23.5.2018 | Svátek má Vladimír


PRÁVO: Proč státní zástupkyně Máchová lže soudu

14.2.2014

V nejmenším z trestních řízení kolem kauzy Opencard v pondělí dopoledne státní zástupkyně Dagmar Máchová přednesla téměř dvouhodinovou závěrečnou řeč. Přes dlouhodobé vyhrožování dlouholetými nepodmíněnými tresty nakonec sama navrhla pro pět úředníků magistrátu tresty pouze podmíněné. Co je ovšem mnohem horší, státní zástupkyně, která má být zárukou dodržování zákona, soudu otevřeně lhala.

Autor musel odejít ještě před koncem jejího vystoupení, takže přišel o jeho nejšťavnatější pasáže. Do té doby paní státní zástupkyně po většinu času nudně předčítala text, prakticky doslova opsaný z usnesení Č.j.: OKFK - 4268-2/TČ-2013-251002, ze dne 4.10.2013, kterým podplukovník Gejza Rakaš odložil šetření trestního oznámení zastupitelky Jany Ryšlinkové z roku 2009. (takzvaná Velká Opencard, kterou paní doktor Máchová spolu s policií odmítá vyšetřovat - opsaný text začíná v posledním odstavci strany tři policejního usnesení)

A nyní k tomu lhaní. Státní zástupkyně Máchová zpochybnila přínos spolupráce obžalovaného Ing. Jiřího Chytila s policií v počátcích vyšetřování. Připomínám, že Jiří Chytil se ke spolupráci s policií přihlásil už v roce 2009. Prostředníctvím Ing.Jany Ryšlinkové a mým předal protikorupční policii stovky stránek dokumentace, nákresy rozmístění počítačů na magistrátě i s označením, ve kterých z nich jsou umístěny smlouvy a důležitá usvědčující emailová korespondence. Policie neznala jeho totožnost a autor pro něj opakovaně požadoval nejvyšší diskrétnost a statut chráněného svědka. Po několika měsících – přes naše opačné doporučení – Ing Chytil souhlasil se schůzkou s vyšetřovatelem protikorupční policie. Došlo k ní v advokátní kanceláři. Byl jsem přítomen po celou dobu jednání, stejně jako Ing.Jana Ryšlinková, a potvrzuji, že na schůzce opakovaně zazněla žádost o udělení postavení chráněného svědka, tak aby vedení magistrátu a pražští kmotři nezjistili jeho totožnost. Dosvědčuji, že toto bylo explicitně přislíbeno. Stejně tak jsem tuto žádost osobně přednesl vedoucímu odboru protikorupční policie plukovníku JUDr.Václavu Němcovi.

Pokud dnes doktor Máchová tvrdí soudu, že nic takového, že by měl Chytil "gentlemanskou dohodu" s vyšetřovateli ohledně svého postavení jako utajeného svědka neexistovalo, pak vědomě lže. Za pohrdání soudem by v anglosaském soudnictví musela být přísně potrestána. Vrcholem cynismu je její další poznámka, že Ing.Chytil "nikdy nepožádal o uplatnění institutu spolupracujícího obviněného." Mohl by někdo vysvětlit, proč by o něj žádal, když – až do příchodu paní doktor Máchové – obviněn nebyl?

"Po celou dobu trestního řízení nijak významně nepomáhal k objasnění trestné činnosti," prohlásila dále státní zástupkyně Máchová. To je další lež. Bylo to naopak státní zastupitelství, jak ostatně potvrdil i bývalý šéf protikorupční policie Martinec, které o několik týdnů zdrželo připravenou domovní prohlídku v budově pražského magistrátu – a to v době, kdy policisté měli dávno v rukou Chytilovy nákresy rozmístění počítačů a popis obsahu jejich pamětí. Opožděný zásah prý nepřinesl nic. "Někdo" stačil důkazy zamést.

Vrcholem je pak poslední výrok paní státní zástupkyně. V počítači Jiřího Chytila prý nebylo nic důležitého, protože došlo k poškození jeho paměti. Kdy asi? Ten počítač měla policie v rukou dva roky. A snad ještě jeden výrok. Tím, že se Ing.Chytil bránil mediálně – rozuměj, že si stěžoval a upozorňoval na to, že byl vyhozen ze zaměstnání, že mu byl dvakrát vyloupen byt a bylo mu vyhrožováno – "bránil vyšetřování".

P.S. Autor požádal právního zástupce, aby zpracoval podklady pro stížnost na postup státní zástupkyně JUDr Dagmar Máchové v tomto případě.

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)Diskuse


J. Sládeček 703
22:15
14.2.2014

K. Luboš
11:19
14.2.2014

P. Kmoníček
13:04
14.2.2014

K. Luboš
13:25
14.2.2014

P. Khail
14:16
14.2.2014

F. Lesniak
22:02
14.2.2014

počet příspěvků: 24, poslední 14.2.2014 10:15

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.