16.4.2024 | Svátek má Irena


ROZHLEDNÍK: Tři a půl perličky z Jizerek

17.8.2017

Byli jsme na týden v Liberci – ale o tom psát nebudu, protože výlety kolem Liberce už tu nejspíš byly všechny (případně se na naše trasy můžete podívat na Rajčeti).

Místo toho napíšu o třech zajímavostech... i když ta první, té se nedá říkat zajímavost, to byla tragická událost.

Ve druhé polovině 19. století došlo v Jizerských horách k sérii povodní, a tak tu začali stavět přehrady. Jednou z nich byla přehrada na Bílé Desné nad obcí Desná. Byla zkolaudovaná v listopadu 1915. V září 1916 si lesní dělníci náhodou všimli malých pramínků, které vytékaly z hráze. O sedmdesát minut později se přehrada protrhla a voda z přehrady se vyvalila ven. Katastrofa si vyžádala šedesát pět lidských životů, přes stovku zničených nebo poškozených domů, stovky lidí přišly o práci.

Protržená přehrada - hráz a šoupátková věž (foto autorka)

Přednosta technického oddělení c. k. místodržitelství, který na stavbě přehrady vykonával vrchní státní dozor, spáchal sebevraždu. S ostatními odpovědnými osobami probíhal soudní proces sedmnáct let; skončil osvobozujícím rozsudkem.

Protržení přehrady na Bílé Nise bylo největší katastrofou tohoto druhu v české historii, vedlo k zpřesnění a zpřísnění postupů výstavby u dalších přehrad (včetně rekonstrukce přehrady Souš, která byla stavěna současně).

V roce 1996 byl areál Protržené přehrady prohlášen za kulturní památku a o dvacet let později, v roce stého výročí, bylo celé místo upraveno, pokáceny stromy, zřízena naučná stezka.

Památník obětem (foto autorka)

Znám to místo od dob, kdy naši měli chalupu u Liberce. Hodně se změnilo.

Druhá zajímavost je opravdu zajímavostí a týká se přímo Liberce, konkrétně budovy Galerie. Galerií je ale velmi krátce, původně byla v letech 1901 -1902 (!) postavená jako velkolepé městské lázně. Lázně fungovaly až do roku 1984, pak dlouho chátraly v rukou různých soukromých majitelů, až je roku 2005 koupilo zpátky město a budova se dočkala velké rekonstrukce a nového účelu.

Při rekonstrukci se objevila jedna roztomilá drobnost. Lázně byly postaveny jako Kaiser Franz Joseph Bad a císař je skutečně navštívil, a sice v roce 1906 při příležitosti konání velkolepé Německo-české výstavy (vzpomínková výstava při příležitosti 110. výročí tu proběhla loni).

Oblastní galerie v Liberci v budově Městských lázní (foto Wikipedie)

Autoři v rámci přípravy rekonstrukce studovali různé prameny. A na některých fotografiích byly na fasádě vidět nápisy, které nikdo neznal. Restaurátoři proto začali fasádu zkoumat a zjistili, že tam nápisy skutečně jsou, pečlivě zakryté omítkou. Kaiser Franz Josepf Bad na velkém štítě a Zřízeno na paměť 50letého jubilea vlády Jeho veličenstva císaře Františka Josefa I. (i tento nápis je ve skutečnosti v němčině) na samostatné pamětní desce.

K zakrytí nápisů došlo zřejmě v roce 1919, kdy ČSR přijala zákon, který zakazoval veřejně uvádět jména členů habsburské monarchie.

A dostáváme se k přírodě. Třetí zajímavost je... strom. Nad Libercem se do výšky něco málo přes tisíc metrů tyčí Ještěd. Na vrcholu stojí dnes už ikonická stavba architekta Hubáčka – vysílač a hotel v jednom. Tady se o ní dozvíte mnohem víc.

Na Ještěd se samozřejmě dá dojít pěšky, ale většina lidí si ráda užije cestu lanovkou, která končí jen pár metrů pod vrcholem. A mezi horní stanicí lanovky a úplným vrcholem Ještědu, na místě vhodném pro lišejníky nebo snad kleč, roste jabloň. Je považována za nejvýš rostoucí (a plodící) jabloň v republice.

Jabloň na Ještědu (foto Ještěd 73)

Poslední opravdu drobnost – od rostlin přejdeme k živočichům. Byli jsme na krátké návštěvě u spřáteleného dogáka. On se chtěl přátelit hodně, konkrétně jsem měla na klíně nejdřív jednu obrovskou tlapu, pak dvě a úmysl dostat tam celé osmdesátikilové těleso byl dost zřejmý. Chabě jsem protestovala. „Shoď ho,“ pravila panička.

Jsem srab a slabihoudek, dogu neuzvednu!

Foto: autorka, Wikipedie a Ještěd 73

Další obrázky si můžete prohlédnout tady na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !