23.4.2018 | Svátek má Vojtěch
RECENZE: Garth Nix, Abhorsenka

18.10.2006

Abhorsenka

Poslední díl (zatím a zřejmě nadlouho) trilogie o rodu Abhorsenů, udržujícím vratkou rovnováhu magického světa Starého království a „mudlovského“ Ancelstierre, je opravdu vrcholným zakončením této série. Král Prubíř a jeho žena Sabriel jsou atentátem vyřazeni z příběhu a tak Lirael a Sam společně se dvěma nerozlučnými a věčně rozhaštěřenými průvodci - Nezbednou Fenkou a Mackem - jsou sami postaveni před úkol, který je zcela zřejmě nad jejich síly. Mají zastavit nekromanta Hráze a přemoci Zlo, které se Hráz a jeho nemrtví i živí pomocníci snaží vrátit do existence. Ničitel, jedna z dávných bytostí, je nepřítel neúprosný a nelítostný, a osud lidstva a tím spíše obou dětí je na vlásku.

Snad příliš předčasně dospělí ochránci rovnováhy, děti - neděti, které jsme v podstatě neviděli hrát si a které víceméně celý svůj život byly připravovány na svoje životní role, mají dva průvodce. Ti zase pro změnu přesně pasují k dětství - psík, či vlastně fenka, a kocour. Oba mluvící, samozřejmě, trousící rady a doporučení ohledně magie, tu a tam i zasahující do běhu událostí, navzájem se nesnášející, přesto pro děj důležití. Jejich střetnutí nahrazují jinak nezbytné jiskření mezi postavami, protože Lirael a Sam jsou natolik soustředěni na plnění svého úkolu, že mezi nimi ke sporům a konfliktům v podstatě nedochází.

Abhorsenský cyklus je literatura na pomezí young adult a adult fantasy. Je to svět, ve kterém děti mají důležitou úlohu, ta však je natolik pro ně zavazující, že v jejich životě jsou potlačeny podstatné atributy dětství - hravost a naivita ve smyslu čistoty duše a úmyslů. Jsou to dospívající děti, které musejí řešit dospělácké problémy a táta s mámou jim k tomu nemohou příliš přispět ani radou, ani pomocí. Když Lirael prochází branami smrti, vybavují se jí stránky Knihy mrtvých, nikoliv nápověda či vzor rodičů.

Víceméně se dá říci, že to je kniha, která děti do světa dospělých vtahuje místo toho, aby jim připomínala, že jsou děti a mají si kde hrát. Díky této poloze je stejně zajímavá pro dospívající jako pro již dospělé, a na tomto pomezí poskytuje velmi dobrý čtenářský zážitek.

Garth Nix: Abhorsenka (Abhorsen)
překlad: Milan Žáček
obálka: Milan Fibiger, grafiská úprava: Eva Bystrianská
ilustrace: Marta Macková
medailon autora: Martin Šust
354 stran, 299 Kč (členové klubu Trifid 219 Kč), vázané
ISBN 80-7254-818-2

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...