23.5.2018 | Svátek má Vladimír
RECENZE: Howardův občan Kane

22.6.2010 12:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

Solomon Kane Robert E. HowardTOPlistRamsey Campbell byl zrovna v nepříliš dobré náladě, způsobené chladným přijetím jeho románové prvotiny, když byl požádán o předmluvu k povídkové sbírce R. E. Howarda o Solomonu Kaneovi a o dopsání tří zlomků z autorovy pozůstalosti, spadajících do tohoto cyklu. Tak nějak začíná Campbellova předmluva na začátku českého vydání - a pokračuje velmi zajímavým připomenutím historických souvislostí putování Solomona Kanea.

Na rozdíl od Conana či Kulla se totiž Solomon Kane pohybuje ve světě, který do značné míry známe z hodin dějepisu. I když Howard v povídkách nepoužil přesného datování, z odkazů na historické postavy a události je zřejmé, že příběhy patří s největší pravděpodobností do druhé poloviny šestnáctého století. Také se objevily velmi nejasné náznaky, že se některé mohly odehrávat v první části století sedmnáctého.

Přísný, nesmlouvavý, tvrdý k sobě stejně jako k jiným, dodržující určitá ideální pravidla i za cenu strádání a problémů. Takový je Solomon Kane, puritán spíše stylem myšlení, než náboženským vyznáním - hrdina z téměř opačného konce spektra, než Conan.

Mezi povídky jsou vloženy také tři básně, ukazující všestrannost Howardova přístupu k postavě Solomona Kanea. Vzhledem ke svému malému rozsahu básně neobsahují příběh, jsou však výpověďmi o postavě a atmosféře.

Povídky vycházely v různých letech a v pořadí, neodpovídajícím zcela chronologii příběhů, přesto tvoří ucelený a dobře vystavěný soubor. I když se mezi povídky vloudila tu a tam trochu slabší (jinak to nejde, má-li výběr pokrýt celý segment autorské tvorby), ty kvalitní a nadprůměrné výrazně převažují. Mnoho z nich spojuje motiv čarovné hole, daru afrického kouzelníka, která hrdinovi pomáhá při setkání s tajemnými silami. V několika povídkách se objevuje motiv ztracených světů, v dalších pak neznámé bytosti (nechci použít slovo zvířata), a nechybí ani neznámé a nepoznané zlo, starší možná i než sám svět.

Překlad odpovídá duchu vyprávění a také obálka doplňuje představu o postavě Solomana Kanea tak, jak je v příbězích popisován. Celkově je to nadprůměrná povídková sbírka určená pro mnohem širší čtenářskou veřejnost, než jak by se zdálo podle klasické rovnice Howard = Conan.

Hodnocení: autorské 8,5/10, překlad "=", redakce 7/10

Robert E. Howard: Solomon Kane
překlad: Robert Tschorn
obálka: C. W. Kelly
Laser-Books, 2001
311 stran, 139 Kč, brožované
ISBN 08-7193-104-7

Na Sardenu původně vyšlo 8. října 2001

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...