29.3.2024 | Svátek má Taťána


Poučení z historie

12.3.2016

Jak vidno, jsme lidé poučitelní. Zkušenosti s jednou chybou nás vedou k tomu, abychom udělali novou, ještě horší. Populistické rozhodnutí změnit systém prezidentských voleb a přenést ho z parlamentu na lid (tak krásně to zní), aniž by nové roli prezidenta byl uzpůsoben ústavní systém země, přivedlo Miloše Zemana do prezidentského křesla (chtělo by se říct na trůn). A to si lze představit ještě horší eventualitu. Zeman zvítězil pomocí demagogie a lhaní, xenofobie a šovinismu a teď ho máme. Nastává druhý level hry zvané Cesta do pekel. Jmenuje se obecné referendum.

Vládní návrh na obecné referendum je už předložen dolní komoře a hrozí reálné nebezpečí, že projde. V předběžné rozpravě zazněl příklad, kdy by bylo dobré obecné referendum použít – že by obyvatelstvo rozhodlo, zda se zavede elektronická evidence tržeb nebo ne.

Je to výtečně volený příklad. Soudný člověk z něho pochopí, jaký nesmysl takové obecné referendum je.

Elektronická evidence tržeb je extrémně komplexní problém. Především ekonomický a finanční, ale samozřejmě i technický a organizační. Zaujetí relevantního stanoviska znamená, že musím důkladně a odborně poznat alespoň část té problematiky. Zavedení či nezavedení bude mít důsledky. Pokud je to dobrá věc (a já to neumím posoudit) a nebude to přijato, republika bude tratit. Pokud je to špatná věc (a já to neumím posoudit) a bude to přijato, republika bude tratit. Kdyby referendum o elektronické evidenci tržeb proběhlo tak, že by občan se zavázanýma očima sáhl do pytlíku, kde by byly černé a bílé žetony a namátkou by jeden vybral a hodil do urny a pokud by bílých po sečtení bylo víc, EET by byla zavedena, pak by rozhodla aspoň náhoda.

Pokud by se ale referendum konalo tak, jak je navrženo, rozhodovali by lidé čistě podle toho, kteří demagogové by jim do hlav hučeli silněji. Ta strana, která by vymyslela účinnější slogan, ta by vyhrála.

Toto není podceňování občanů. Není přece žádná známka chabé inteligence, že nerozumíte dopadům EET. On jim asi nerozumí ani Andrej Babiš, protože to nedovede občanům srozumitelně vysvětlit. Je to odborná věc a vy máte jinou odbornost. Kdybyste se měli ve věci EET rozhodnout ano/ne, v reálu by za vás rozhodl někdo jiný, prostě ten, který by vás přesvědčil říci ano nebo ne.

Miloš Zeman (mrzí mě, že se o tomto člověku musím v jednom článku opakovaně zmínit) referendum v parlamentním vystoupení podpořil. Argumentoval, že přijetí referenda by obnovilo vážnost politiků v očích veřejnosti. To jen potvrzuje oprávněnost mého návrhu Lex Zeman, aby parlament schválil formulaci, že cokoli Miloš Zeman řekne, nemá žádný význam. Referendum s výjimkou naprosto zásadních a zcela výjimečných historických situací, jako je rozpad státu (zde se referendum nekonalo a to silně problematizuje sametový rozchod Čechů a Slováků) anebo vstup do Evropské unie (referendum se konalo a to je naprosto v pořádku), tedy referendum jaksi rutinní a do běžného provozu zařazené je výraz nikoli důvěry, ale totální nedůvěry v zastupitelskou demokracii. Historie přitom učí, že každá jiná demokracie než zastupitelská je podvod, je to diktatura.

Dvě stě padesát tisíc hlasů pro referendum, dobrá, dejme tomu, že to bude schváleno a uvedeno do praxe. Představme si, že proud uprchlíků zamíří do Česka. Nevím kudy, ale naše policie – a to je dobře – se už na tuto možnost připravuje. Dojde k potyčkám, konfliktům, statisticky bezvýznamným, leč mediálně do obludnosti zveličeným incidentům. Do toho nějaký ten Konvička po sítích rozhodí archy a čtvrt milionů hlasů tu bude do týdne. Mám pokračovat? Opravdu toto chceme?

Proto volám a oslovuji sněmovnu: caveant consules. Je to ve vašich rukou. Když už jste jednou selhali a podvolili se ve věci přímé volby prezidenta, vzchopte se a neskočte na vějičku demagogům a zahoďte ten Dienstbierův nesmysl. Není pravda, že si lidé politiků neváží. Rádi na vás nadávají, jako psi čurají na patníky. Ale zaplaťpánbu, že zde ty patníky jsou. S očuráváním ty patníky musí počítat.

Zaujalo mě

Případ Čapí hnízdo pokračuje. Je to zjevná hanebnost. Andrej Babiš sází na to, že to vyšumí, říká se přece, že každá ostuda trvá nejdéle týden. Ano, přestane se o tom psát, ale pachuť zůstane. To, že podporuje referendum, to je jako když se někdo nemyje a postříká se lacinou kolínskou. Je to prostě trapné.

Aston Ondřej Neff