28.3.2024 | Svátek má Soňa


PRÁVO: Hledá se důkaz. S vypětím sil

9.10.2013

Případ ex-náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky dostal na stůl Pitrův soudce. Rozhodování nebude jednoduché

Kauza údajného uplácení na ministerstvu práce a sociálních věcí přistála na stole předsedy trestního senátu pražského městského soudu Petra Nováka. Ten v minulosti řešil daňovou kauzu podnikatele Tomáše Pitra. Soudce se bude muset probrat řadou důkazů, odposlechy a znaleckými posudky.

Bývalý náměstek Vladimír Šiška a šéf ministerského IT Milan Hojer měli podle obžaloby nabídnout šéfovi společnosti OKsystem Martinu Procházkovi přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun, a to výměnou za stažení stížnosti na postup ministerstva. Tu firma podala v květnu 2012 k antimonopolnímu úřadu (ÚOHS). Napadla v ní dva dodatky k rámcové smlouvě uzavřené mezi ministerstvem vnitra, práce a sociálních věcí a společností Fujitsu Technology Solutions. Na základě této dohody se výrazně ztenčil letitý stamilionový kontrakt na dodávky IT služeb firmy OKsystem, který převzaly jiné společnosti (viz box). Detektivové protikorupční policie původně Šišku a Hojera stíhali za podplácení, státní zastupitelství rozšířilo stíhání v průběhu vyšetřování o zneužití pravomoci.

Stáhněte to, budeme partneři

Státní zastupitelství staví podle zjištění týdeníku Euro obžalobu na posudcích soudních znalců, kteří přezkoumávali rámcovou smlouvu a její dodatky pro ÚOHS, policii, OKsystem a Fujitsu. Nevyznívají jednotně a nedávají jasný obraz o tom, nakolik byla obměna dodavatelů IT služeb a vytěsnění firmy OKsystem z ministerstva zákonné, či ne.

Týdeník Euro získal ze zdrojů na státním zastupitelství text obžaloby obou bývalých úředníků. Žalobkyně Bohuslava Friedlová v ní tvrdí, že Šiška s Hojerem měli Procházkovi nabídnout úplatek ve formě přidělení zakázky, jejímž předmětem je přepis informačního systému státní sociální podpory do jednotné datové základny – cloudu, ve výši nejméně 100 milionů korun. Na oplátku za to že Procházka zajistí do 15. září 2012 stažení stížnosti u antimonopolního úřadu a vydají s resortem společnou tiskovou zprávu, v níž stažení stížnosti vysvětlí. Šiška s Hojerem porušili podle žalobkyně v případě firmy OKsystem zásadu Listiny základních lidských práv a svobod, která garantuje právo na soudní a jinou právní ochranu. "Šiška s Hojerem nebyli nestranní a nezdrželi se všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v profesní odbornost, neúplatnost a objektivnost při výkonu práce. S majetkem státu nakládali svévolně a nabízeli jej formou úplatku," míní žalobkyně.

Dalším klíčovým důkazem mají být nahrávky průběhu schůzek šéfa společnosti OKsystem Martina Procházky a jeho kolegů s Hojerem a Šiškou.

Procházka kvůli ztraceným zakázkám podal kromě stížnosti na ÚOHS i trestní oznámení, policie jej vybavila nahrávacím zařízením, aby schůzky zaznamenával.

Týdeník Euro získal od policie zásadní nahrávku setkání z 5. září 2012, kdy Procházka navštívil Šišku a Hojera na ministerstvu, aby se domluvili na podmínkách přepisu dat do cloudu, který firma vysoutěžila. Ze záznamu ale jednoznačně nevyplývá, v čem mělo uplácení, ze kterého jsou oba bývalí úředníci viněni, spočívat.

Schůzka trvala asi hodinu. Zhruba čtvrt hodiny před jejím koncem Šiška Procházkovi říká: "My se bavíme o tom, že to (stížnost na ÚOHS) stáhnete, protože s námi chcete spolupracovat. Já po vás nechci, abyste přišel na ÚOHS a řekl, neřešte to, já po vás chci, ať to stáhnete." Na to Procházka odvětí: "A ten důvod je jakýsi signál?" "Jak já s vámi můžu rozvíjet úvahy o budoucnosti naší spolupráce?

Pane Procházka, zvažte si, budeme spolupracovat, uzavřeme smlouvu, nebo donutíme Šišku, aby všechny v podstatě věci, které teďka děláme, nahradil. A víte, že já jsem toho schopen. A mám smluvní partnery, se kterými jsem to schopen udělat hned. A nepotřebuju další dodatek s Fujitsu," reaguje Šiška. Po celou dobu nahrávky nepadne suma nebo protiplnění za přiklepnutí zakázky. Procházka nakonec podle policie oznámí, že jeho společnost stížnost nestáhne, a Šiška na to zareaguje tak, že se podle toho zařídí.

Firma OKsystem stížnost do domluveného termínu – 15. září 2012 – opravdu nestáhla. Policie pak 18. září zdokumentovala komunikaci Šišky s tehdejším jednatelem firmy Skill Antonínem Kočím (otcem exposlankyně Kristýny Kočí), kterému měl podle policie kontrakt OKsystemu nabídnout.

Případ na hraně

Týdeník Euro proto oslovil klíčového svědka, šéfa firmy OKsystem Martina Procházku, i advokáta Vladimíra Šišky Tomáše Sokola s několika otázkami týkajícími se blížícího soudu. Šiška ale Sokola nezbavil mlčenlivosti a sám se k případu vyjadřovat s ohledem na blížící se soud nechce. Podobně zareagoval Procházka. "K vašim otázkám se nebudu vyjadřovat, jelikož případ je ve fázi před započetím soudního řízení a já bych nerad prostřednictvím sdělovacích prostředků ovlivňoval rozhoDruhá linie Vladimír Šiška je stíhán ještě v druhé kauze a to kvůli uzavření několika smluv, vycházejících z rámcové dohody uzavřené mezi ministerstvem vnitra, práce a sociálních věcí a společností Fujitsu Technology Solutions, které vytlačily OKsystem z ministerstva. Zakázky získaly Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv IT. Trestní oznámení podával Nadační fond pro boj proti korupci. Policie začala stíhat deset lidí, všichni podali proti obvinění stížnost, u šesti z nich zrušilo stíhání letos v květnu pražské Vrchní státní zastupitelství.

Vyjma Šišky jsou obviněni Miroslav Duda (ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra), Radek Sazama a Jiří Řehák (jednatelé Fujitsu).

Policie tvrdí, že Šiška coby náměstek údajně spolu s jednateli firmy Fujitsu a členy managementu společností Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv IT uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou sociálních dávek. Společnosti si takto podle znaleckého posudku policie mohly přijít na 386 milionů korun, což je podle detektivů o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo za původních podmínek.

Šiška ve stížnosti namítl, že jen oproti roku 2011, kdy databáze obhospodařoval OKsystem, klesla následující rok s Fujitsu cena o 63 milionů korun. Vyšetřování pokračuje. l dování nezávislého soudu," odvětil Procházka na otázky týdeníku Euro.

Soudce Petr Novák má před sebou nelehký případ. Vyhodnocení všech důkazů, které jednoznačně úplatkářství neprokazují, nebude jednoduché. Rozsudek bude precedentní, protože na rozdíl od kauzy středočeského hejtmana Davida Ratha nebyl policií zachycen úplatek, nebo aspoň žádost o něj.

Potvrzuje to bývalý nejmenovaný detektiv protikorupční policie, který vyšetřoval jedny z nejzávažnějších kauz. "Pokud to takto půjde dál, tak ve smluvních vztazích si bude muset jedna strana preventivně nechat kálet na hlavu od druhé, aby nebyla později obviněna z korupce. Osobně by mě zajímalo, zda stažení stížnosti podané ÚOHS mělo opravdu takovou hodnotu pro korumpujícího, že by za to byla adekvátní zakázka za desítky milionů jako úplatek. Přijde mi ta věc dosti na hraně," hodnotí bývalý policista konstrukci obvinění. "Pokud bude dodavatel bude prudit odběratele stížnostmi, tak odběratel s takovým dodavatelem nebude mít zájem uzavírat prováděcí smlouvy. Pochybuji, že by se uražený dodavatel domohl něčeho soudní cestou. Trestní oznámení je zajímavé, oznamovatel fakticky nic konkrétního neřekl, ale policie ihned reagovala nasazením veškerých zpravodajských prostředků a oznamovatel se evidentně snažil vyloudit z podezřelých vyjádření upotřebitelné pro obvinění," vnímá věc někdejší elitní detektiv.

Týdeník EURO 40/2013, 30.9.2013