20.3.2019 | Svátek má Světlana


POVÍDKA: Kamarád jen na chvíli

2.1.2007

Hráli jsme před barákem fotbal. Co se taky dalo na sídlišti jiného dělat? Mě postavili do branky, sami lítali jako splašení a rozdávali góly jak naproti, tak mně. To oni byli hrdiny a já ten cvalík, co se hodí jen na ucpání branky. Jarda Brabců si nad naší prohrou odplivl a schválně loudavě kráčel k domovu. Zvedl jsem kámen a vysokou trajektorií, přes celý trávník, jsem ho hodil jeho směrem. Ne, nebyl jsem tak bláhový, abych jej chtěl trefit. Až tak ne. Ale dost na to, abych nepředvídal jeho počínání.

Jarda se ve chvíli letu mé střely náhle obrátil a vyrazil vlevo. A tu se obě trajektorie setkaly. Křuplo to. Jako když klepnete vejcem o stůl. Vejcem pštrosím. Skácel se. Já ustrnul.

I na tu dálku bylo vidět na jeho zátylku krev. Těch pár kluků, co po hře ještě zůstalo, se rozprchlo. Opřel jsem se o síť plotu, jehož dvě tyčky jsem dosud střežil, a sesunul jsem se do trávy. Pohled pořád upřený na nehybného Jardu. Začal jsem zvracet.

„Zdeňku, pocem!“ uslyšel jsem. Nad Jardou se skláněl kluk, kterého jsem tu před chvílí viděl, ale jen letmo. Seděl a díval se jak hrajeme. Nikdo ho do hry nepozval. „Nečum a vytáhni kapesník!“ křičel. Zvedl jsem bundu, co ležela vedle tyčky, prošmátral všecky kapsy, a zavrtěl jsem hlavou. Ale ten kluk si už stahoval přes hlavu košili. Byla stará, ale čistá, a na rukávech bylo znát něco jako nažehlené puky. A pak ji roztrhl. Z cárů udělal obvaz a Jardovi hlavu zavázal. Mluvil na něj. Pomalu jsem k nim přišel. Jarda už seděl, díval se nechápavě kolem sebe a pořád se dokola ptal: „Co se to se mnou stalo?“ A pak se on, ten postrach všech kluků široko daleko, dal do pláče. Jenže ne z bolesti. Ze strachu ze svého otce. Starý Brabec byl opilec a rváč.

Říkal jsem svému novému kamarádovi Konvička. I ve vokativu to byl jen Konvička. Konvička sem, Konvička tam. A on mi měkce odpovídal Zdeňku. Někdy i Zdeňo.

To jsme šli onehdá na Den horníků. Oslavovali jej v září dole u Lučiny, na louce. Lučina je, máte vědět, řeka malá, ale svobodná a nespoutaná, její koryto má meandrů jako posvátná řeka Jordán. Vrytá hluboko do úrodné půdy, zarostlá křovisky a vrbami, je zajímavá jen pro kluky. Snad ještě pro fotografy, a pěšinky kolem ní pro zamilované. A já v mých skoro svátečních šatech jsem se místo pěšinou pro zamilované šplhal houštím a kořeny vrb. Konvička kousek za mnou. Povzbuzoval jsem jej, radil mu, a projevoval jsem přehnaně soucit, ale v duchu jsem byl rád, že v něm mám konečně soupeře, kterého dokážu porazit.

A tu jsem se smekl, nebo pode mnou praskl kořen, nevím. Ocitl jsem se ve vzduchu, ke středobodu matky země otočen zády, hleděl nekonečně dlouho na oblohu a už v letu jsem začal opakovat to, co jsem omílal ještě chvíli po tom, co se kolem mne rozstříkla fontána: „Ne, to ne, to ne, to ne!“

Když jsem se v křoví nahý ždímal a zničehonic se před námi objevily dvě holky a vypískly jako střelené, zakryl mě Konvička svým tělem. A pak mi půjčil svou bundu, abych v ní doschnul. Domů jsme radši nespěchali. Konvička ostatně nikdy nikam nespěchal.

K večeru, už utrmácení a hladoví, jsme se vraceli do města. Zhruba směrem k domovu. V soklu budovy, ve které se nacházela i restaurace, svítilo okno. Bylo otevřené a linula se z něho nejen záře, nýbrž i pronikavá vůně smažených brambůrků. Přiblížil jsem se k němu a když Konvička zůstal sedět na schodech domu naproti, dřepl jsem si a sevřel mříže do dlaní.

Uvnitř se pohybovala žena v bílé zástěře, starší a utahaná. Obsluhovala stroje, které brambory loupaly, ručně vylupovala očka, pak je předávala do jiného stroje, který je krájel na plátky. Ty nabírala lopatou a sypala do vaničky s rozžhaveným olejem, s hořáky vespod. Nazlátlé nabírala podběrákem a předávala je stroji, který je solil a sypal do celofánových sáčků. Polkl jsem. Paní na mně po očku pohlédla, ale pak dělala, jako bych tam nebyl. Konvička se nepřibližoval.

Po mnoho večerů jsme tamtudy ze svých výprav chodili. Ať už to bylo do Suché k rybníkům, do Těrlicka k přehradě, na koupák nebo jen tak někam do zahrady na kyselá jablka, vždy jsem volil cestu kolem onoho okna. Dřepěl jsem tam v jakési umíněnosti, že přece musím pohnout tím kamenným srdcem. Že mi jednoho dne jeden z těch sáčků dá. Jistě, mohl jsem ho koupit vedle ve výčepu, ale jednak jsem peníze za sběr potřeboval na kino, a pak – Konvička seděl naproti a čekal na výsledek mého snažení. Jasně jsem viděl, že se nade mnou usmívá. Ale on že nic, že se mi to jen zdá.

A pak jsem tam jednou vpodvečer přišel sám. Konvička se nezjevil. U nich doma jsem se nikdy neodvážil zazvonit. Přikrčil jsem se u okna a nechal se polít světlem a vůní. A pak jsem dodřepl, sevřel mříže v rukou a koukal kamsi na protější, bíle vykachlíčkovanou stěnu. Příčina mé přítomnosti na tomto místě už byla zapomenuta. Byl jsem jako v kostele – pokaždé stejné rituály, a přesto mě tam něco táhlo.

Trhl jsem sebou, když se najednou paní v bílé zástěře objevila přímo přede mnou. Dívala se mi do tváře a rty se jí pohybovaly.

„Prosím?“ pověděl jsem.

„Nic, jen... tady to máš!“ podávala mi dva sáčky. Natáhl jsem se po nich. Ale když jsem je prsty uchopil, zaváhal jsem, a pověděl:

„Ale Konvička tady není.“

„Já vím,“ řekla stará paní a přenechala mi oba sáčky. Odšourala se ke svým kádím.

„Vždyť to byl sousedovic kluk.“

Běžel jsem celou cestu, v každé ruce jeden sáček. „Panebože, ať to není pravda, Panebože...“ Po tvářích se mi koulely slzy, z nosu mi teklo, a já to rukávem rozmazával po tvářích. Dveře jejich vchodu byly poničené, jako všecky na sídlišti. Vyběhl jsem do jejich patra a zazvonil jsem. Chvíli se nic nedělo. Ale potom jsem za dveřmi uslyšel kroky. Otočil jsem tvář ke špehýrce.

„To jsi ty? Zdeněk?“ řekla paní v županu, s nečesanými, do tváře padajícími vlasy. „Petr mi o tobě často vyprávěl.“ Paní se na mě chvíli dívala, a pak se jí roztřásla brada. Dívala se na mě dolů, upřeně, jako by ode mne očekávala, že když ne celého, tak aspoň kousíček Konvičky jí vrátím.

Natáhl jsem k ní ruku se sáčkem. A pak, jako bych měl strach, že si to rozmyslí, jsem jí do ruky vrazil ještě ten druhý, pohladil jí hřbet ruky, otočil se a běžel jsem po schodech dolů.

Zdislav Wegner


Diskuse


Autor
11:28
3.1.2007

Jakub S.
10:16
2.1.2007

počet příspěvků: 2, poslední 3.1.2007 11:28

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.