24.9.2018 | Svátek má Jaromír


PRAHA: Na Žižkově máme novou kavárnu!

28.4.2016

I se zahrádkou! To by byla docela dobrá zpráva. Bude více a více příjemných míst, kam zajít na dobrou kávu a poklábosit se známými. Ale ta naše kavárna je zvláštní. Je to totiž kavárna obecní. Zatím ještě nikoli státní, o které se nedávno psalo a která je někde v Praze 4, ale zatím alespoň obecní.

Jak k tomu došlo? V rámci privatizace státního majetku byla prodána budova, ve které sídlila pobočka Městské knihovny. Dřívější radnici se sice podařilo s novým majitelem dohodnout na pronájmu prostor, ale v určité době hrozilo knihovně nejen vystěhování, ale i zrušení. Knihovna je bohulibá záležitost. Poté, kdy nikdy neproběhla veřejná debata, co je veřejný a co soukromý statek, jsou knihovny považovány za statek veřejný. Atributem slušné obce je už nejen náměstí, kostel a (fungující) radnice, ale i sokolovna a knihovna. Prosím, nešť.

Proto, aby knihovna měla trvalé a standardní prostředí, za zeleného místostarosty Stropnického bylo rozhodnuto, že obec ve svém domě - zatím pořád nezprivatizovaném - zruší nájemní smlouvu nájemci, který v prostorách vybudovaných na konci 80. let pro provozování obchodu s potravinami, s veškerým zázemím skladovým i hygienickým, provozoval samoobsluhu. Na takto získaném, poměrně velkém prostoru bude vybudována nejen prostora pro knihovnu, ale i kulturní centrum. Místostarosta Stropnický je už sice v opozici, ale jak bylo rozhodnuto, tak se i stalo. Náklady na tuto změnu neznám, ale rekonstrukce to byla velkorysá. V rekonstruovaném prostoru je tedy knihovna, recepce, malý sálek, příslušenství a nedávno otevřená kavárna. I se zahrádkou.

V jarovské části Žižkova, kde restaurací, hospod, hospůdek, ale i cukráren a kaváren máte přehršel, byla z veřejných peněz vybudována další. Možná se tam lidé naučí chodit, možná bude i oblíbená, ale je to v takto komfortně kavárnami a cukrárnami vybavené části města normální? A i kdyby obec kavárnu svými zaměstnanci sama neprovozovala, kdyby obecní kavárnu pronajala soukromému provozovateli, je to docela podivná konkurence v době, kdy pohostinských podniků je v okolí jako naseto.

Dovedu si představit, že kavárna je v nějakém zbytkovém prostoru, který při rekonstrukci vybyl, ale nebylo jej možno využít jinak? Je vůbec potřebné kulturní centra zřizovat? Nepřipadá vám to jako s bývalými agitačními středisky? Vždyť i program, který je bohatý, musí obec zajistit, a proto i zaplatit. Když už ten prostor vůbec existuje, nebylo by dnešní době bližší, aby v něm aktivity přednáškové, školicí či nějaké kurzy a podobně provozovaly soukromé osoby nebo spolky? Musí to vše opravdu zajišťovat obec? Může přispět, ale nemusí provozovat.

V době, kdy na radnici figurují lidé s údajně liberálně-konzervativním zaměřením, neměli by raději podporovat soukromé podnikání? Vždyť kdo si myslíte, že vám uklízí ulice? Pražská obecní akciová společnost. Kdo odváží odpadky? Stejná akciovka. Kdo spravuje stále ještě obecní domy? Opět obecní akciovka. Nikoli už OPBH, ale společnost, která se z něj přetransformovala. A tak je možno pokračovat dál. Na státní úrovni je to totéž. Na to, co by soukromníci uměli provozovat, si zřídíme úřad nebo akciovku. Už není nutné tajit, že se vracíme k době před Listopadem, k socialismu státnímu i obecnímu. Ovšem pod hlavičkou pravicových a nejpravicovějších stran, tedy TOP 09 a ODS.

A to nejlepší nakonec: na plotě nákladového nádraží visí jeden veliký, asi dost drahý bilboard. Propaguje tu novou kavárnu. I se zahrádkou. Asi do ní moc lidí nechodí, proto je nutné ji propagací dostat do povědomí veřejnosti. Opět za obecní peníze. Možná tam káva bude o dvě koruny levnější a bude dělat nekalou konkurenci nedaleké cukrárně odnaproti. No nejsme v Kocourkově? I takto může vypadat „podpora“ živnostníků!

Autorka je bývalá starostka Prahy 3Diskuse


P. Urban
17:00
28.4.2016

V. Getz
22:46
28.4.2016

J. Schwarz
13:21
28.4.2016

V. Getz
9:57
28.4.2016

M. Vondráček
13:34
28.4.2016

P. Kmoníček
9:06
28.4.2016

Z. Čábelka
5:54
28.4.2016

J. Mrázek
2:35
28.4.2016

počet příspěvků: 8, poslední 28.4.2016 10:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.