23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


POLITIKA: Zemanův útok na veřejnoprávní televizi

17.3.2018

Miloš Zeman ve svém dlouhém politickém životě zaútočil na kde co. Cupoval ekonomickou transformaci, vysmíval se svým kritikům, aby poté s úhlavním nepřítelem Václavem Klausem uzavřel „opoziční smlouvu“.

Teď uspořádal na Hradě slavnostní koncert pro asi tisíc pozvaných hostů jako svůj dík za podporu v nedávných prezidentských volbách. Na Václavském náměstí se sešlo podle odhadů několik tisíc lidí, aby protestovali proti Zemanově politice pod heslem „ČT nedáme“. Opět volali „Babiše do koše“ a připomínali, že je Andrej Babiš veden v seznamu spolupracovníků komunistické StB.

Na novinky.cz je uveřejněn výtah ze Zemanova inauguračního projevu, v němž se otřel o ČT. Právě tato pasáž bývá označována jako „útok na veřejnoprávní ČT“ a někteří politici a filmoví tvůrci, jako kupř. režisér Jan Svěrák, vyzývají Zemana, aby dal „ruce pryč od ČT“. Co tedy Zeman řekl?

Zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené, objektivní České televize bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně, která se jmenuje TOP 09. Budu předpokládat, že vzhledem k nedávným volebním výsledkům této strany se Česká televize napříště stane poněkud vyváženější. Nu a snažme se tedy, abychom dokázali rozlišit novináře, kteří hledají pravdu, od novinářů, kteří hledají senzace. A domnívám se, že patří úcta těm prvním a neúcta těm druhým,” uvedl minulý týden Zeman.

Od Zemana jsem už skutečně slyšel mnohé, ale takto na Zemana krotké vyjádření k ČT mne stále dokáže překvapit. Já v tomto textu postrádám vše, co by se dalo nazvat útokem. Zeman v něm jmenuje jednu jedinou politickou stranu, a to TOP 09, které podle něj ČT stranila. Možná na to existují nějaké analýzy, některé si snad nechala zhotovit i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ředitel ČT na takovou kritiku odpovídá, že je založena na délce příspěvků. Jestliže nějakou větu řekne Andrej Babiš rychle a tu samou větu řekne Miroslav Kalousek (rozvážně), trvá mu to samozřejmě déle, a zabere to tak více vysílacího času. Takto se ale podle ředitele ČT nedá vliv politických stran na vysílání ČT měřit.

Nevím, neznám metodiku, podle které se kontroluje vyváženost vystupování předsedů parlamentních stran. Pak ale existuje něco, co je běžně nazýváno publicistikou a kde se pozvaní hosté nebo komentátoři přímo z ČT vyjadřují ke každodenním událostem. Objektivita komentářů je pak spíše záležitostí vyváženosti výběru hostů. A stejně se nakonec ukázalo, že ani „nadržování“ ČT straně TOP 09 této straně nepomohlo k zázračnému výsledku. Jen tak tak se dostala do poslanecké sněmovny. Zatímco neustále probírané Čapí hnízdo a estébácká minulost Andreje Babiše zase výsledek ANO jako by ani neovlivnilo.

Je zcela jinou záležitostí kritizovat úroveň inauguračního projevu z hlediska jeho zaměření a vyznění jako „nehodný hlavy státu“, jako „bez státnických myšlenek“ apod. Zeman ostatně nikdy žádné velké státnické projevy nepronášel ani jako premiér. Vždycky dělal politiku tak říkající „přízemní“, orientovanou na své potenciální voliče, a vždycky dokázal říci něco, co spolehlivě „vytočilo“ jeho politické odpůrce. Kritiku ČT, o kterou demonstrantům v „Podhradí“ jde, však lze jen s velkým přeháněním označit za útok. Byla to jakási klasická Zemanova kritika se sarkasmem. Kromě toho Česká televize, jakkoli je veřejnoprávním médiem, nemá žádný nárok na ochranu v tom smyslu, že se o úrovni její politické vyváženosti a publicistiky obecně nesmí nikdo vyjádřit kriticky. Je-li inaugurační projev tím nejlepším místem pro kritiku ČT, si osobně nejsem jistý, nicméně ve shodě s komentářem Iva Strejčka z Institutu Václava Klause ho především nepovažuji za nic mimořádného, spíše nedůstojného chvíli složení prezidentské přísahy. Ale Zeman se takto choval a chová celý svůj politický život a zůstane věčným provokatérem až do konce.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz