23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


PRÁVO: Čapí hnízdo

5.5.2018

Šalamoun by se mohl u státního zástupce učit

Po mnoha měsících od podání stížností proti trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo rozhodl státní zástupce o zastavení stíhání u čtyř osob a u dalších sedmi osob stížnostem nevyhověl, Babiš je mezi nimi.

Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO a předseda poslaneckého klubu ANO, se měl údajně vyjádřit na počátku ledna v tom smyslu, že policista, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo, půjde „do tepláků“. Byl kolem toho velký povyk a podle řady komentářů se jednalo o hrubý nátlak na nezávislost orgánů činných v trestním řízení. Po čtyřech měsících a poté, co se naopak řada komentářů podivovala nad nečinností státního zastupitelství, zveřejnil server novinky.cz pro někoho možná překvapivou informaci.

Podle zjištění Práva z důvěryhodného zdroje žalobce zrušil trestní stíhání u čtyř obviněných. Je mezi nimi i místopředseda Hnutí ANO a poslanec Jaroslav Faltýnek, dále pak Zdeněk Kubiska, Jan Platil, tedy bývalí členové představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která firmu dříve vlastnila. Čtvrtým v řadě je Luděk Kalivoda, který byl členem tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo. Stíhání Babiše, jeho manželky Moniky, jejího bratra i obou premiérových dětí z prvního manželství pokračuje, řekl Právu Babišův obhájce Michael Bartončík.

Jak bude toto rozhodnutí komentovat antibabišovská opozice, naznačuje zřejmě komentář Miroslava Kalouska tamtéž: „Vzhledem ke zjevnému politickému nátlaku, který Andrej Babiš činí na orgány činné v trestním řízení, bude každé takové rozhodnutí vzbuzovat pochybnosti. Jediný způsob, jak takové pochybnosti nemít, je nemít trestně stíhaného premiéra,“ řekl Právu předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přesto anebo právě proto je velmi prospěšné připomenout si vznik kauzy Čapí hnízdo a její důsledky na českou politiku. V listopadu 2015 přijalo státní zastupitelství oznámení na dotační podvod, které začala vyšetřovat policie. Dne 10. srpna 2017 obdržela poslanecká sněmovna žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, v němž bylo obviněno celkem 11 lidí. Babiš označil obvinění za absurdní a načasování podle něj ukazovalo na snahu ovlivnit volby. Sněmovna nicméně oba poslance 6. září trestnímu stíhání vydala. Situaci ovšem změnily říjnové sněmovní volby, v nichž byli oba jmenovaní znovu zvoleni a získali novou imunitu. Znovu tak 19. ledna 2018 poslanci rozhodli o vydání Babiše s Faltýnkem trestnímu stíhání.

Wikipedie neuvádí, kdo oznámení na dotační podvod podal. První informace o Čapím hnízdu byla podána v létě 2015 Sabinou Slonkovou. Ta na neovlivni.cz zveřejnila trestní oznámení (anonymní), které přišlo vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Toto oznámení je datované 24. 11. 2015 a jako místo je uvedeno Olbramovice. Anonym se zaštiťuje obavou z „vendety“, kvůli čemuž neuvádí své jméno, a „věří, že kauza bude prošetřena“. Pak už je to celkem známé, jednala koalice, jednala vláda, Andrej Babiš vysvětloval kauzu ve sněmovně a vláda nepadla. Tak, jak policie „finišovala“, stupňoval se tlak tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky na Babiše a ten byl nakonec z vlády odvolán. Vše směřovalo k podzimním volbám do poslanecké sněmovny, které Babiš s hnutím ANO suverénně vyhrál.

Podle informace z roku 2011 pachatelem trestného činu dotačního podvodu bude v zásadě vždy fyzická osoba, tedy žadatel. Nezáleží na tom, zda žadatel o dotaci žádá ve svůj prospěch, či pouze žádost vyplňuje a podává za jiný subjekt.

Podle trestního zákona 40/2009 Sb. v § 260 Poškození finančních zájmů Evropské unie se přímo o „dotačním podvodu“ nehovoří, to je určitá zkratka.

§ 260 Poškození finančních zájmů Evropské unie

Kdo vyhotoví, použije nebo předloží nepravdivé, nesprávné nebo neúplné doklady nebo v takových dokladech uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslující údaje vztahující se k příjmům nebo výdajům souhrnného rozpočtu Evropské unie nebo rozpočtů spravovaných Evropskou unií nebo jejím jménem anebo takové doklady nebo údaje zatají, a tím umožní nesprávné použití nebo zadržování finančních prostředků z některého takového rozpočtu nebo zmenšení zdrojů některého takového rozpočtu, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Stejně bude potrestán, kdo neoprávněně zkrátí nebo použije finanční prostředky, které tvoří příjmy nebo výdaje souhrnného rozpočtu Evropské unie nebo rozpočtů spravovaných Evropskou unií nebo jejím jménem.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy Evropské unie, nebo
c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.

Důležité je dle mého soudu fakt, že trestní zákoník 40/2009 Sb., v němž se hovoří o poškozování zájmů Evropské unie, vstoupil v platnost k 1. 1. 2010. Přitom dotace na Čapí hnízdo byla poskytnuta ještě před nabytím účinnosti nového trestního zákoníku. A velmi podstatný je i fakt, že firmy s anonymními akciemi (tj. s takzvanými „akciemi na doručitele“) mohly v letech 2008/9 běžně získávat dotace jako střední a malé firmy - viz například analýza zde.

Z výše uvedeného je zřejmé, že vyvedení farmy Čapí hnízdo bylo zcela jistě účelové (právě proto, aby se mohla ucházet o dotace pro malé a střední firmy). Kauza Čapí hnízdo začala Babiše ohrožovat až po jeho raketovém vzestupu po volbách 2013. Lze se oprávněně domnívat, že v případě, že by Babiš nebyl v politice, o Čapím hnízdu jako o „kauze“ bychom nevěděli vůbec nic.

Nicméně k rozhodnutí státního zástupce ve věci zastavení trestního stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších třech osob je nutné dodat, že státní zástupce tak rozhodl proto, že podle něj u těch osob, u nichž zastavil stíhání, neviděl motiv (zprávy ČT). V informaci dokonce zaznělo i to, že i samotná policie může po rozhodnutí státního zástupce o zastavení stíhání čtyř osob rozhodnout o stažení stíhání i u ostatních. To by ovšem znamenalo těžkou palbu opozice a la Kalousek.

Státní zástupce však zastavením stíhání Faltýnka podpořil tezi obviněných o tom, že stíhání je účelové. Tak, jak účelové bylo převedení farmy Čapí hnízdo mezi malé firmy, tak se trestní stíhání Babiše a spol. jeví jako „anonymní účelovka“ k poškození politického protivníka. Paradoxem je snad jedině to, že na voliče nezabrala - tedy ne dost. Tím, že čtyři osoby zbavil obvinění a ponechal obvinění u sedmi dalších, rozhodl navíc „šalamounsky“. Nicméně šance Babiše na úspěch u případného soudního líčení vidím jako velmi vysoké.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz