20.4.2024 | Svátek má Marcela


PSI: Proč je pro psa důležitý průkaz původu?

13.5.2009

Tento článek se ve své podstatě netýká právoplatných kříženců (voříšků), o kterých jejich majitelé nikdy netvrdili, že by měli představovat nějaké konkrétní plemeno a k jejichž vzniku došlo vlastní iniciativou psíků, bez souhlasu jejich majitelů. Lucka Veselá - Murphy důstojně ležící

Průkaz původu je v první řadě oficiální dokument, který potvrzuje, že daný jedinec je příslušníkem konkrétního plemene a udává jeho rodiče a další předky 5 generací nazpět. Jeho rodiče prošli bonitací, která má za úkol zhodnotit, zda svým vzhledem a povahou odpovídají danému plemeni. U některých plemen jsou požadována zdravotní vyšetření a u pracovních plemen i složení základních zkoušek. To znamená, že štěně s PP by mělo vypadat jako typický zástupce svého plemene a je u něj předpoklad určité povahy a schopností.

Identifikace rodičů probíhá na základně krycího listu, který je vyplněn při krytí feny a pokud vzniknou přeci jen pochybnosti o původu štěňat, může chovatelský klub nařídit krevní testy. V žádném případě PP nezavazuje majitele k tomu, že musí se svým psem chodit na výstavy nebo zkoušky! Ale dlužno říci, že některé mezinárodní kynologické soutěže jsou přístupné pouze psům s PP.

Proti tomu původ psa bez PP je nejasný a kupující je odkázán na čestné slovo "chovatele". Nikde není potvrzeno, že oba rodiče jsou zástupci stejného plemene, a že splňují všechny nároky na toto plemeno kladené, protože neprošli žádným exteriérovým ani povahovým hodnocením. Např. pokud náhodou oba rodiče vypadali jako němečtí ovčáci (a mohli mít i PP, ovšem bez bonitace), může štěně vypadat jako NO, ale je tu mnohem vyšší pravděpodobnost, že bude mít exteriérovou vadu, chybějící zuby a jiné zdravotní problémy nebo nevyrovnanou povahu (agresivita, bázlivost). V tom horším případě byli rodiče různí a z "čistokrevného štěňátka bez PP" vám vyroste milý kříženec.

Pokud si kupujete "papírové štěně", zaplatíte sice dvojnásobek (někdy i více) než u "bezpapíráka", ale váš nákup bude pojištěn řádnou kupní smlouvou, která vám zaručí i možnost reklamace např. v případě vážné vrozené vady. Chovatel takového štěněte investuje do kvalitního krmení pro fenu, očkování, odčervení a označení všech štěňat (tetování, mikročip), vybaví vás řadou dobrých rad a mnohdy i malou výbavičkou pro štěňátko.

Většina chovatelů chce mít informace o svých odchovech i do budoucna a rádi vám kdykoli poradí. Pokud si koupíte štěně od množitele, mnohdy nevidíte ani jeho matku, štěně vám rychle vrazí do náruče, sebere peníze a už o něm nikdy neuslyšíte. O kupní smlouvě si můžete nechat zdát a v případě, že bude mít váš miláček nějaký problém, nebude možné pohnat prodejce k zodpovědnosti.

Nejčastější "důvody", proč štěně nemá průkaz původu

1. "Štěně je "čistokrevné", oba rodiče mají PP, ale nechtělo se nám chodit na výstavy a předvádět se."
2. "Toto štěně je nadpočetné (páté, šesté, sedmé z vrhu) a proto nedostalo PP." Toto tvrzení je lež!!! Nadpočetnost existovala v jednom období tuhého socialismu a sloužila k redukci počtu štěňat u velkých vrhů. Štěňata musela být utracena hned po narození, takže ani tehdy nebylo možné je legálně prodat. Toto nesmyslné nařízení bylo již dávno zrušeno a v dnešní době neexistuje žádné omezení počtu štěňat ve vrhu. Přesto je to stále jedna z nejoblíbenějších výmluv prodávajícího a lidé tomu bohužel velmi často uvěří.
3. "Chtěli jsme fence jednou dopřát štěňátka, aby neměla zdravotní problémy (toto je velice silně zakořeněný mýtus, ale o tom až někdy jindy) a kvůli tomu přeci nebudeme chodit na výstavu!"
4. "Matka i otec mají papíry, ale bohužel se spářili dřív, než jsme s nimi stihli jít na bonitaci."
5. "Štěně sice teď papíry nemá, ale to se dá zařídit dodatečně." Tako toto tvrzení je lež. Existuje sice teoretická možnost zařazení psa do chovu a zapsání do přechodného registru, ale je to velice složité a povolené pouze u plemen ohrožených zánikem. Takové plemeno u nás ani nenajdete...

Veterinární aspekty

Chovatelé zastřešení pod chovatelskými kluby jsou v mnoha směrech pod kontrolou. Fenka má omezené reprodukční období (první vrh nesmí být dřív než v roce a půl, u velkých plemen dokonce ještě později, chovnost končí osmým rokem života) a může mít maximálně jeden vrh ročně. Ten, kdo chová na feně nepapírová štěňata, není ničím omezen a nikým kontrolován - klidně nechá nakrýt fenu při prvním hárání a pak znovu při každé říji. Takové feny jsou podražené, protože nebyl dokončen tělesný vývoj, ve velmi špatné kondici a vyčerpané opakovanými porody.

Mnohá plemena jsou náchylná k určitým onemocněním. Chovatelé se snaží některým dědičným chorobám předcházet testováním rodičů před zařazením do chovu. Jsou to například choroby očí, dysplazie loketních a kyčelních kloubů, luxace čéšky, onemocnění srdce, epilepsie, přecitlivělost na léky a další. Některá vyšetření jsou v chovatelských klubech povinná, jiná dělají zodpovědní chovatelé dobrovolně. Po vyšetření dostane každé štěně atest s výsledkem a výsledek se mu také zaznamenává do PP. U množitele nic takového čekat nemůžete a i v případě, že by vám jakýsi atest ukázal, není jisté, že nejde o padělek.

Také veterinární lékař se při diagnostice onemocnění často orientuje podle plemene psa. Nemoci mají bohužel často podobné klinické příznaky a tak je plemeno psa důležitým orientačním bodem k vyloučení některých chorob a zaměření se na jiné. Jiné rady má veterinář připraveny pro majitele štěněte, které by mělo být malého plemene - tato štěňátka jsou aktivní, lehká a pohyblivá a potřebují ve stravě více energie a minerálních látek. Štěňátko velkého plemene se snažíme v růstu spíš zpomalit, aby rostla více kostra nežli svaly, takže má mít ve stravě méně energie a také jiný poměr vápníku k fosforu. Jak ale poradit majiteli, který si pořídil "čistokrevného bígla" a pak mu z něj vyroste čtyřicetikilový kříženec?

Pravdou je, že psa bez PP si nejčastěji pořizují majitelé-začátečníci, kteří nemají dostatek informací a myslí si právě jen to, že PP psa zbytečně prodražuje. Když pak přijdou s čerstvě zakoupeným štěňátkem ke mně do ordinace, mají spoustu dotazů a často se velmi diví i tomu, že po nich chci očkovací průkaz a datum posledního odčervení. Tady už zjistí, že sice při nákupu ušetřili, ale musí zaplatit minimálně jedno očkování navíc oproti pejskovi z chovatelské stanice.

Také odčervení není nejlevnější a pejsek by měl být označen mikročipem. To už jsme zhruba na patnácti stovkách. Pak se ode mne dozvědí třeba ještě to, že pejsek má vadu skusu a bude mít potíže s příjmem potravy. Pokud je to pejsek, který bude v budoucnu většího vzrůstu, je tu riziko potíží s klouby a měl by proto být krmen kvalitní stravou. A majitel se nestačí divit a počítat...

Jako ve všem ostatním, ani v tomto případě nic neplatí na 100 %. I u štěněte s PP se může projevit vrozená vada, nestandardní exteriér nebo povaha. Najdou se nepoctivci ze známých chovatelských stanic, kteří prodají za plnou cenu i štěně, u kterého je jasné, že nebude vhodné k výstavám a dalšímu chovu. A naopak existují i majitelé, kteří fenku s nepapírovými štěňaty opečovávají víc než vlastní děti a pečlivě vybírají budoucí páníčky. To jsou ty výjimky, které potvrzují pravidlo...

Lucie Veselá (Lucka)



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !