25.5.2018 | Svátek má Viola


PRÁVO: Zelené šílenství už není k smíchu

15.3.2010

Teď jde o naše peníze a soukromí!

Zákon o zákazu kotlů na dřevo a uhlí jde do vlády. Postihne minimálně čtvrtinu občanů ČR

Možná už jste něco zaslechli o novém zákonu připravovaném našimi zelenými osvícenci na ministerstvu životního prostředí. První o něm mluvil ještě Bursík, ale to byly jen nejasné obrysy. Bursík je pryč, ale jeho zákon zůstal. (Na konci článku jsou odkazy klíčové paragrafy a na plné znění na webu ministerstva.)

Předmětem tohoto zákona „o ochraně ovzduší“ je naprostý zákaz výroby a prodeje kotlů na tuhá paliva (dřevo, uhlí apod.) nad 15 kW, mimo zplyňovací a automatické na peletky. Tedy zákaz všech prohořívacích a odhořívacích kotlů s ručním přikládáním. To vyplývá z minimálních emisních parametrů dle tohoto zákona. Pokud bydlíte v rodinném domku, topíte dřevem nebo uhlím a nemáte zplyňovací (pyrolýzní) kotel nebo automat na peletky, tak si můžete být jisti, že vás tento zákon postihne. Přímo v důvodové zprávě k tomuto zákonu je uvedeno, že celkový počet domácností v rodinných a bytových domech, které v lokálních topeništích topí uhlím, je v ČR asi 560 tisíc. To je asi 2 a čtvrt milionu občanů. Další tisíce domácností topí dřevem a ty to postihne úplně stejně. Kdo tyto kotle již má, bude platit poplatek 3000 Kč ročně. V prvních letech je to sice méně, ale to je jen způsob, jak lidi oblafnout. Kdo zákon poruší nebo neumožní kontrolu, dostane pokutu 30 tisíc. Samozřejmě opakovaně při každé kontrole. Dobré, že?

Nedávno se v TV vyjádřil ministr životního prostředí, že zákon hodlá do konce měsíce března předložit do vlády. I pokud by ho vláda odmítla, půjde do parlamentu, kde může být schválen. Zelení manipulátoři na to totiž jdou chytře. Už několik měsíců jsou sdělovacími prostředky vypouštěny manipulativní informace o nezodpovědných lidech topících PET lahvemi a o nutnosti s tím něco udělat. Ano, v tomto 70stránkovém zákonu je celých šest řádků zakazujících spalovat odpad. Ovšem spalování PETek je zcela jistě jen záminka.

Není vůbec pravda, že by lidé hromadně pálili odpad. My Češi a Moravané patříme mezi nejvíce recyklující národy v Evropě vůbec. Jde jen o to, že se politici snaží nás dále znesvéprávnit a vytvořit další armádu státních darmožroutských úředníků, kteří budou moudře lézt lidem do soukromí a budou za svoji zbytečnou činnost placeni jak ze státní kasy, tj. našich daní, tak i výběrem u kontrolovaného. Připomínám, že každý má ročně platit 3000 Kč za údajné znečišťování a také každé 3 roky zaplatit kontrolu kotle. K tomu ještě pokuty v desetinásobné výši.

Tento zákon je největším zásahem do soukromí a svobody jednotlivce za posledních 20 let. Troufnu si dokonce tvrdit, že právo rozdělat si oheň a ohřát se u něj se nepokusil lidem nikdo sebrat od počátku lidstva. Až dnes. Ony totiž i ty současné kotle jednou doslouží a pak už je prostě nebude čím nahradit, protože výroba bude zakázaná. Nyní se budou tisíce lidí živit tím, že nás budou kontrolovat v našich domech (v podstatě jde o domovní prohlídku), zda tam nemáme zakázaný kotel nebo zda jsme v něm nespálili něco zakázaného a podobně. K tomu jsou v zákoně připraveny postupy a pravomoci. Úředníci budou dostávat údaje od distributorů energií (ČEZ, plynárny, teplárny apod.), ze kterých vyčtou, že odebíráte příliš málo na to, abyste s tím mohli vytápět svůj dům či byt. Toto dnes samozřejmě může dělat počítač, který sám vytvoří seznam podezřelých „ekozločinců“. Úředníci k vám pošlou kontrolu, která vám proleze celý dům a pokud nalezne zakázaný kotel (že v něm netopíte, je zajímat nebude) udělí pokutu 30 000 Kč. Pokud tohle bezprecedentní omezení opravdu projde, můžeme očekávat, že omezování bude pokračovat a zákaz se bude brzy týkat všech kotlů bez omezení výkonu a také běžných kamen vytápějících jen jednu místnost. Majitelé krbových kamen by se měli třást už nyní. Mimochodem, krbová kamna nad 15 kW s teplovodním ohřevem tento zákon zakazuje už v připraveném znění.

Zákon také obsahuje další perličky. Například pokud budete stavět nebo rekonstruovat dům a v blízkosti vašeho domu vede nebo bude plánovaný nějaký teplovod, budete mít povinnost se připojit. Cena v podstatě nerozhoduje. Zákon stanoví jako podmínku pouze: „je-li to technicky možné a ekonomicky přijatelné“. Ne tedy ekonomicky výhodné, ale pouze přijatelné. O tom ovšem nebudete rozhodovat vy, ale úředník. Dobrý byznys pro provozovatele centrálních výtopen, že?

Dále zákon zakazuje ohníčky na zahradách a vlastně kdekoliv. Zapálit budete moci jen suché dřevo. Pálení listí a všeho takového bude zakázáno.

Dále zákon umožňuje ve městech vyhlášení tzv. nízkoemisních zón, kam budou mít v případě smogu auta zakázaný vjezd v závislosti na své emisní kategorii. Vyhláškou ministerstvo stanoví způsob zařazení motorových silničních vozidel do emisních kategorií.

Máme tedy dvě možnosti.

1. Podvolit se této zelené totalitě, vyhodit naše spolehlivé a ekonomické kotle na levné dřevo či uhlí, vytáhnout z úspor 100 až 300 tisíc na nový zplyňovací kotel nebo automatický kotel na peletky či štěpku a dále platit za toto palivo přemrštěné ceny nebo přejít na plyn (ovšem s rizikem, že zrovna v největších mrazech nějaký soudruh na východě zavře kohoutek). Cenu plynu ovšem nikdo negarantuje ani na půl roku.
2. Vzepřít se takovému zákonu a založit sdružení či hnutí za teplo našich domovů.

Pokud by někoho napadlo vyřešit to tak, jako se za války schovávaly zásoby apod., tedy zazdít kotel do nějaké tajné místnosti někde ve sklepě, tak na to může rovnou zapomenout. Pokud by se vám už povedlo dokonale zamaskovat kouřovod, přívod spalovacího vzduchu a hlavně teplovodní potrubí, tak vás dostane dnešní technika. Termokamera ukáže zdroj tepla přes několik zdí klidně zvenku.

Za pozornost také stojí fakt, že většina dosud používaných pyrolýzních (zplyňovacích) kotlů nepřežila více než 7 let. O životnosti kotlů automatických si nedělám také velké iluze. To by znamenalo mít připravenu sumu 100 až 300 tisíc na kotel každých 7 let.

Všechno tohle se děje pod vlajkou boje proti chiméře globálního oteplování. Budou se jistě odvolávat na směrnice EU, ty jsou ovšem nezávazné. To vyplývá i ze samotné předkládací zprávy. Úředníci zvažovali tři varianty :

1. nedělat nic (ano je to možné, protože směrnice je nezávazná)
2. převést jen směrnici do našeho právního řádu
3. využít situace k radikální změně zákona.

Samozřejmě si vybrali třetí možnost.

Přitom ekologický dopad spalování dřeva je naprosto zanedbatelný. Na mém komínu lze stěží poznat, zda se vůbec topí. Ty pyrolýzní a automatické kotle mají parametry lepší jen teoreticky. Co letí z komínů centrálních výtopen, také nikdo neví, protože se měří jen určité látky. Bohužel dnes nerozhodují fakta, ale orazítkované papíry.

Ani dnes všemi pády skloňovaný „ďábelský“ plyn CO2 nemůže být pravým důvodem, protože spalování dřeva je CO2 neutrální, je to obnovitelný zdroj energie, strom vyroste, do dřevní hmoty se uloží CO2 , spálením se uvolní, vyroste strom, do dřevní hmoty se uloží CO2 a tak pořád dokola.

Možná je za tím jen obyčejná závist. Jak napsal jeden diskutující na jednom serveru, než byl jeho příspěvek vymazán správcem:

„Člověk se celé léto dře, aby nadělal dřevo na zimu a něco ušetřil, a za jeho zády mu závistivý úředník závidí úsporu. Bohužel naše státní správa je už tak rozbobtnalá, že nestačí peníze, a už ani půjčené peníze na platy úředníků, tak úředník špekuluje, kde by se dalo vybrat na jejich letošní valorizaci platů. A nyní jsme byli vybráni my, provozovatelé kotlů na pevná paliva. Ano my jsme byli letos vybráni, my to budeme platit, jejich valorizaci platů. Lidi nedejme se a postavme se proti této zlovůli, už pohár přetekl. Že nám neustálým zvyšováním DPH zdražují potraviny a jiné nezbytné věci jsem skousnul, ale aby nám brali i teplo domova pro naše děti a rodiny , to už je moc. To se máme doma klepat zimou při 20 stupních jak lidé topící plynem a elektřinou? Ať nejsou líní a hnou zadkem a budou se moci také ohřát. Něco mě říká, že pokud se lidé nepostaví, je to jen začátek velkého zdražování. Elektřina a plyn už jsou neúnosně drahé a my, lidé topící pevnými palivy, platíme nízké odvody DPH a proto nám to bude dopočítáno v dani na kotle. Každý z nás má možnost se tomuto postavit, apelujme na poslance, popřípadě bude-li to nutné, začněme demonstrovat. Přesně tak to dělají státní paraziti a vždy uspějí, protože jsou vidět!!“

Ale možná jde dokonce o to, připravit nás o svobodu a soukromí, o to, co dělá člověka člověkem. O oheň, teplo našich domovů. Pokud se necháme připravit o tohle, necháme se příště připravit o cokoliv.

Trošku si to otestovali se solárními panely na výrobu elektřiny. Ty vyrábějí proud 12krát dráž než běžné elektrárny. Rozdíl neplatí imaginární stát, ale přímo my. Je to zvláštní položka na každém účtu za elektřinu. Čím více bude těchto elektráren, tím dražší bude elektřina. Divím se, že se proti nim ještě nezvedl žádný odpor. Zřejmě právě tato pasivita v podstatě vydíraných lidí dala odvahu zeleným osvícencům sepsat tento zákon.

Nedejme se!

Založme sdružení, požadujme stažení návrhu zákona a rozpuštění Ministerstva životního prostředí! Je třeba mít pořádný cíl a zaujmout tím sdělovací prostředky a veřejnost. Ostatně si nevzpomínám, že by to ministerstvo něco užitečného udělalo. Jeho agendu převezmou ostatní ministerstva. Jediný přínos je program „Zelená úsporám“ a ten by lépe zvládlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Ostatně o mnohem více miliard, než přinese „Zelená úsporám“, nás zelení připraví díky tomu, že na 20 let zákonem garantovali přemrštěné výkupní ceny provozovatelům solárních elektráren. Pokud se chcete zapojit nebo alespoň projevit podporu, pište na email: teplo.domova@email.cz

Chystáme diskusní fórum, když o tom bylo diskutováno na jednom odborném serveru, tak správce postupně smazal dvě třetiny příspěvků. A to ani jeden z nich nebyl vulgární. Proto založíme vlastní forum a připravujeme petici. Svoje návrhy prozatím zasílejte na náš email (teplo.domova@email.cz).

Celý návrh zákona si můžete přečíst v originále zde a důvodovou zprávu zde, klíčové paragrafy zde.

René Klimt


Diskuse


B. Uhlich
8:34
16.3.2010

V. Hanuš
18:22
15.3.2010

V. Skalová
18:33
15.3.2010

V. Hanuš
20:08
15.3.2010

M. Prokop
16:27
15.3.2010

J. Pechanec
11:15
15.3.2010

M. Prokop
16:29
15.3.2010

J. Pechanec
17:50
15.3.2010

V. Hanuš
20:10
15.3.2010

J. Anděl
11:01
15.3.2010

K. Janyška
8:18
15.3.2010

V. Hanuš
20:12
15.3.2010

počet příspěvků: 15, poslední 16.3.2010 08:34

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.