27.5.2018 | Svátek má Valdemar


PRAHA: Chybí někomu stamiliony z magistrátu?

9.12.2013

Vedení všech politických stran předstírají, že o tom nic nevědí. Novináři asi čekají, až "to vyjde v Četce". Bohuslav Sobotka při sestavování vlády slovo Praha raději nikdy nevypustí z úst. Přitom je to jeho pražská organizace ČSSD, která tak radikálně vystoupila na obranu korupce, a všemi prostředky brání jejímu vyšetřování, a spolu s tím - světe div se - miliardovým úsporám. To nejhorší ze staré kmotrovské Prahy se totiž otřepalo z dočasné ztráty vlivu – a zatroubilo do protiútoku.

Dvanáctého prosince se znovu sejde Zastupitelstvo Hlavního města Prahy. Stará kmotrovská klaka ČSSD a ODS, která si sice dokázala ještě poradit s výsledkem voleb z roku 2010, pak se rozpadla, a pod tlakem policejního vyšetřování symbolických šéfů Rittiga a Janouška dokonce na chvíli ustoupila do zákulisí, na ně přichází s ultimátem. Jejich společná většina neschválí rozpočet města na příští rok, pokud nebude odvolána radní pro informatiku Eva Vorlíčková. Prý "pro neschopnost". Co je však jejím skutečným zločinem, za který má pykat?

Odmítla mlčet o propracovaném systému korupce a předražování IT zakázek z doby, kdy na magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD. To, co řekla Eva Vorlíčková na minulém zasedání zastupitelstva sedmého listopadu, mluví samo za sebe:

"Za období let 2006-2011 utratila Praha za rozvoj informačních systém téměř šest miliard korun. Z toho více než miliarda nepřinesla městu žádný užitek. Více než miliarda, která nám dnes chybí v rozvojových, zdravotních a dopravních projektech, byla vyhozena z okna. Policii ani státní zastupitelství to, bohužel, zatím nezajímá".
"Za rok 2012 jsme dokázali nejenom zastavit starý otevřeně a úmyslně nehospodárný systém, ale za jediný rok jsme dokázali snížit náklady na provoz IT o vice než 400 milionů korun, aniž by provoz a bezpečnost IT byly sebeméně omezeny".

Ti, na které se obracela, tedy zastupitelé ČSSD a ODS, to nebyli a nejsou ochotni uznat. Po připočítání ušetřených nákladů ze zrušení sedmi zcela zbytečných IT zakázek, podepsaných před jejím příchodem do funkce, je úspora pro město jenom za minulý rok vyšší, než šest set milionů korun. V normálním světě takoví lidé dostávají vyznamenání a jsou dáváni za příklad zodpovědných politiků, kteří chápou politiku jako službu. Je jenom logické, že ČSSD a ODS se Evu Vorlíčkovou, rukou společnou a nerozdílnou, pokoušejí zničit.

Co kdyby se jí podařilo postavit zcela nový transparentní systém výběru, hodnocení a schvalování zakázek IT? Co kdyby namísto desítek nepropojených agend mezi magistrátem a městskými částmi fungoval jí už navržený Jednotný informační systém Ekonomika? Někdo by přišel o kšeft, protože by se v temných oblastech IT trhu, "ve kterých se nikdo nevyzná", už nebylo možné schovávat. Proto je pražské povstání kmotrů tak logické.

A stejně tak logické je, že celostátní vedení ODS a ČSSD budou až dokonce předstírat, že se jich to netýká. Protože o korupci se smí přece jenom mluvit. O té nepostižitelné imaginární korupci těch druhých, protože přece žádný z našich politiků té které strany, která, jak všichni vědí, a my donekonečna tvrdíme, proti korupci odjakživa bojovala, by nikdy nic takového nedělal.

Za pět let byla jenom v Praze v oboru IT ukradena jedna miliarda. Další stovky milionů by se daly dohledat v předražených zakázkách, schvalovaných odborem informatiky, podřízeným v minulosti tradičně radním z ČSSD. Nové vedení nyní přikázalo provést audit všech velkých IT zakázek z minulých let. A právě to je, zřejmě, pravým důvodem paniky.

A nakonec tedy ještě jeden citát z řeči paní Vorlíčkové:
"Myslela jsem, že majetek města má být využíván účelně a hospodárně. Že má být chráněn před zničením, odcizením a zneužitím, myslela jsem si dokonce, že musí být včas uplatňováno právo na náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení. To jsou totiž citace ze zákona, a v ten jsem věřila. Ukazuje se, že to byla asi chyba. My jsme prokázali, že Praha nepoužívala majetek města účelně a hospodárně. Že její majetek nebyl chráněn před zničením a zneužitím. Že se zde někdo bezdůvodně obohacoval o stovky milionů korun. Jak jinak jsme mohli ušetřit za jeden a půl roku půl miliardy jenom na provozu informatiky?

Zatím, jak se zdá, to však policii příliš nezajímá. Dokonce vyšetřuje nás, a já tvrdím, že právě proto, že jsme poničili zaběhnuté korupční pořádky. A tomu ustupovat nebudu. Zákon mně, stejně jako všem zastupitelům, ukládá pod trestní sankcí nic takového nedopouštět a bránit tomu. A tak se tím budu řídit i nadále. Byla bych ráda, kdybychom se v tomto všichni, bez ohledu na politickou příslušnost, shodli."

No, vážená paní inženýrko Vorlíčková, neshodnete se. Ale tuhle válku byste měla vyhrát.

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)Diskuse


J. Jehlík
21:35
9.12.2013

P. Lenc
13:53
9.12.2013

M. Pernický
17:05
9.12.2013

P. Papež
19:42
9.12.2013

počet příspěvků: 4, poslední 9.12.2013 09:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.