17.4.2024 | Svátek má Rudolf


PSI: Není špic jako špic

13.11.2017

Hodně majitelů špiců to zná. Po otázce, co že to mají za krásného pejska, a odpovědi, že je to špic, následuje něco jako Jé, toho měla moje babička, bílého, na dvorku. Ano, dříve bylo takových špicovitých pejsků na vesnicích spousta a v podstatě i náš chov na nich v 60. letech 20. století začal. Ale v zahraničí byl v té době už chov dávno dál a i u nás se vlivem dovozů špic rychle proměnil.

Černí a oranžoví malí špicové, foto Jana Beková

Špic je starobylé plemeno hojně rozšířené po celé Evropě, ale s registrovaným chovem začali jako první Němci již koncem 19. století, a proto je dnešní název plemene Německý špic a garantem standardu jsou Němci.
Původně existovaly jen dva velikostní rázy – velký špic, používaný ke hlídání domů a statků a malý špic, který obvykle doprovázel formany a hlídal jim náklad na voze.
Ale za těch více než 100 let chovu se plemeno rozkošatělo na pět velikostních rázů v deseti barvách a navíc dnes i ve dvou typech. Tím, si myslím, aspiruje na titul nejvariabilnější psí plemeno na světě.

Malí špicové hlídají náklad na voze, tisk cca 1881

Všechny špicí rázy dohromady znamenají, že špic může být vysoký od 18 do 55 cm, s tím, že tři menší rázy, trpasličí, malý a střední, mohou být ve všech barvách, velký špic je pouze bílý, černý a hnědý a největší vlčí špic pouze vlkošedý. Mnoho majitelů tak vlastní několik rázů a barev, což vytváří zajímavé kombinace psí smečky.

Dva vlčí špicové, creme sable střední špic a oranžový malý špic, foto Dagmar Keindlová

No a abychom nezapomněli na typ. Anglická a americká kynologie nespadá pod FCI, ale má své vlastní standardy psích plemen. U špiců je to ještě vyšperkováno tím, že neznají plemeno špic, ale špicí velikostní rázy si uznávají jako samostatná plemena pod jinými názvy. Trpasličí německý špic je tedy v anglo-americkém světě pomeranian a německý vlčí špic keeshond. Odlišné anglo-americké typy jsou známy u spousty plemen, např. akity by mohly vyprávět, ale u špiců se Němci nerozhodli pro rozdělení, ale naopak sloučení.

Přes odlišné názvy plemen nikdy nebyl problém zapsat v FCI pomeraniana a keeshonda jako německé špice a hojně se toho využívalo a využívá. U nás se až do roku 1989 chovalo víceméně na evropském typu, ale po otevření hranic se i k nám začaly dovážet tyto anglo-americké typy špice a dnes již víceméně tento typ převážil. Sice to trochu rozdělilo špicí svět na příznivce a odpůrce této změny, ale všem nezbylo než se s tím smířit.

Každopádně z výše uvedeného plyne, že každý zájemce o koupi špice by si měl dopředu rozmyslet, jakou velikost chce, jaká barva by se mu líbila a jakému typu by dal přednost.

Špicí smečka, foto Pavla Korejsová

A jakého pejska koupí špice získáte? Bez ohledu na velikost, barvu a typ žádný špic nezapře své hlídací předky. Špic se hlídání nemusí nijak učit, umí to sám a už od štěněte, však jeho předkové nedělali nic jiného, jejich prací bylo hlídat, netoulat se, nelovit ani venku ani domácí zvěř, všímat si okolí a oznámit vše neobvyklé.

A to je i špic dneška, nic mu neunikne a se špicem u domu se rozhodně nestane, že by vám někdo nepozorovaně vlezl na zahradu. Z toho ostatně také pramení legendy o uštěkanosti špiců. Ve skutečnosti špic neštěká více než mnohá jiná plemena, ovšem většina nešpicích lidí se s nimi setkává v roli vetřelce, kterého je nutné pořádně ohlásit.

Špicové jsou přátelští k lidem i ke psům, milují děti, jsou pořád veselí a připravení ke hře. Lehce a rychle se učí, zvlášť za nějakou odměnu, ono ne nadarmo se říká, že většina psů cvičí, aby potěšili páníčka, ale špic cvičí, aby potěšil sebe. Takže když ho budete těšit hojnými pamlsky, bude z něj nadšený žák.

Naučené věci si i bez opakování pamatuje opravdu dlouho. Z toho ovšem vyplývá i to, že ve výchově je nutná důslednost už od štěněte, protože vysvětlit špicovi, že něco nesmí, když předtím to směl, byť jen jednou, je věc skoro nemožná. Takže například malé štěňátko jednou na gauči znamená špic na gauči už napořád.

Špic je také samostatný a s vlastní názorem, však jeho předkové nikdy nepracovali podle pokynů člověka jako ovčáčtí anebo lovečtí psi. Což ale také znamená, že vás nebude otravovat, abyste mu vymysleli nějakou zábavu. (Ale samozřejmě když mu nějakou vymyslíte, tak se zlobit nebude.) Chce být prostě jen členem rodiny a účastnit se jejích aktivit a je mu jedno, jestli to je zrovna válení na gauči anebo celodenní túra.

Špic je svou stavbou těla uzpůsobený k rychlým krátkým sprintům po dvoře a nehodí se na dlouhé vytrvalostní běhy (např. u kola nebo koně), není to rozený aportér (asi nebylo moc statkářů, kteří by během prací na statku házeli svému hlídacímu psovi míček) a ani obranář. Ale hodně špiců běhá agility a najdou se i takoví, kteří skládají zkoušky z poslušnosti nebo chodí dogtreky. I vlčí špic záchranář byl.

Velký černý špic a malý černý špic, foto Tereza Lochmanová

Špicí srst je dlouhá a s hustou podsadou, tedy dobře uzpůsobená zimě, takže středního, velkého a vlčího špice není problém ubytovat venku. Trpasličí a malý špic jsou na venkovní pobyt už příliš malí. Oproti obecné představě je údržba špicí srsti jednoduchá, stačí občas vyčesat. Srst je samočistící a necuckuje se, takže špic vypadá pořád upraveně. Jen v období línání, nejčastěji na jaře, je nutné pár týdnů česat častěji, aby se vyčesala vypadaná zimní podsada.

V galerii se můžete podívat na rozmanitost plemene německý špic, což by nebylo možné bez ochoty mnoha lidí, majitelů a chovatelů špiců, kteří mi laskavě poskytli svoje fotky. Jsou to Dagmar Davidová, Dittrichovi, Helena Váňová, Šárka Nosálová, Libuša Jaďuďová, Milena Boháčková, Lenka Pospíšilová, Pavla Korejsová, Tereza Lochmanová, Dagmar Keindlová, Miška Vajbarová, Martina Vosyková, Naďa Haganová, Lenka Fejerová, Renáta Nociarová a Jana Beková. Tímto jim všem děkuji.

Velký černý špic, vlčí špic a velký bílý špic, foto Tereza Lochmanová

Oficiální název plemene – Němečtí špicové včetně keeshonda a pomeraniana

Uznané barvy plemene – černá, hnědá, bílá, vlkošedá, oranžová, orange sable, krémová, creme sable, black and tan a strakoš.

Velikostní rázy:
vlčí špic/keeshond 43 – 55 cm
velký špic 42 – 50 cm
střední špic 30 – 38 cm
malý špic 23 – 29 cm
trpasličí špic/pomeranian 18-22 cm

Klub chovatelů špiců najdete zde

Velký černý špic, malý černý špic a brown and tan malý špic, foto Tereza Lochmanová

Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie!

Maya Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !