23.5.2018 | Svátek má Vladimír
RECENZE: David Weber, John Ringo: Pochod vnitrozemím

3.1.2008

Pochod vnitrozemím John Ringo David WeberTOPlistJeho císařská Výsost princ Roger Ramius Sergej Čang MacClintock je pěkně hnusný fracek. Není divu, jeho císařská matka se víc věnuje politice a uhájení pozice rodu, než výchově jednoho pěkně drzého dítka. Napětí mezi oběma roste, a příkaz, aby JCVPRRSČMC navštívil jakousi zapadlou planetu a předvedl její vládě, že císařská rodina na ni nezapomněla, je jedno z mnoha úskalí, která ten zpovykovaný mladík musí nějak překousnout.

Co ovšem Roger atakdále nemohl jen tak úplně překousnout, byla skutečnost, že byť třetí syn, přesto císařské dítko je vhodným objektem pro atentát. Jeho ochranka odvedla dokonale profesionální práci - přestože o jeho povaze a ceně pro císařství mají svůj názor, dostali ho z nejhoršího. Bezprostřední nebezpečí vykličkovali, ale čeká je, zbavené podpory těžké techniky, dlouhý pochod planetárním vnitrozemím, překonání geografických i politických překážek.

Roger je na začátku hodně nesympatickým stvořením. Nevyjasněné vztahy s jeho matkou řídily a ovládaly jeho vzpurné chování natolik, že pro praktický život psance je téměř dokonale nepřipravený. Když už umí excelentně střílet, střílí po všem, co se hýbe, aniž přemýšlí o tom, jestli to je rozumné. A tak podobně.

Pochod vnitrozemím je vlastně alegorií dospívání. Roger je postavený do nezvyklé situace, jde mu o život, poznává cenu spolupráce - tu, kterou platí i tu, kterou dostává. Učí se praktické politice - jak od místních vládců vykšeftovat to, co potřebují, aniž si je příliš naštvali, jak se ubránit stonásobné přesile, jakou cenu je ještě možné zaplatit za vítězství, aby se nestal Pyrrhovým nástupcem. Učí se spolupracovat, velet - a také podřizovat. Poznává, co je to smrt.

Pochod vnitrozemím je kombinace klasické military SF s young adult literaturou. Akční příběh protahuje hrdiny různými prostředími, vesměs nepřátelskými, hrdinové cestou potkávají přátele i protivníky (ty častěji), a přitom jednotlivé scény zároveň formují - či přesněji přetvarovávají - Rogera z velmi nesympatické bytosti do podoby víceméně lidské.

Řízně psaný příběh dává svým spádem čtenáři zapomenout na svoji délku, praxe a zkušenost v oboru je tu znát. Zvláště David Weber je zkušeným mistrem - ne jenom řemeslníkem, spíš se pohybuje někde v oblasti uměleckého řezbářství, než obyčejné stolařiny.

55%

David Weber & John Ringo: Pochod vnitrozemím (Marsh Upcountry)
překlad: Jakub Marek
obálka: Patrick Turner
Wales, 2007
551 stran, 299 Kč (členové Klubu čtenářů SF 260 Kč), brožované
ISBN 80-86939-12-4

pagi


Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 32 000 Kč

Diskuse


Rimgal
20:10
8.1.2008

počet příspěvků: 1, poslední 8.1.2008 08:10
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...