18.4.2024 | Svátek má Valérie


PŘÍRODA: Naše bramboříky

16.1.2007

Zpravidla se kupují bohatě nakvetlé rostliny, které se po odkvětu dále nepěstují. Koupené rostliny je vhodné umístit v místnostech s teplotami 12 až 15°C. V době květu je doporučujeme zalévat do misky pod květináčem, neboť máčení hlízy, a zejména tvořících se poupat, vede často k zániku celé rostliny.  Vojáčkovi bramboříky 1

Naopak v suchém ovzduší brambořík rychle odkvétá, proto je vhodné udržovat kořenový bal stále vlhký, ale ne mokrý. V takovém případě nalijeme do misky dostatečné množství vody a asi po dvou hodinách přebytečnou vodu z misky vylijeme.

Kvetoucímu bramboříku se nejlépe daří mezi okny, kde při teplotách 8 až 10°C kvete většinou až do jara. Pouze při prudkých mrazech, kdy mu hrozí poškození nízkými teplotami, ho přeneseme do chladnější místnosti. Někdy stačí nechat pootevřené vnitřní okno.

Odkvetlé rostliny se většinou dále nepěstují, ale stojí to za to se o to pokusit. Po odkvětu se omezuje zálivka, takže rostlina postupně zatáhne, tedy ztratí všechny listy. Květináč s hlízou se pak postaví na chladné, suché místo, kde se ponechá do léta. Koncem června až začátkem července se hlíza vyjme, očistí se, opatrně zbaví starých zaschlých kořenů tak, aby se přitom nepoškodily případně již rašící nové kořeny. Zasadí se do směsi listovky a pařeništní zeminy s pískem (2: 2: 1) tak, aby hlíza vyčnívala ze dvou třetin nad zeminu.

Vojáčkovi bramboříky 2Při pravidelné zálivce jí můžeme nechat venku, za oknem nebo na zahradě, až do podzimu. My máme bramboříky během léta na stole pod ořechem. V době rašení a tvorby listů má brambořík vysoké nároky na vzdušnou vlhkost. Zvláště v teplých letních dnech je nutné udržovat okolí rostlin dostatečně vlhké. Nedoporučuji mlžení nebo postřik rostlin, protože by mohlo dojít k zahnívání listů.

Před příchodem mrazů je nutné přenést rostliny do chladné místnosti s teplotou 6 až 8°C nebo se postaví mezi okna, kde nasadí poupata. Při správném umístění na dostatečně světlém okně a při nízkých teplotách pokvetou bramboříky opět až do jara. Odkvetlé květy a odumírající listy je nutno vylamovat tak, aby na hlíze nezůstávaly jejich zbytky, mohlo by dojít k zahnívání nasazených poupat, případně i hlízy. Nejlépe se odstraňují tak, že se uchopí co nejblíže k hlíze a vykroutí se.

Od vyrašení listů až do plného nasazení poupat a počátku kvetení je vhodné pravidelně přihnojovat slabým roztokem organického hnojiva. Mohou se používat i plná průmyslová hnojiva, ale taková která neobsahují vápník, protože ho bramboříky vůbec nesnášejí.

Na fotografiích jsou naše bramboříky, které takhle kvetou již pátým rokem.

 

 

Vojáčkovi bramboříky 3

 

 

Vojáčkovi bramboříky 4

 

 

Vojáčkovi bramboříky 5

 

 

 

Vojáčkovi (JoVovi)