22.6.2018 | Svátek má Pavla


PRÁVO: Soudy nás vrací do padesátých let

6.3.2008

Čeho se od naší justice můžeme dočkat? V poslední době některé soudy, včetně, žel, soudu nejvyššího, vytahují na světlo jeden z nejproblematičtějších protiprávních kroků komunistického vládnutí, totiž administrativní rozdělování bytů. Znovu budeme žít v bytech se společnými koupelnami a společným WC? Podle našich soudů zřejmě ano.

Mnozí si to ještě pamatují: po r. 1948 bez jakéhokoliv stavebního, tedy rekolaudačního řízení, byly velké byty (s buržoasií bylo třeba se i takto vypořádat!) "rozděleny" tak, že do takto jen "administrativně" rozděleného bytu bylo nastěhováno často i několik rodin s tím, že každá rodina dostala do užívání jeden nebo více pokojů a příslušenství bytu pak bylo pro všechny společné. Tato praxe byla používána až do počátku šedesátých let ….

Přesto, že pozůstatky takového zacházení s bytovým fondem přetrvávají dodnes, postupně docházelo k přirozené nápravě věcí. Administrativně oddělené části bytů se uvolňovaly a úřady obnovovaly užívání bytů podle původního stavebního určení. Nevydávaly ovšem zpravidla tehdy jinak potřebná "rozhodnutí o přidělení bytu", neboť se o žádné "byty" vlastně nejednalo, pouze se znovu obnovovalo užívání bytu podle původního kolaudačního stavu. A právě v tom se zdá pro některé dnešní strážce tehdejší právní čistoty problém: tehdejší úřady prostě vydaly rozhodnutí o přidělení jen uvolněné části (nikoliv celého) bytu těm, kteří v bytě zůstali (část rozděleného bytu již do té doby tito lidé užívali), což třicet, čtyřicet let zcela postačovalo k řádnému užívání opět "scelených" bytů, ale - ke škodě dnešních nájemců a k radosti dnešních majitelů - to dnes prý nepostačuje. Nebylo prý - před 40, 50 lety! - vydáno rozhodnutí "ve smyslu ustanovení § 154 obč. zák. před novelou", jak nás poučuje Nejvyšší soud ČR, a proto jsou taková rozhodnutí o "scelení" těchto bytů dnes neplatná. Nájemci prý opět mají právo bydlet jen v té původně přidělené část bytu, zbývající místnosti, které desítky let užívali, musí vydat majiteli a znovu užívat společné příslušenství s těmi, které pronajímatel do takto znovu rozděleného bytu umístí. Ti, kteří v době totality léta museli žít v rozdělených bytech, společně s jinými užívali koupelnu, WC, chodbu a další příslušenství, se v nových právních poměrech k tomu opět mají vracet? Podivné "vyrovnávání" s minulostí…

Jak to má vypadat v praxi vysvětlil např. Městský soud Praze v rozsudku ze dne 27.9.2006, ve věci 64 Co 185/2007: " …bude třeba posoudit, ke kterým prostorám nájem vznikl a které jsou užívány bez právního důvodu…… soud prvního stupně zjistí, zda a ke kterým prostorám v bytě označeném žalobcem jako byt č. 9 o velikosti 3+1 s příslušenstvím svědčí nadále nájem, ať již rodičům nebo žalovanému, a které prostory v tomto bytě jsou užívány bez právního důvodu." V jediném, jako 3+1 kolaudovaném bytě, jehož některé místnosti (!) požaduje majitel vyklidit a vydat!

Není to paradoxní? V padesátých letech se oprávněným nájemníkům velkých bytů, bezohledně po ruském vzoru, často z třídních důvodů, část jimi užívaných bytů odebrala a dnes, ve snaze vyhovět vlastníkům za každou cenu, budeme činit totéž? Jaké právo to vlastně v tomto státě chceme realizovat? A je to ještě právo?

Autor je poslanec za ČSSD



Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


Magor
6:31
7.3.2008

Kolombo
18:10
6.3.2008

těchňik
17:59
6.3.2008

VladaPing
20:35
6.3.2008

těchňik
22:44
6.3.2008

Watabi
23:50
6.3.2008

Alois
17:52
6.3.2008

Jirka
21:19
6.3.2008

Alois
17:30
6.3.2008

oldold
14:46
6.3.2008

anubis
14:29
6.3.2008

anubis
14:31
6.3.2008

ocelin
14:20
6.3.2008

AndyO
15:25
6.3.2008

Petr
13:13
6.3.2008

Afons
12:39
6.3.2008

Pavel
13:28
6.3.2008

Vláďa
12:25
6.3.2008

ocelin
12:41
6.3.2008

I-Worm
12:47
6.3.2008

ocelin
12:58
6.3.2008

ocelin
13:10
6.3.2008

pavel 99
13:31
6.3.2008

Pavla B.
14:02
6.3.2008

ocelin
14:23
6.3.2008

Pavla B.
15:16
6.3.2008

Kolombo
18:19
6.3.2008

V.
10:47
6.3.2008

Loki
10:39
6.3.2008

Pytel
10:36
6.3.2008

Starý J.
10:58
6.3.2008

Pytel
11:49
6.3.2008

jirka.s.
16:58
6.3.2008

Pytel
17:32
6.3.2008

jirka.s.
18:29
6.3.2008

A.
21:18
6.3.2008

A.
10:32
6.3.2008

tomáš
10:51
6.3.2008

jirka.s.
10:29
6.3.2008

tomáš
10:54
6.3.2008

Jenda
18:44
6.3.2008

BM
9:42
6.3.2008

Lukas
14:22
6.3.2008

cca
9:20
6.3.2008

Pavla B.
9:36
6.3.2008

cca4
10:19
6.3.2008

Kelner
10:22
6.3.2008

cca5
10:29
6.3.2008

tomáš
8:46
6.3.2008

Pavla B.
8:28
6.3.2008

Rn
8:03
6.3.2008

JK
8:20
6.3.2008

AndyO
7:40
6.3.2008

norik
7:29
6.3.2008

hajzl
7:26
6.3.2008

Pumprdent
6:49
6.3.2008

Pavel
6:57
6.3.2008

počet příspěvků: 145, poslední 7.3.2008 06:31









 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.