23.5.2017 | Svátek má Vladimír


RECENZE: Glen Cook, Hry stínů (Knihy Jihu: kronika první)

7.8.2006

 

Hry stínů (Knihy Jihu - Černá legie)Černá legie se vrací - či spíše vrací se těch sedm, kteří přežili poslední a rozhodující bitvu. Felčar už vlastně není felčarem, ale stal se Kapitánem, svezlo se na něj velení té malé hrstky, a on s urputností, jejíž původ nezná, hledá místo zrození Černé legie - město Chatovár, kde vznikla tradice Svobodných legií. Osm tisíc mil cesty je čeká - to vědí. Ale nevědí, co je cestou potká za nástrahy a nepřátelství. Jde s nimi Paní, kdysi mocná vládkyně, nyní už jen, cynicky řečeno, civilní osoba. O veškerou svoji magickou sílu přišla, jediné, co jí zůstalo, je její zvláštní vztah k Felčarovi.

Legie cestou nabírá nové členy, zvětšuje se, zároveň se kolem ní vznáší tajemství. Podivné Stíny ohrožují město Taglios, jejich zastávku na cestě, a drží vládu nad ohromnou oblastí, která stojí mezi Černou legií a Chatovárem. Nezbývá než boj s nepřítelem, o němž nic nevědí a který ovládá síly téměř přesahující jejich možnosti. Felčar má jen několik týdnů, aby zorganizoval obranu i protiútok, aby narychlo zmobilizované odvedence přetavil v bojeschopné jednotky.

Již první trilogie, kterou Brokilon uvedl na náš trh, ukázala Glena Cooka jako výborného autora, který dokázal v hadím hnízdě fantasy motivů plném klišé najít neotřelou polohu, a ve druhé sérii je tomu stejně - a možná trochu navíc. V bipolárním schématu Dobro - Zlo je totiž Černá legie poněkud nestandardně mimo. Nechává se najímat, její zásadou je věrnost závazkům - pokud ovšem ten, kdo ji platí, nehodlá porušit smlouvu. Stejně tak i Felčar, hlavní hrdina obou cyklů, není ani mág, ani superman, je to obyčejný člověk mnohdy zmítaný pochybnostmi.

Proti první sérii autor v Knihách Jihu trochu polohu celého příběhu změnil. Především tu je vzájemný velmi složitý vztah Paní a Felčara, který má do romantiky poměrně daleko, ale přesto změkčuje drsný příběh. U dějové linie bychom formálně mohli mluvit o putování družiny - ale na rozdíl od běžného schématu toto putování má jako motiv hledání původu a minulosti Černé legie, nejedná se tu o prvoplánovou záchranu království, rasy či světa.

Dokonce se - alespoň v tuto chvíli příběhu - nezdá, že by původ a minulost Černé legie byl nějakým existenciálním problémem světa, v němž se příběh odehrává, nebo některé jeho postavy. Spíše to vypadá, že Felčar chce relativně volný čas využít k hledání odpovědi na otázku, která v době bojů měla asi stejnou prioritu, jako spor o evoluční teorii. (A pokud se nakonec ukáže, že to existenciální problém je, bude to nikoliv potupný návrat k šedi, ale docela zajímavý a občerstvující přemet.)

Hry stínů navazují na předchozí trilogii, ale její znalost není nutnou podmínkou k porozumění této knize, leccos si můžete zpětně zrekonstruovat z náznaků v textu (zamlčen je myslím jen původ vzájemného vztahu Paní a Felčara; ten vznikl už dávno v minulosti jako spodní proud, když Paní, ještě jako nekromantka, používala Felčara jako telepatický terminál pro komunikaci s Černou Legií). Hry stínů jsou velmi dobře napsané, čtivé a díky svému odklonu od mnohokrát recyklovaných schémat určitě zaujmou všechny čtenáře, kteří ve fantasy nehledají jen elfy, orky a jiné drobty odpadlé z bohatého stolu kdysi umně prostřeného panem profesorem T.

Glen Cook: Hry stínů - Knihy Jihu, kronika první (Shadow Games)
překlad: Martin Novák
obálka: Tom Kidd, Jan Patrik Krásný (ornament)
Brokilon, 2006
351 stran, 248 Kč (členové Klubu čtenářů SF 235 Kč), brožované
ISBN: 80-86309-17-7

pagi


Volvo XC70 2.4 D5 2011 ·...
Volvo XC70 2.4 D5 2011 ·...

r.v. 2011, naj. 66 085 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...