22.10.2017 | Svátek má Sabina
RECENZE: Daniel Abraham, Stíny v létě počtvrté

6.1.2010 0:05

Stíny v létě Daniel AbrahamTOPlistStíny v létě Daniela Abrahama. Zní to jako skutečné léto plné příslibů a očekávání, zvlášť když se jedná o další, již třetí, knihu z edice Moderní díla fantasy nakladatelství Laser-books. Daniel Abraham, čerstvý čtyřicátník, knihu napsal v roce 2006 jako první díl tetralogie Kvartet vysoké ceny, což je pouze dalším z, čím dál častějších, důkazů efektivity našich nakladatelů.

Ponořme se tedy do časů a míst vysněných autorovou fantazií a odhalme roušku tajemství obklopující svět bývalého císařství, který kvete obchodem a nad jehož prosperujícími městy se stahují tmavá bouřková mračna oznamující příchod změn a konec jedné etapy dějin přející podnikání a míru.

Otah Machi je synem s modrou krví, který se nikdy neměl zúčastnit bratrovražedného boje o dědictví svého otce, ale osud (spíše rodina) mu určil úděl budoucího básníka – čaroděje schopného svázat a zhmotnit myšlenku andat, které by mohl vládnout. Třeba podobnou té, která dostala jméno Bez-semen - díky níž získalo město Saraykeht statut nedotknutelného. Jeho příběh ve škole budoucích básníků však záhy opouštíme, abychom byli svědky podivného obchodu a intrik, jejichž jediným smyslem je zbavit svět Bez-semene a jeho pána básníka Hešaie. Vše v „nejhlavnějším z federace měst“ khaiem – Saraykehtu.

Obchodník Marchat Wilsin se stane loutkou, která má dopomoci ke zničení dvojice básník/andat. Jistým zámořským zájmovým skupinám, a nejen jim, překáží nedotknutelnost měst khaiem. Bez-semen totiž zaručuje jejich ekonomickou nadvládu. Dokáže zapříčinit potrat stejně snadno jako bavlnu zbavit plodnic, avšak pouze z vůle svého pána, který zase podléhá shovívavosti vládce města. Obětí intrik se stane nevinná dívka z Nippu. To vše jsou však drobné nitky celistvého příběhu plného lidství.

Abraham upletl vskutku komorní příběh, který se šine kupředu s vytrvalostí zvolna plynoucí řeky, jejíž skutečná síla se pozná až při jarních záplavách. V létě však bezpečně unáší všechny lodě líně kupředu. Nehrozí žádné nebezpečí, jak by vám mohla ublížit. Pokud do ní nespadnete a neumíte plavat nebo vás nezaskočí - v jejím odlehlém, klidném rameni - piráti.

Za nejsilnější klady příběhu považujme zručné spřádání příběhu či vývoj a jednání postav. Výše jsem uvedl jen několik z nich, přesto každý z aktérů má své pevné místo, bez kterého by nejspíš vzniklo odlišné vyprávění. Během relativně krátkého období si jednoho každého hybatele děje představíte jako osobnost, jejíž jednání je dáno prožitým životem a nadcházejícími situacemi. Nečekejte laciné popisy a klišé v podobě atribuce jednotlivých vlastností. Hrdiny poznáváte při čtení stejně přirozeně jako dýcháte. Zejména proto vám nepřijde proti mysli nenaplněný Amatin vztah, ani vzájemná nevraživost Hešaie s Bez-semenem, nebo tragický milostný trojúhelník.

Verdikt je jasný: Příjemné čtení vhodné k vychutnání si krásy jazyka a rozplétání nepříliš zauzleného příběhu ve vás vyvolá pohodu, kterou se rádi necháváme ukolébat obzvláště za dlouhých zimních večerů. Knihu lze doporučit sečtělejším milovníkům literatury, kteří si přejí text opravdu prožít a nespokojí se s plochou akční podívanou.

Stíny v létě (Dreamchaserova recenze, Majklova recenze, recenze Honzy Žlebka)
Abraham, Daniel
Překlad: Karel Makovský
Jazykový redaktor: Helena Šebestová
Odpovědný redaktor: Tomáš Jirkovský
Obálka: Stephan Martiniére
Grafická úprava obálky: Lukáš Tuma
Vazba: Paperback
Rozměry: 130 x 200 mm
Počet Stran: 360
Rok vydání: 2009
Cena: 289 Kč

Jan Pechanec


Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...