21.5.2019 | Svátek má Monika


RECENZE: Dafydd ab Hugh, Padlí hrdinové

15.10.2009 0:05

Padlí hrdinové Star Trek Deep Space Nine Dafydd ab HughTOPlist„Staniční deník, hvězdné datum 46720,1. Dostali jsme se do prekérní situace. Neidentifikovatelná loď s nám neznámou rasou na palubě požaduje vydat zajatce, který se údajně nachází na Deep Space Nine. Nikdo z nás nemá nejmenší ponětí, o koho by se mělo jednat, navíc se v současnosti na stanici žádný zajatec nenachází.

Aby toho nebylo málo, není k nalezení šéf bezpečnosti, Odo. Dokonce i Quark někam zmizel, ale ten se zřejmě kochá v ústraní svou nejnovější kořistí, na které hodlá pořádně vydělat.

Příslušníci oné neznámé rasy nechtějí uvěřit, že nezadržujeme toho, koho hledají a zahájili útok… Doufám, že je Jake v pořádku.“

Román Daffyda Ab Hugha patří do řady dobrodružství, odehrávajících se na stanici Deep Space Nine ve vesmíru Star Treku.

Příběh se nese v tradičním duchu a svým nekomplikovaným jazykem i dobrodružnou zápletkou přesně zapadá mezi televizní epizody seriálu. Přesto však autor dokáže využít media textu nad rámec filmového popisu - například odtajněním některých myšlenek hrdinů, které jsou někdy zábavné, jindy se letmo dotýkají filozofických otázek, jak jsme tomu u Star Treku zvyklí.

Stejně tak nejsou čtenáři ochuzeni o obvyklé škorpení dvojice hrdinů, v Padlých hrdinech, stejně jako v televizních sériích Deep Space Nine, jsou to měňavec Odo, šéf bezpečnosti a Fereng Quark, barman, kteří na sobě nemohou najít suchou nit. Ale díky společnému prožitku se ve svém vztahu zase dostávají o kousek dál.

Tradici laserovských obálek Star Treku, na kterých se vždy v popředí nachází tvář některého z hrdinů, velice realisticky malovaná Petrem Bauerem, považuji za nanejvýš šťastnou volbu. Fanoušci jsou známým obličejem okamžitě upoutáni a nemusí zdlouhavě hledat v regálech knihkupectví. A známá tvář v nich probouzí podmíněný reflex. Hned vědí, že se za ní skrývá dobrodružství, jaké mají rádi a jaké vyhledávají.

Při četbě podobných příběhů, které jsou čistě dobrodružné, si vždy intenzivně připomenu, proč vlastně fantastiku často upřednostňuji před „hlavním proudem“. V jedné epizodě 5. série DS9 poznamenává major Kira na adresu mstitele válečných hrůz: „Chtěl oddělit světlo od temnoty. Ale zapomněl, že světlo může zářit pouze v temnotě.“ A stejně jako světlo osvětluje ponurost temnoty, září tyto dobrodružné příběhy v našich šedivých a zmechanizovaných životech.

Padlí hrdinové nejsou nezapomenutelnou intelektuální hostinou, ale to od nich také nikdo nečeká. Je to dobrodružství, které má spád a které nám prozáří deštivé podzimní dny. A na chvilku nám dá možnost setkat se s hrdiny, které obdivujeme a milujeme.

Star Trek: Deep Space Nine - Padlí hrdinové (Pechyho recenze)
/Star Trek: Deep Space Nine 5 - Fallen Heroes/
ab Hugh, Dafydd

Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Jan Pavlík
Obálka: Petr Bauer
Redakce: Radim Rouče, Helena Šebestová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 304
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Cena: 185 Kč

Lament


Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...