29.3.2024 | Svátek má Taťána






RECENZE: Frank Herbert, Hellstromův úl

14.4.2008 0:05

Hellstromův úl Frank HerbertTOPlistNa počátku sedmdesátých let napsal Frank Herbert román, v němž využil některé motivy z předchozích děl, především myšlenku "úlové inteligence". Ve strhujícím a překvapivě drsném příběhu sledujeme střet dvou tajných organizací – vládní agentury a utajeného společenství lidí, žijících v podzemí. Nejde o žádné podobenství s prvotními křesťany; celá věc se vyvíjí pod zástěrkou vědeckého výzkumu hmyzu a natáčení přírodovědných filmů, které zaštiťuje respektovaná osobnost entomologa Hellstroma. Na povrchu je stará farma v zapomenutém údolí kdesi v Oregonu, v jejíž upravené stodole se natáčejí filmy, v utajeném podzemí pak kilometry chodeb a místností, v nichž pracují specializovaní dělníci, členové „chovu“. Zájem vládních orgánů spouští náhodná nedbalost: ve veřejné knihovně na chvíli bez dozoru ponechaných pár listů odborné dokumentace. Jde zřejmě o vývoj nové zbraně netušeného dosahu, jakousi částicovou pumpu, jež by mohla řízeně narušovat zemskou kůru, vyvolávat zemětřesení, a při maximálním výkonu… kdoví? Je jasné, že plány vznikly na Hellstromově farmě, ale protože sám Hellstrom není žádný neškodný popletený vědátor, ale člověk s významnými styky v kongresu i ve vládě, je třeba na to jít opatrně. Tahle opatrnost se ale nevyplatí, jednotliví agenti průzkumníci jsou likvidováni, příliš dlouho trvá, než si vedení agentury uvědomí, proti čemu to vlastně stojí. Hellstrom není jen uhlazený odborník s dobrými styky, ale má i druhou tvář, tvář fanatika, odchovance úlu, který je přesvědčen o nutném budoucím vítězství jeho úlového společenství nad těmi barbary tam "venku".

Přestože kniha vznikla před více než třiceti lety, nepůsobí v žádném směru zastarale, naopak. Mnohé problémy, jichž se tu autor dotýká nejen že nastaly, ale stále se vyhrocují. Ekologie jako politické téma, sociální inženýrství, soupeření tajných vládních organizací, manipulace s veřejností – a fanatismus. Herbertův román by mohl být označen jako sociální sci-fi, ale nálepky jsou tu zbytečné. Je to především skvěle napsaný příběh, při němž tajíme dech. Herbert pracuje s náznakem, pocitem stupňující se hrozby, šokujícím detailem. Je příznačné, že dělníci a dělnice narození v úlu jsou němí. Jazyk nahradily symboly na obrazovkách, němá gesta. Také sex je přísně korigován: „Bezpohlavní pracovník je pravým zdrojem svobody v jakékoli společnosti.“ Důležité je potlačení emocí, například soucitu. Hmyz je napodobovaným vzorem v mnoha směrech, především ve schopnosti přežití; přežití úlu už není prostředkem k něčemu vyššímu, ale vlastním cílem.

Je to tvrdé, šokující, reálné a šílené zároveň. S tím, jak jsou postupně překládána další Herbertova díla, vystupuje stále zřetelněji jeho originální a pronikavý pohled na svět. Stojí za to ho číst.

Hodnocení: 100%.

Hellstromův úl - (ukázka)
/Hellstrom's Hive/
Herbert, Frank

Nakladatel: Baronet
Překladatel: Dana Chodilová
Obálka: Valentino Sani
Redakce: Jiří Chodil
Rok vydání: 2008
Počet stran: 304
Rozměr: 125 x 200
Provedení: hardback
cena 269.00

Magda Dědková










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...