25.4.2024 | Svátek má Marek


PSI: Základy chvostomluvy

2.1.2009

Můžeme se na některé základní pohyby podívat a pomoci tak nepsím lidem, aby se lépe orientovali.

Nesení ocasu LA - malý Filip

Základní polohou je nesení ocasu. U některých psů ocásek směřuje nahoru, u jiných dolů, ale vždy je nesen hrdě.

Stažení ocasu

Pokud se pes bojí, stáhne ocas mezi nohy a přitiskne na břicho. Čím větší strach, tím více ho tiskne k bříšku. Někteří kupírovaní psi nedosáhnou svým špuntíkem až na břicho, ale to nic neubírá na síle, kterou tam špuntík táhne. Pokud páníček nebo paničky zjistí tento stav ocásku u svého psa, začíná pátrání, co ho způsobuje a poté fáze překonávání strachu.

Přátelské vrtění

Pokud má pes přátelské úmysly, signalizuje je vrtěním ocasu. Používá klidná a rozmáchlá gesta. Nejlépe je to vidět u psů s ocasem nahoru a dlouhým práporem, to je vidět už na dálku, ale stejně je lepší nespoléhat jen na to a u neznámých být raději ve střehu.

Rozpačité vrtění

Když pes neví, jak se k něčemu nebo někomu postavit, vrtí ocáskem velice umírněně a pomalu. Často je toto vrtění doprovázeno tázavým pohledem na páníčka.

Rychlovrtění

Když pes vítá páníčka po delší nepřítomnosti (15 a více minut), jeho ocásek nabírá velikou rychlost. Někdy je pohyb tak rychlý, že je z ocásku jen šmouha. Vrtění doprovází i různé prostocviky vyjadřující radost. Jejich rychlost, množství a náročnost závisí na povaze a kondici psa. Tento typ vrtění se bez problémů naučí i kočka, jen ten pohyb je trochu pomalejší a pohyby táhlejší, což je zapříčiněno odlišnou anatomií ocasu.

Provinilé vrtění LA - velký Filip

S tím pes obvykle přibíhá odněkud mimo dohled. Páníček ještě třeba ani vůbec neví, že něco provedl, ale tímto pohybem se k tomu přiznává. Ocas není přímo stažený, ale je níže než u běžného vrtění. Rychlost pohybu není ani malá, ani velká. Snad každý, kdo trochu zná svého psa, už někdy toto vrtění viděl a dokáže ho bezpečně identifikovat. Stejně tak si dokáže přeložit pohled jeho očí: "Já vím, že to nemám dělat a opravdu toho lituji. Pojď, podrbej mě a budeme zase kamarádi, jo?"

Významné vrtění

Tento typ vrtění praktikuje obvykle u piškotkovníku nebo u jiného (i dočasného) stanoviště něčeho dobrého na zub. Postaví se tím hladovým koncem k dobrotě, nasadí významný pohled a druhý konec jistí velice významný pohyb ocasu, ne příliš rychlý, ale ani příliš pomalý, ovšem snadno identifikovatelný. Někteří u toho i silně slintají.

Svůdnické vrtění

Tento typ vrtění se podobá přátelskému, ale je umírněnější a o trošilinku pomalejší. Pes ho nasazuje při setkání s fenou, se kterou má štěněčí úmysly. Majitele erotomanů to obvykle nepotěší.

Poznámka na konec: To, že pes svým ocáskem vyjadřuje celou škálu emocí a vzkazů, je natolik známé, že se tím začali zabývat i vědci. Výsledky jejich výzkumů zatím nejsou z větší části příliš oslňující. Mnohem rychleji a levněji by se k nim dostali dotazem u zkušeného pejskaře. Ale možná jednou přijdou na něco opravdu zajímavého.

LA



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !