18.4.2024 | Svátek má Valérie


PRÁVO: Neviditelná ruka trhu podává jedovatý alkohol

27.3.2013

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Juračka správně upozornil na zpackaný záměr vlády zabránit podobným katastrofám, jako byla metanolová aféra. Skutečnost, že vláda dlouhodobě tolerovala černý trh s lihovinami, vyplavala dramaticky na povrch už v okamžiku, kdy se objevily první oběti pančovaného alkoholu. Vláda navrhla, aby si každý, kdo chce prodávat tvrdý alkohol, musel pořídit koncesi. Fajn. Ale tu zřejmě dostane každý, kdo bude plnoletý a bezúhonný.

Hlavní problém metanolové aféry se přitom jmenuje šedá ekonomika: odborníci odhadují, že 20 až 30 % alkoholu na prodejních pultech je vyráběno a distribuováno nelegálně. Když si odmyslíme zdraví a životy konzumentů, které jsou nevyčíslitelné, je zřejmé, že stát přichází o ohromné částky na daních kvůli této ilegální aktivitě. Až sem nás zavedla úplatnost či laxnost zodpovědných orgánů a neviditelná ruka trhu.

Jenom za loňský rok v Česku zemřelo 42 lidí na otravu metanolem a další oběti bohužel dál přibývají. Teprve tato tragická bilance přiměla některé zavilé odpůrce jakékoli tržní regulace uvažovat o tom, do jaké míry je ničím neomezené podnikání prospěšné pro stát a společnost. Jakmile koncesi opravdu dostane každý, kdo si o ni řekne, jaký bude mít regulace význam? Je nám skutečně svoboda podnikání dražší, než životy a zdraví konzumentů? Metanolová aféra drasticky znázornila tradiční dilema politiky: svoboda versus bezpečnost.

Bylo jen otázkou času, kdy začnou sami poctiví obchodníci volat po účinné regulaci a státním dohledu nad tím, co a jakou cestou se dostane do nákupního koše našich spotřebitelů. Vysledovat, odkud pochází jedovatý alkohol, půjde pouze tehdy, pokud daný prodejce bude povinně registrovat tržby – je už jedno, zda registrační pokladnou s fiskální pamětí nebo prostřednictvím elektronického účetnictví. Stát tak zabije dvě mouchy jednou ranou: ochrání spotřebitele před pančovaným alkoholem a vybere daně, o které v současnosti přichází.

Připomeňme, že nejpozději od roku 2002 existuje nařízení Evropské unie (č. 178/2002) o dohledatelnosti původu a pohybu zboží. Od propuknutí metanolové kauzy v České republice uplynul už půlrok, avšak česká vláda toto nařízení nadále ignoruje. Jak si to vysvětlit? Asi se jí nechce omezit nelegální produkci, import a prodej zboží (kromě lihovin se totéž týká také tabákových výrobků, u nichž je rovněž vysoká spotřební daň). Místo snahy kontrolovat tržby obchodníků začala naše vláda regulaci tím, že bude vydávat koncesi na prodej alkoholu každému, kdo si o ni požádá. Hlavně neomezit svobodu podnikání!

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora