29.3.2024 | Svátek má Taťána


PRAHA: Jednoduchý příběh

27.8.2012

Život bez písmenek je krušný: mám spoustu volného času, ale nemám ho jak rozumně strávit. Věřím hodné paní doktorce, že se všechno zase spraví, mám dokonce vymyšleno, jak se zařídit, kdyby se to nespravilo - v nejhorším případě můžu napsat román, psát se dá skoro po paměti -, ale hodiny se vlečou a do večera daleko. Uchýlila jsem se tedy k nejsnazšímu řešení, k televizi. A protože se právě takřka v přímém přenosu odehrávalo drama zvané Pražský dopravní podnik, nenudila jsem se.

Taky jsem se ale nepotěšila, protože mi tohle drama připomnělo, v jakých poměrech žijeme. Ne že bych o tom ledacos nevěděla, může to přece vědět každý, koho to zajímá, ale nejspíš bych radši žila v blahé nevědomosti. Z mého pohledu se stalo toto: pražský primátor byl hrubě nespokojen s tím, co se dělo v dopravním podniku - stejně jako každý, kdo se obtěžoval vnímat informace, jež z té firmy prosakují navenek už léta. Občas dokonce v tramvaji pozoruji, kolik lidí si štípne lístek, když nastoupí. Je jich hodně. Představa, že z každého toho lístku mizí několik haléřů někde na Panenských ostrovech, mě rozčiluje. Halíře, které se hromadí do milionů korun, na Panenských ostrovech samozřejmě neleží, nepochybně putují přes jakési pračky peněz zase nazpět do Česka do kapes zlodějských ničemů. A to je jen jeden ze způsobů, jak z pražské kasy před dopravní podnik ždímat peníze.

A tak si pražský primátor dosadil do čela dopravního podniku člověka, kterému věřil. Ani se mu nedivím, i mně připadal ten dnes už vyhozený ředitel jako slušný a poctivý člověk. Chvíli to šlo, ale když se ukázalo, že dosazený ředitel chce s poměry v dopravním podniku opravdu něco dělat a dokonce poslat zlodějské ničemy tam, kam patří, totiž za mříže, byl propuštěn.

Prý svou funkci manažersky nezvládal. Nevím, nedovedu to posoudit, ale jak jsem tak na obrazovce sledovala slovní souboje mezi "dvěma stranami", jak cudně říkají moderátoři ČT24, žasla jsem. Po dvou třech minutách bylo dokonale zřejmé, kdo je slušný člověk a kdo grázl, ale nebylo to nic platné. Představitelé ODS a TOP 09 (ne všichni, to se musí říct, ale většina) se ovšem přiklonili na stranu grázlů, čímž na sebe v mých očích přivolali podezření, že z kradených peněz taky něco mají. Anebo jejich partaje. (Nepokládám kradení pro partaj za slušnější nebo ospravedlnitelnější než kradení do vlastní kapsy).

A co bude dál? Zřejmě se budou muset partaje zbavit taky primátora - ten nevypadá, že by se s prohrou chtěl smířit. A - ano - vláda bude hledat právní mechanismy, jak omezovat korupci. Jenže paragrafy jsou, jak se říká v base, kulaté proto, aby se daly obcházet. Na boj s korupcí je jiný, mnohem jednodušší recept: volit a dosazovat do funkcí slušné a poctivé lidi. Že nejsou? Ale běžte! Každý z nás jich kolem sebe má dost a dost, stačí se rozhlédnout. Do politiky se, pravda, nehrnou - komu by se taky chtělo trávit roky života mezi zlodějskými ničemy? Ale i v české politice se najdou slušní lidé. Mysleme na to při volbách.

LN, 24.8.2012