20.4.2018 | Svátek má Marcela


PRÁVO: Lustrace v herně

13.10.2014

Bude obsluha herny kontrolovat, zda pobíráte dávky?

Babišovo ministerstvo financí přichází s novým zákonem, který umožní obsluhám heren lustraci vaší finanční situace. Cílem je prý omezit závislost na gamblerství.

Upřímně řečeno, výherní, přesněji proherní automaty jdou zcela mimo mě. Dvakrát do roka si vsadím sportku, občas na nějaký zápas. Svým způsobem mi tedy chystaný zákon může být šumafuk.

Podle tohoto zákona má vzniknout centrální databáze hráčů propojená s úřady. Obsluha v herně nebo v sázkové kanceláři bude muset každého povinně zkontrolovat - jestli nejde o člověka, který například bere sociální dávky, je v úpadku nebo dluží na výživném. Takový člověk si podle návrhu zákona nezahraje. Zákon má také nově předepsat, kolik smí člověk maximálně vsadit a prohrát.

A tady už je problém. V momentu, kdy stát někomu vyplatí dávky, jsou tyto finance už jeho majetkem a nikdo, ani stát, nemá právo mu nařizovat, zač smí či nesmí své peníze utrácet. Je nepřípustné, aby stát zasahoval do práva jednotlivce nakládat se svým majetkem.

Zajisté je smutné, pokud někdo nahází veškeré peníze do automatů nebo je propije. Pokud někdo neplatí výživné, máme k tomu soudy a případně exekuce. Ty mohou zajistit, aby vyživovací povinnost byla splněna a, opět, jak onen dotyčný naloží se zbytkem peněz, je už čistě jeho věcí.

Zrovna tak zákonem nařizovat kolik může jednotlivec prohrát, je zcela proti zdravému rozumu. Stát se tak dostává do role opatrovníka nad zodpovědností občanů. A už vůbec nechápu, proč by měl stát kontrolovat a registrovat, zda někdo chodí hrát a kolik peněz prohraje.

Co je státu do toho, jak nakládám se svými penězi? Je skutečně takový zločin, když si někdo, kdo pobírá dávky půjde vsadit? Pravděpodobnost je sice malá, ale v dnešní době může vyhrát takovou částku, která nejen pokryje jeho případné dluhy, ale ještě ho zabezpečí po zbytek života.

Je snad člověk, který je po ztrátě zaměstnání na sociálních dávkách, druhořadým občanem, kterému stát bude nařizovat co smí či nesmí dělat? Teď mu chce zakázat sázet, příště mu zakáže co? Jít na pivo? Do kina? Nebo mu snad zakáže jezdit hromadnou dopravou?

Herny na každém rohu jsou protivné a obtěžující, ale kde je poptávka, je i nabídka. V mém okolí už bylo pár heren zrušeno, protože se nedokázaly uživit. Tyto kroky jsou podobné americké prohibici. Povedou jen k tomu, že budou vznikat tajné herny a stát z jejich provozu nezíská vůbec nic.

Dalším problémem je, že by lustrovat měla obsluha heren, a tedy se dostávat k citlivým soukromým informacím. Může snad potenciální hráč lustrovat osobu, která ho obsluhuje? Má-li toto být ono proklamované „prostě to zařídíme“, pak je to náběh k fízlovskému státu, což je vzhledem k osobě ministra financí poněkud signifikantní.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraemimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Diskuse


P. Szirotný
15:21
13.10.2014

O. Horák
14:09
13.10.2014

J. Fleiszner
13:57
13.10.2014

V. Kolman
11:50
13.10.2014

P. Dvořák
1:25
13.10.2014

J. Vozábalová
0:53
13.10.2014

R. Szewczyk
6:07
13.10.2014

R. Gramblička
7:20
13.10.2014

počet příspěvků: 12, poslední 13.10.2014 03:21

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.