24.6.2018 | Svátek má Jan
RECENZE: Andrzej Ziemiansky, Achája 3

20.2.2008 0:05

Achája 3 Andrzej ZiemiańskiTOPlistTřetí příběh princezny bojovnice Acháji pokračuje v mapování její životní pouti, cesty, kterou se musela probojovávat mečem i lstí. Achája a její družky jsou součástí expedičního vojska, které má za úkol vybojovat nemožné a zvládnout nezvládnutelné. Strategie i taktika, které dosud její svět znal, jsou pro tento účel nepoužitelné.

Vojsko, kterého je Achája součástí, se pohybuje hluboko v nepřátelském území, nedostatečně vyzbrojené pro dobývání pevností, zato pohyblivé a nenáročné na zásobování. Jsme svědky zrodu nových vojenských pouček, nového stylu válčení, nových a překvapujících vítězství. To vše - jakkoliv zajímavé a velmi důkladně propracované - je „pouhou“ kulisou pro Achájina dobrodružství. Achája válčí a bojuje (téměř stále), odpočívá (někdy) a připoutává čtenářovu pozornost.

Třetí díl pokračuje (většinou) v tom dobrém, co jsme již zažili a přečetli v obou předchozích svazcích. I teď má příběh drajv a odpich, je nabitý akcí a zvraty. Autor však projevil jistou nedůslednost, dříve akcentovaný motiv prolínání světů je zastoupen pouze postavou čaroděje Mereditha, což je málo - a už vůbec tento motiv nespěje ke svému rozuzlení, což je škoda.

I přes tuto výtku je trojka Acháji velmi příjemné čtení, navíc nevyžadující znalost předchozích dílů. Zápletka je ucelená, je to vlastně jedno velké vojenské tažení a Achája v něm. Pocit z četby kazí snad jedině cena, ale obávám se, že po zvýšení snížené sazby DPH a s průběhem inflace se tohle stane téměř standardem...

Hodnocení: 60%.

Andrzej Ziemiansky: Achája 3 (Achaja)
překlad: Pavel Weigel
obálka: Jan Patrik Krásný
Laser books, 2008
268 stran, 265 Kč

pagi


Ověřeno maminkami: Co s nákupem z farmářských trhů
Ověřeno maminkami: Co s nákupem z farmářských trhů

Připravte si večeři z dobrot, které si přinesete z trhu. Stačí pár ingrediencí a za pár minut hotovo. Tyto recepty vaří ženy pro celou rodinu.

Diskuse


romison
12:12
24.2.2008

Zen
20:46
20.2.2008

ptakopysk
9:43
21.2.2008

Leviatan
19:59
24.7.2008

počet příspěvků: 4, poslední 24.7.2008 07:59
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...