28.4.2017 | Svátek má Vlastislav


RECENZE: Dafydd ab Hugh, Padlí hrdinové

15.10.2009 0:05

Padlí hrdinové Star Trek Deep Space Nine Dafydd ab HughTOPlist„Staniční deník, hvězdné datum 46720,1. Dostali jsme se do prekérní situace. Neidentifikovatelná loď s nám neznámou rasou na palubě požaduje vydat zajatce, který se údajně nachází na Deep Space Nine. Nikdo z nás nemá nejmenší ponětí, o koho by se mělo jednat, navíc se v současnosti na stanici žádný zajatec nenachází.

Aby toho nebylo málo, není k nalezení šéf bezpečnosti, Odo. Dokonce i Quark někam zmizel, ale ten se zřejmě kochá v ústraní svou nejnovější kořistí, na které hodlá pořádně vydělat.

Příslušníci oné neznámé rasy nechtějí uvěřit, že nezadržujeme toho, koho hledají a zahájili útok… Doufám, že je Jake v pořádku.“

Román Daffyda Ab Hugha patří do řady dobrodružství, odehrávajících se na stanici Deep Space Nine ve vesmíru Star Treku.

Příběh se nese v tradičním duchu a svým nekomplikovaným jazykem i dobrodružnou zápletkou přesně zapadá mezi televizní epizody seriálu. Přesto však autor dokáže využít media textu nad rámec filmového popisu - například odtajněním některých myšlenek hrdinů, které jsou někdy zábavné, jindy se letmo dotýkají filozofických otázek, jak jsme tomu u Star Treku zvyklí.

Stejně tak nejsou čtenáři ochuzeni o obvyklé škorpení dvojice hrdinů, v Padlých hrdinech, stejně jako v televizních sériích Deep Space Nine, jsou to měňavec Odo, šéf bezpečnosti a Fereng Quark, barman, kteří na sobě nemohou najít suchou nit. Ale díky společnému prožitku se ve svém vztahu zase dostávají o kousek dál.

Tradici laserovských obálek Star Treku, na kterých se vždy v popředí nachází tvář některého z hrdinů, velice realisticky malovaná Petrem Bauerem, považuji za nanejvýš šťastnou volbu. Fanoušci jsou známým obličejem okamžitě upoutáni a nemusí zdlouhavě hledat v regálech knihkupectví. A známá tvář v nich probouzí podmíněný reflex. Hned vědí, že se za ní skrývá dobrodružství, jaké mají rádi a jaké vyhledávají.

Při četbě podobných příběhů, které jsou čistě dobrodružné, si vždy intenzivně připomenu, proč vlastně fantastiku často upřednostňuji před „hlavním proudem“. V jedné epizodě 5. série DS9 poznamenává major Kira na adresu mstitele válečných hrůz: „Chtěl oddělit světlo od temnoty. Ale zapomněl, že světlo může zářit pouze v temnotě.“ A stejně jako světlo osvětluje ponurost temnoty, září tyto dobrodružné příběhy v našich šedivých a zmechanizovaných životech.

Padlí hrdinové nejsou nezapomenutelnou intelektuální hostinou, ale to od nich také nikdo nečeká. Je to dobrodružství, které má spád a které nám prozáří deštivé podzimní dny. A na chvilku nám dá možnost setkat se s hrdiny, které obdivujeme a milujeme.

Star Trek: Deep Space Nine - Padlí hrdinové (Pechyho recenze)
/Star Trek: Deep Space Nine 5 - Fallen Heroes/
ab Hugh, Dafydd

Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Jan Pavlík
Obálka: Petr Bauer
Redakce: Radim Rouče, Helena Šebestová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 304
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Cena: 185 Kč

Lament


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...