28.3.2024 | Svátek má Soňa


PRÁVO: Ústavní soud, EET a DIČ fyzických osob

18.12.2017

Úpravy, které Ústavního soud v EET udělal, jsou nepodstatné. Daňová identifikační čísla fyzických osob jsou svou konstrukcí nesmyslným úřednickým šimlem od samého počátku.

Vyjádření Ústavního soudu k EET ukazuje, jak je obecně nízká úroveň poslanců a senátorů o tom, co je a co není protiústavní. „Třetí komora českého parlamentu“, která tento nelichotivý název získala zejména v dobách, kdy se na ÚS obracela ČSSD s každým zákonem, se kterým nesouhlasila, při vyhlášení svého nálezu k EET jen podtrhla známé věci.

Za „nejzajímavější“ rozhodnutí ÚS lze považovat bezesporu stanovisko, že DIČ podnikatelů - fyzických osob - by se nemělo na daňových dokladech uvádět. Daňové identifikační číslo (DIČ) je jedinečnou a jednoznačnou identifikací každého daňového subjektu, právnické nebo fyzické osoby, která je plátcem daně (daňovým poplatníkem). DIČ se sestává z kódu země a z číselné kmenové části - identifikátoru. U poplatníka fyzické osoby je identifikátorem obvykle jeho rodné číslo, u právnické osoby je to většinou jeho identifikační číslo (IČO). Výjimečně je u fyzické nebo právnické osoby použité vlastní číslo plátce (VČP), které je jednoznačné pro působnost v České republice.

Rozhodnutí ÚS o tom, že se na účtenkách fyzických osob – plátců DPH – nemá vyskytovat jejich rodné číslo, tak de facto znamená, že by bylo obtížné, ne-li zcela nemožné zahrnout si v případě nákupu od takového obchodníka DPH jako odečitatelnou položku. Zdůvodnění, že se tak děje pod rouškou „ochrany osobních dat“, naprosto neobstojí. DIČ fyzických osob - plátců DPH – je podle stávající praxe založeno na využití rodného čísla fyzické osoby. V evidenci podnikatelů v registračních systémech lze DIČ fyzické osoby snadno dohledat a je otázkou, proč to v tomto případě ÚS vadí, zatímco v registru plátců DPH to nevadí.

Přitom řešení je tak snadné – upustit od používání rodných čísel pro DIČ fyzických osob a nahradit ho DIČ odvozeným od identifikačního čísla jako u firem (s.r.o. či a.s.).

Daňový doklad bez uvedení DIČ v případě, že vystavující dokladu je fyzická osoba s přiděleným DIČ, není platným účetním dokladem pro to, aby si příjemce dokladu mohl DPH z dokladu zanést do své účetní evidence a chtěl si tento náklad uplatnit jako odečitatelnou položku. Chránit osobní údaje je sice krásné a prospěšné, ale jde to prostě jenom tak, že se rodné číslo nebude používat jako identifikátor DIČ fyzických osob.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz