19.6.2019 | Svátek má Leoš


RECENZE: Elizabeth Bear, Zakalená již potřetí...

2.10.2009 0:05

Zakalená Elizabeth BearTOPlistEdice nakladatelství Laser-books Mistrovská díla SF je jasnou sázkou na jistotu a každý titul nesoucí tuto značku nabízí jistotu dobré koupě. Oproti tomu knihy vycházející v novější edici Moderní díla SF jsou pokaždé tak trochu zahalena tajemstvím a očekáváním, zda Laser dokáže v této řadě udržet kvalitu a vysoko nasazenou laťku „mistrovských děl“.

Jenny Caseyová, alias Titan, je vysloužilá vojanda ve světě nepříliš radostné budoucnosti, na kterou čím dál víc doléhá každý její rok života. Dokázala sice přežít mnohé, ale každé takové přežití se na ní více či méně podepsalo, a tak před ostatními skrývá se své noční můry a sny, které jí neustále vracejí do minulosti. Co však před ostatními skrýt nemůže, jsou škody, které boje napáchaly přímo na jejím těle. „Honosit“ se tak může ocelovou robotickou paží a umělým okem, kterými byla vybavena jako jedna z prvních. Díky těmto, i mnoha dalším méně viditelným vylepšením, se sice mohla udržet v činné službě o pár let déle, ale nakonec dala Kanadské armádě vale a usadila v jedné ze zanedbaných čtvrtí amerického Hartfordu, kde se neúspěšně snaží zapomenout na některé dávné křivdy a některé lidi, kteří prošli jejím životem. Minulost se však Jenny jednoho dne připomene postavou její nenáviděné sestry Barb, kterou …by strašně ráda viděla oběšenou na jejích vlastních světle šedých střevech…( str. 121) a neméně nesympatické plukovníka Valense. Avšak nabídka, kterou jí však její bývalý velitel nabízí, se nedá odmítnou. Zakalená ale není jen příběhem Titan, i když se kolem ní pochopitelně všechno točí. Na scéně se objevují i další postavy z její minulosti a noví hráči, jejichž osudy se s tím jejím stále více těsněji proplétají. Ti nejvýznamnější, doktorka Elspeth Dunsayová, odbornice na umělou inteligenci a Gabe Castaign, Jennin dávný přítel, jsou přinuceni ke spolupráci na projektu plukovníka Valense podobnou mírou manipulace a vydírání jako samotná Titan a mají i podobně komplikovanou minulost jako ona.

Od začátku se děj knihy odehrává ve několika liniích, které postupně vykrystalizují ve dva hlavní proudy, a které se na dálku určenou vzdáleností Toronta a Hartfodu vzájemně stále více dotýkají a proplétají. Střídání obou míst umocňují kapitoly, které „ich“ formou vypráví sama hrdinka, díky nimž může čtenář nahlédnout přímo do její mysli. Tyto kapitoly ostatně patří k nejlepším částem knihy a dokáží vám dostat hlavní hrdinku pořádně pod kůži. Stejně působí i návraty v čase a díky nim příběh není lineární cestou ženoucí se rychle vpřed z bodu A do bodu B, a které zároveň osvětlují minulost a jednání mnoha postav.

Samotný děj knihy je i přes její více než tříset stránkový rozsah hutný, možná až příliš, a postrádá tak jakákoli hluchá místa. Dle mého názoru se ale autorka snažila do knihy dostat až příliš mnoho událostí a nedokázala se včas rozloučit z některými postavami, jež pro hlavní děj postupně ztrácí smysl. Co se naopak povedlo velmi, je oprášení klasických kyberpunkových rekvizit. Samotná Titan jakoby vystoupila z Gibsonových knih – sdrátovaný člověk se spoustou více či méně nápadných vylepšení, který se však díky tomu necítí šťastnější a jehož dalším rysem je stále se prohlubující deprese. Kyberpunk v podání Elizabeth Bearové tak neslouží jako povrchní póza, ale plnohodnotná kulisa každodenního života.

Velmi důležitá informace se skrývá na konci anotace a prozradí čtenáři, že se jedná o první díl trilogie, takže se nemusí bát nekonečné ságy. Druhou podstatnou informaci ukryl Martin Šust do autorčina profilu na konci samotné knihy: „Trilogie začala vznikat už v roce 2002 a původně mělo jít o jeden rozsáhlý román… .( str. 345)“ Tím prohlášením se totiž vysvětlují některé snad až příliš zdlouhavé pasáže samotného příběhu, který zdánlivě začíná 29. srpna 2062 v Hartfordu, ve státě Connecticut.

Zakalená je slibně započatý úvod, který má za úkol představit hlavní postavy a prostředí pro hru, která se bezpochyby rozjede s dalším dílem. Elizabeth Bearová má rozhodně potenciál zaujmout ty čtenáře, kteří před jednoduchými příběhy a hrdiny upřednostňují propracovaný děj a uvěřitelně komplikované charaktery postav. Obojí ho se jim dostane měrou vrchovatou.

Zakalená (recenze Michala Pavliče, recenze Alči)
/Hammered/
Bear, Elizabeth

Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Tadeáš Pelech
Obálka: Jan Doležálek
Redakce: Tomáš Jirkovský, Helena Šebestová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 352
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 265 Kč

Henry


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...