25.4.2024 | Svátek má Marek


PRÁVO: Babiš zorganizoval dotační podvod

18.8.2017

Podle policie Andrej Babiš řídil a koordinoval žádost o dotaci na Čapí hnízdo. Měl se tak dopustit poškození finančních zájmů EU.

Babiš podle policie řídil a koordinoval kroky těchto osob, a to zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností, s cílem získat neoprávněně finanční prostředky z dotace ROP střední Čechy na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Jde o Babišovu dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou, jeho současnou manželku Moniku, rozenou Herodesovou, a jejího bratra Martina Herodese. Jaroslav Faltýnek v tomto dotačním podvodu figuruje jako osoba, která „usnadnila nebo umožnila spáchání trestných činů, zejména opatřením prostředků a odstraněním překážek.

Žádost o zbavení imunity poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka dorazila do sněmovny pouze dva a půl měsíce před volbami do poslanecké sněmovny. Existuje tak údajně možnost, že sněmovna tuto žádost o vydání neprojedná a poslance Babiše a Faltýnka imunity nezbaví. Domnívám se, že ČSSD a další strany využijí všech pák k tomu, aby se tak naopak stalo. Hraje se na to, že zbavením imunity se otevírá policii cesta nejen k obvinění Babiše z výše uvedených trestných činů, ale i ke vzetí do vazby tak, aby „nemařil práci policie“. Cílem je Babiše před volbami natolik zdiskreditovat, aby ho voliči opustili. Toto je sice možné, nicméně to nezaručuje, že odpadlíci od hnutí ANO budou ve volbách volit jinou stranu. Spíše k volbám nepůjdou.

Jiná věc je právní kvalifikace údajné trestné činnosti Babiše. Evropské dotace v Česku jsou obecně pod obrovským korupčním tlakem. Bývalé regionální operační programy z let 2007 až 2013 jsou dodnes předmětem policejních kauz typu podvodů při rozdělování dotací v regionu Severozápad či ve Středočeském kraji, kdy se kauza bývalého hejtmana Davida Ratha dostala až k Nejvyššímu soudu. Ten rozhodl o možnosti využití odposlechů jako důkazního prostředku.

Dotace takzvaným malým a středně velkým podnikům na účely typu „Čapí hnízdo“ jsou samy o sobě obrovským plýtváním prostředků. V letech 2007 až 2013 se z regionálních programů podporovaly výstavby hotelových kapacit za situace, kdy ty stávající nebyly zdaleka využívány. Dotace na podobná „hnízda“ pro malé a střední firmy tak logicky lákaly velké hráče. Stačilo tudíž založit malou firmu a čekat. Obvykle byla podmínka, že malá či střední firma má za sebou dva nebo tři roky podnikatelské aktivity.

Pochybuji, že v případě Čapího hnízda se postupovalo jinak, než podle tohoto „osvědčeného“ vzorce. Zcela jistě se postupovalo účelově a s cílem podojit dotační titul. To, co však bude podle mého názoru rozhodující, zda se podaří prokázat „zločinné spiknutí“. Policie tvrdí, že má důkaz, že dotační prostředky čerpal ve skutečnosti Agrofert, který by dotaci jinak nezískal. Otázkou je, zda by takové policejní důkazy soud uznal (viz kauza Rath) a zda celá kauza není jen „posledním zoufalým pokusem tradičních stran ̈“, jak to tvrdí Andrej Babiš.

Pokud budou Babiš a Faltýnek opět zvoleni do poslanecké sněmovny, musela by se i nová sněmovna žádostí policie opět zabývat. Ovšem již v jiném složení a za nové situace.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz