23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


PRÁVO: Soudružka Marta

19.2.2014

Poslankyně Semelová považuje události z 21. srpna 1968 za internacionální pomoc, nikoliv za okupaci

Dne 13.2.2014 vystoupila soudružka poslankyně za KSČM Marta Semelová v pořadu ČT 24 Hyde Park. V téměř hodinovém pořadu zaútočila na soudobý kapitalismus. S tímto režimem jsou spojeny bída, nezaměstnanost, bezdomovectví, nízká úroveň zdravotnictví a další negativa.

Jistě, všude existují závažné problémy. Ale zde schází vysvětlení soudružky poslankyně, proč například Rakousko zajistilo svým občanům několikanásobně vyšší životní úroveň a daleko lepší podmínky k odstraňování sociálních problémů než socialistické Československo, ačkoliv ekonomicky byla na tom naše první republika podstatně lépe než tehdejší Rakousko. Socialismus se v Rakousku prostě nebudoval, země šla kupředu, nezaostávala. V období trvání komunistické totalitní diktatury se v něčem dosáhlo pokroku oproti první republice. Ale vývoj šel kupředu všude. Ekonomické úspěchy socialismu prostě nelze odůvodňovat podobnými argumenty, jako že jsme za kapitalismu neměli barevnou televizi, za socialismu jsme ji získali apod. Komunisté nevysvětlí, proč socialismus téměř všude padl, například v DDR (NDR), rodné zemi Marxe a Engelse, nebo v Rusku, rodné zemi Lenina, přestože údajně poskytoval před kapitalismem tolik jistot a výhod. Proč se soudružka Semelová vyhýbá srovnání komunistické KLDR s Korejskou republikou na jihu poloostrova? Prostě se jí to nehodí. Totiž komunistická KLDR je často zmítána hladomory, katastrofální úroveň jejího socialistického zdravotnictví je pověstná apod.

Případ Milady Horákové považuje soudružka Semelová za nešťastný. Ovšem Milada Horáková se podle ní přiznala ke všemu. Pochybuje o tom, že k přiznání byla nucena.

Představme si osobu, která vystoupí v televizi s názorem, že události 15. března 1939 nebyly okupací, ale přátelskou pomocí Velkoněmecké říše. Prohnilá republika se nedokázala vypořádat s nezaměstnaností a s jinými negativními jevy, což říše vyřešila v Německu dokonce již po nastoupení Adolfa Hitlera k moci. Dále je nutno vyzvednout péči zastupujícího říšského protektora Heydricha o dělnictvo atd. Existovaly sice jisté nedostatky, které byly podmíněny dobou, protože říše byla ve válce, kterou nezavinila. Kdo ji zavinil, to dobře víme, ale do televize neřekneme, protože se je třeba dívat do budoucna.

Nepochybujme o tom, že v takovém případě by bylo zahájeno trestní stíhání pro propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka nebo pro projev sympatií k němu podle § 403 nebo § 404 trestního zákona.

Poslankyně soudružka Marta Semelová se v televizním vysílání jasně vyjádřila, že události z 21. srpna 1968 považuje nikoliv za okupaci, ale za internacionální pomoc. Vasil Biľak byl pro ni kladnou postavou. V čem spočívají jeho pozitiva, neřekne, protože je třeba se dívat do budoucna.

Ve skutečnosti účelem intervence pěti armád 21.8.1968 bylo obnovení a udržení režimu útlaku a nesvobody pod KSČ a zabránění vzniku fungujícího demokratického pluralitního systému. Vpád cizích armád byl proveden po zjištění, že v Československu sami Vasil Biľak a spol. trvání utlačovatelského režimu nezajistí. S dalším pokračováním utlačovatelského režimu byly spojeny zejména politické perzekuce a postihy za obranu a prosazování lidských práv.

Při obhajování událostí z 21.8.1968 jako internacionální pomoci jde ze strany soudružky Marty Semelové přinejmenším o naplnění skutkové podstaty § 403 nebo § 404 trestního zákona. Ji ale nikdo stíhat nebude.