28.3.2024 | Svátek má Soňa


PRÁVO: Dopravní „přechodová lež“

2.9.2014

Blíží se začátek školního roku. Média stejně jako každý rok varují školáky před nebezpečími silničního provozu. V médiích jsem nesčetněkrát zachytil větu – (nejen dětští) chodci si myslí, že na přechodu mají absolutní (!) přednost. Což redaktor, policista či jiný dopravní expert začne vyvracet s takovou vehemencí, že v divácích řidičích vyvolá dojem, že chodci nemají žádnou (!) přednost na přechodu.

Nevím, kde vmédiích prapůvodní informace o absolutní přednosti (a zda-li vůbec někdy) zazněla, ale její „vyvracení“ ji mediálně přebilo alespoň tisícinásobně, až si ji po svém osvojili i někteří bezohlednější řidiči i řidičky.

Rétorický trik s vyvracením „absolutní přednosti“ jsem opakovaně viděl a zažil v našich ulicích, kde jej zneužívají mazanější řidiči. Nedávno jsem viděl (řečeno slovníkem realitních makléřů) v širším centru Brna přecházet sedmdesátníka, jdoucího krokem přiměřeným jeho věku, rozhodně senior nepřecházel nikterak obstrukčně (či že by bezhlavě skákal pod kola jihomoravských šoférů) a řidič přibližovadla vyšší střední třídy na něj sice neslušným, ale o to více sebevědomým tónem hlasu zaburácel: No jo, vy chodci si myslíte, že máte absolutní přednost, že? Přičemž zmíněný důchodce jen realizoval své zákonné právo na nerušené a bezpečné přejití vozovky.

Bezpečné přejití vozovky S nadsázkou řečeno, myslím si, že do českého správního práva trestního by měla být začleněna nová skutková podstata správního deliktu: šíření „přechodové lži“ či přesněji: šíření „absolutní přechodové lži“! Jinak toto „chytráctví“ z hlav řidičů ani redaktorů nezmizí.

Ať se to mnohým řidičům líbí, či nikoliv – zákon o silničním provozu hovoří jasně: řidič (s výjimkou řidiče tramvaje) musí ex lege umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit své vozidlo!

Slovy zákona přesně: řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce.

Zákony jsou tu od toho, aby chránily slabší, a to jsou v tomto případě jednoznačně chodci!

Na závěr mi nezbývá než řidičům připomenout starořímské – Festina lente tedy spěchej pomalu! A to platí nejen na začátku školního roku.

LN, 28.8.2014

Autor je právník a VŠ pedagog