenklová
Redakce: Stanislav Kadlec, Alena Mrázová
Rok vydání: 2008
Počet stran: 272
Rozměr: 135 x 205
Provedení: hardback
Cena: 299 Kč

Jan Holan


Diskuse


Martin
18:15
30.4.2009

folwarczny tomas
12:44
11.3.2009

David
7:05
6.3.2009

Jan Holan
16:02
8.3.2009

počet příspěvků: 4, poslední 30.4.2009 06:15
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...