24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Zemanova velká „evropská lež“

29.9.2015

Miloš Zeman, velký propagátor společné evropské měny a velký příznivec integrované Evropy, poněkud „zklausovatěl“. Je to však jenom póza pro ty, kteří trpí krátkou politickou pamětí.

Podle sociologického průzkumu CVVM dosáhl český prezident opět popularity srovnatelné s popularitou před loňským podzimem, důvěřuje mu 55 % oslovených občanů Česka. Této popularity dosáhl bezskrupulózním a „zásadovým“ postojem proti politice EU v současné migrační krizi. Ve všech zásadních záležitostech v otázkách migrační krize pak souhlasí i s názory Václava Klause. Ten nyní přišel s tím, že má „mandát na to, aby požadoval předčasné volby nebo referendum o přijetí uprchlíků na základě většinového hlasování ministrů vnitra EU“. Podle Klause je to důsledek přijetí Lisabonské smlouvy, proti které vystupoval již v době jejího schvalování. Zeman, v té době „důchodce na Vysočině“, se k této smlouvě nijak zásadně nevyjadřoval.

Poslední „evropské téma“ je tak pro Miloše Zemana otázka přijetí eura. Například v květnu letošního roku svolal politiky do Lán kvůli jednání o urychlení přijetí eura. Schůzky se zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš a guvernér České národní banky Miroslav Singer. Bylo to v době, kdy probíhalo intenzivní vydírání eurozóny ze strany Řecka a kdy bylo zřejmé, že eurozóna bude opět kapitulovat. A jen tak mimochodem, přijetí eura by mohlo mít dopady do státního rozpočtu v případě definitivního bankrotu Řecka, protože jako členové eurozóny bychom se podíleli na sanaci jeho dluhu. Náklady na ubytování tří tisíc běženců po dobu několika měsíců (než by odešli do Německa, kam stejně chtějí) by proti tomu byly „drobnými“.

V souvislosti s postojem Zemana ke kvótám a okázalé podpoře tvrdého odporu Slovenska lze očekávat i jeho odklon od horlivé podpory eura. Prezident se přesvědčil, že tlučením na „národní svébytnost“ lze opět získat ztracenou popularitu a s tímto postojem lze vyhrát další prezidentské volby. V nich může migrační krize hrát podstatnou roli, pokud nebude poražen Islámský stát, a exodus z Blízkého východu tak bude pokračovat. Těžko se mu postaví někdo, kdo bude smířlivý a chápající problémy migrantů, a jemu se tak může podařit vyhrát i další prezidentské volby za necelé tři roky.

Miloš Zeman se již dávno proslavil tvrzením, že „názory nemění jenom blbec“. Zdá se tedy, že jeho horování pro EU bylo jen taktickou stránkou v dobách, kdy se to, jak se říká, „hodilo“. Dnes se to nehodí, nemalé procento voličů by hlasovalo proti EU a za vystoupení z Unie, i kdyby to mělo znamenat přechod pod „ochranná“ křídla Ruska. Zemanův proevropský postoj vyšuměl do ztracena a vše, co po něm zůstalo, je ona velká evropská lež.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz